سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

حـرف، سـرچـشـمـه زلال مـحـبـت انـسـان هـا سـت - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

حـرف، سـرچـشـمـه زلال مـحـبـت انـسـان هـا سـت

حـرف، سـرچـشـمـه زلال مـحـبـت انـسـان هـا سـت


بعضی ها می گویند دعوا و بگومگو بین زن و شوهرها طبیعی و نمک زندگی است اما من اینطور فکر نمی کنم. شاهد این مدعا هم جمله ای است در سریال «خانه سبز» که ورد زبان بسیاری شده و من از این موضوع خیلی خوشحال بودم. قانون قهر در «خانه سبز» این بود که: «اگه قهری، حرف که می زنی؟!» ...
کم نیستند زوج هایی که وقتی سر موضوعی اختلاف پیدا می کنند، با هم صحبت نمی کنند. به نظر من این بزرگ ترین اشتباهی است که مرتکب می شوند. «حرف سرچشمه زلال محبت انسان هاست» هر مشکل و معضلی با حرف راحت تر حل می شود تا با سکوت. با سکوت، حرف های دو طرف ناگفته می ماند و خود ایجاد ناراحتی می کند. در سکوت است که حرف ها و صحبت های دیگران هم به زندگی خصوصی افراد راه پیدا می کند. به نظر من خود سکوت می تواند باعث مشکلات بیشتری شود. حرف، کلید برقراری ارتباط است و اگر حرفی زده نشود، یعنی ارتباط قطع شده است. این بدترین اتفاقی است که برای یک زندگی می افتد.
من آنقدر به اعجاز کلام اعتقاد دارم که به نظرم در قهر هم آدم ها باید با یکدیگر حرف بزنند. حتی در این حد که مرد با لحنی عصبانی و ناراحت بپرسد: «شام حاضر است؟» و زن هم با لحنی عصبانی بگوید: «آره» یا «نه». بعد از گفتن چند جمله، ناخودآگاه به خنده می افتند.
قهر و دلخوری باید به روشی از بین برود؛ چون مرور زمان فقط آن را سنگین می کند. انسان ها با کلام با هم ارتباط برقرار می کنند و قطع این ارتباط، پیامدهای ناخوشایندی دارد. همه ما این را می دانیم و در روابط دیگرمان، به آن اهمیت می دهیم. به راحتی موضوع را فراموش می کنیم و اجازه نمی دهیم کدورتی باقی بماند. کمتر اتفاق میافتد مادر و فرزندی یا خواهر و برادری با هم قهر کنند و صحبت نکنند. این موضوع به ندرت اتفاق می افتد اما زن و شوهرها به راحتی اجازه می دهند بحث درباره موضوعی ساده، سکوت را بین آنها حکمفرما کند. اگر در خانه قهر می کنید، با هم حرف بزنید!


بیژن بیرنگ
کارگردان و تهیه کننده
* یکی از دیالوگ های ماندگار سریال خانه سبزروزنامه سلامت