حافظيه بندرانزلي

Loading the player...
در اوايل دوره پهلوي در مجاورت شهرداري انزلي در ميان درختان سرسبز بناي سفيد زيبايي براي اجراي موسيقي ساخته شد كه بدليل شباهت با بناي آرامگاه حافظ به آن حافظيه مي گويند.
بناي اين ساختمان زيبا سال 1311 شمسي به سفارش شهرداري انزلي در ميان درختان سرسبز و زيبا و با چشم اندازي به بلوار انزلي و بندرگاه در محوطه حياط ساختمان شهرداري توسط مهندسان آلماني ساخته شده است .
اين بنا به شماره 1513 جزء آثار ملي به ثبت رسيده است و از جاذبه هاي گردشگري شهر ساحلي انزلي بشمار مي رود.
مساحت كلي اين بنا 76 متر مربع است و ستونهاي بلند ، ديواره كوتاه نرده اي شكل و بامي گنبدي از مشخصه هاي اين بنا است .
در دو سوي بنا پنج پلكان كوتاه قرار دارد كه شما را به داخل محوطه رهنمون مي كند. در مركز بنا نيز تصوير چنگ موسيقايي با موزاييك منقوش شده است.
عزيز طويلي محقق و نويسنده تاريخ انزلي نوشته است : با بررسي هاي انجام گرفته حافظيه شيراز كه شبيه محل ترنم موزيك انزلي ولي بزرگتر است از سال 1313 شروع و در سال 1316 ساخت آن پايان يافته است و اين مي رساندكه نه تنها محل ترنم موزيك را از حافظيه شيراز اقتباس نكرده اند بلكه احتمال دارد حافظيه شيراز را از روي بناي محل ترنم موزيك انزلي ساخته باشند.
اين بنا در گذشته بيشتر براي اجراي موسيقي به كار مي رفت ولي امروز محلي براي برگزاري نمايشگاههاي كوچك نقاشي ،عكس و مراسمي از اين قبيل شده است .
مشاهده اين بنا براي گردشگران بسيار جالب است و اغلب با رسيدن به اين بنا به گرفتن عكس يادگاري و فيلمبرداري مي پردازند.
بام اين بناي تاريخي و پلكان آن نياز به مرمت دارد و گلدانهاي بزرگ آن در شهري كه از دل سنگهاي آن نيز گل مي رويد ، از گل و گياه خالي است .
حفظ و نگهداري و مرمت اين بناي زيبا و زيباسازي محوطه اطراف آن بويژه حوض و آب نماي مجاور و برگزاري آيين هايي مناسب در آن بر وجهه فرهنگي و گردشگري شهر زيباي انزلي مي افزايد.
 
تهیه کننده: آقای سیف پور
کارگردان: آقای باباخانی
گزارشگر: آقای رفیعی مقدم
تولید ویژه: خانم مفیدی