سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱ تیر ۱۴۰۰

حضرت اسرافیل کیست...؟ - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

حضرت اسرافیل کیست...؟

حضرت اسرافیل کیست...؟


حضرت اسرافیل کیست...؟

خداوند چهار فرشته ی بزرگ به نامهای اسرافیل، جبرائیل، میکائیل، و عزارئیل دارد که هر کدام یک لشکر بزرگ از فرشتگان را تحت فرمان خود دارند. و هر کدام کارهای مهمی در این جهان انجام می دهند. مثلا میکائیل و لشکریانش مامورند نعمتها و روزیهای خداوند را در بین تمام موجودات عالم تقسیم کنند یا حضرت عزرائیل و لشکریانش مامورند که جان همه ی موجودات را تا روز قیامت بگیرند و آنها را راهی جهان آخرت کنند.

اسرافیل هم یکی از این چهار فرشته ی بزرگ است که با لشکریان عظیمش مامور است دادگاه روز قیامت را برپا کند. شاید فکر کنید با این حساب او و لشکرش از ابتدای خلقت تا روز قیامت بیکارند و فقط نزدیک قیامت باید مشغول انجام ماموریتشان شوند. اما اصلا اینطور نیست.

جهان ما از روزی که آفریده شده است تا کنون دائما در حال تغییر و تحول بوده است. مثلا انرژی خورشید همیشه در حال کم شدن است تا اینکه روزی خاموش می شود. یا اینکه درون زمین همیشه در حال جوشش است تا اینکه یک روز این جوشش مواد مذاب، زمین را منفجر خواهد کرد و زلزله های عظیمی برپا خواهد کرد. بنابراین تمام جهان در حال حرکت به سمت روز قیامت است و همه ی این هماهنگی ها و تغییرات در زمین و آسمان و ماه و خورشید ،کار حضرت اسرافیل و لشکریانش است.

این ملک بزرگ و سپاهش بدون یک لحظه درنگ و نافرمانی ماموریتشان را انجام می دهند تا زمان، به نزدیکی قیامت می رسد آنگاه به فرموده ی قرآن، اسرافیل در شیپور خود (صور اسرافیل) می دمد  و صدای عظیمی ایجاد می کند که مقدمه ی قیامت است.

البته ماجرای صور اسرافیل و آن صیحه ی آسمانی یک راز بزرگ است که قرآن به طور خلاصه و رمزآلود از آن سخن گفته است. شاید دانشمندان دینی، در آینده حقایقی را راجع به این راز کشف کنند. شاید هم راز آن بعد از ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فهمیده شود.

در هر حال در مقاله ی بعدی مطالب بیشتری پیرامون صور اسرافیل و صیحه ی آسمانی او خواهید خواند که شاید مقدمه ای برای کشف راز اصلی آن باشد.

منبع:تبیان