رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۸

جولان روغن های مجهول الهویه، عاقبت عرضه بی قید و بند ضایعات مرغ - نمایش محتوای خبر

 

 

جولان روغن های مجهول الهویه، عاقبت عرضه بی قید و بند ضایعات مرغ

شناسه : 62939354

یک کارگاه غیرمجاز وغیر بهداشتی تولید روغن اواخر هفته گذشته در روستای ابراهیم سرای رشت کشف شد. در این کارگاه، ضایعات مرغ از جمله پوست و چربی، در وضعیت بسیار نامطلوب بهداشتی، در دیگ های بزرگ جوشانده و از آن روغن گیری می شد.

اگر چه در هنگام حضور ماموران نیروی انتظامی و بازرسان حفاظت محیط زیست، صنعت– معدن و تجارت، استاندارد و تعزیرات حکومتی در این کارگاه ، عوامل تولید فرار کرده بودند، اما دفترهای حساب و کتابی که در این مکان جا مانده بود ، نشان می دهد فقط از 23 شهریور تا29 آذر روزانه500 تا 800 کیلوگرم ضایعات مرغ – درمجموع معادل 48 تا 76 تن- به این مکان منتقل وبه روغن تبدیل  می شد.

گفتگوی خبرنگار ما با اهالی روستای ابراهیم سرای رشت حاکی از این است که  این کارگاه در سالهای گذشته هم فعال بوده است.  بر این اساس احتمال اینکه تاکنون روغن های غیر بهداشتی بسیاری از این کارگاه وارد بازار مصرف شده باشد دور از ذهن نیست !!!

براساس اعلام تعزیرات حکومتی گیلان، احتمال می رود روغن های تولید شده در این کارگاه، به عنوان روغن خوراکی ویا ماده اولیه لوازم آرایشی- بهداشتی عرضه شده باشد. به گفته متخصصان تغذیه و کارشناسان علوم بهداشت،روغن هایی که از پوست وچربی مرغ برای صنایع غذایی گرفته می شود، به علت تجمع کلسترول، هورمون های تزریقی و آنتی بیوتیک ها در پوست، سبب بروز مسمومیت و انواع بیماری ها از جمله بیماری های گوارشی وعروقی خواهد شد.

این کارشناسان معتقدند اگرچه استفاده از این دست ضایعات، در تولید لوازم  آرایشی- بهداشتی مانعی ندارد اما اگر بصورت غیربهداشتی تولید شده باشد، سلامت پوست را به خطر می اندازد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی گیلان با بیان اینکه تاکنون چنین تخلفاتی  در گیلان سابقه نداشته و یا دست کم گزارشی در این باره به تعزیرات حکومتی نرسیده گفت: البته  بعید نیست که چنین کارگاههایی در استان وجود داشته باشد .

به گفته رضا قشلاقی به احتمال زیاد روغن های تولیدی این کارگاه به عنوان  روغن جامد به رستوران ها وشیرینی فروشی های غیربهداشتی و یا به کارگاه های تولید لوازم آرایشی–بهداشتی فروخته می شد.

وی بابیان اینکه بازرسان  تعزیرات حکومتی، سازمان صنعت معدن وتجارت و مجمع امورصنفی، روزانه واحدهای صنفی استان را بازرسی کرده و  کالاهای غیرمجاز وتقلبی را از گردونه مصرف خارج می کنند گفت: البته بازرسی های ویژه برای کشف وجمع آوری روغن های غیربهداشتی پس از مشخص شدن کاربرد ومصارف این روغن ها آغاز خواهد شد .

مدیرکل تعزیرات حکومتی می گوید:تا آن زمان منتظر گزارش نهایی پلیس و سازمان صنعت، معدن وتجارت می مانیم تا ضمن صدور حکم نهایی، به عنوان دستگاه پشتیبان بازرسی ها را در کنار دستگاه های دیگر آغاز  کنیم.

این درحالی است که پلیس آگاهی گیلان برای آغاز تحقیقات پلیسی تا پایان ساعات اداری اول دی، یعنی حدود 3روز پس از فرار عوامل تولید کارگاه غیرمجاز روغن کشی ، منتظر پرونده گزارش تعزیرات حکومتی بود.

رئيس اداره ی مبارزه با قاچاق كالاي پليس آگاهي گیلان درگفتگو باخبرنگار ما بابیان اینکه پلیس به محض دریافت گزارش تعزیرات حکومتی، تحقیقات خود را در روستای ابراهیم سرای رشت برای یافتن ردپای متهمان آغازخواهد کرد گفت:اگرچه تحقیقات رسمی صورت نگرفته اما بررسی های میدانی هنگام کشف این کارگاه ،حاکی ازاین است که روغن های تولیدی آن مصارف غیرخوراکی هم داشته باشد.

سرهنگ حبیب شعبانیان افزود: از طرفی در دفاتر این شرکت شماره تلفن هایی از قشم وبندرعباس مشاهده شد که احتمال می رود محصولات غیربهداشتی این کارگاه به استانهای دیگر هم راه یافته باشد.

خبرنگارما در ادامه به سراغ رئیس اداره بازرسی و کشف کالای قاچاق سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان رفت.

علیرضا حسینیان گفت: عوامل تولید این کارگاه با جمع آوری ضایعات مرغ برخی فروشگاه های عرضه مرغ ، آنها را در بشکه های200لیتری به روغن تبدیل کرده و می فروختند.

وی گفت: اگرچه احتمال می دهیم این روغن ها تا پیش از این مصارف صنفی و صنعتی داشته اما بازرسی های متمرکز از این واحدها را پس از تکمیل پرونده و مشخص شدن کاربرد روغن ها آغاز خواهیم کرد.

اما سوال اینجاست که عوامل تولید روغن های غیربهداشتی، مواداولیه ی خود را از کجا  تهیه می کردند و آیا کارگاه هایی از این قبیل درمناطق دیگر استان هم  وجود دارد؟

رئیس اداره بازرسی وکشف کالای قاچاق سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان در این باره می گوید:مواد اولیه روغن های غیربهداشتی، از ضایعات مرغ کشتارگاه ها و یا مرغ فروشی ها تهیه شده است .

علیرضا حسینیان افزود: اگرچه سازمان صنعت معدن وتجارت دخالتی در کشتار طیور و ساماندهی ضایعات آن ندارد، اما با این وجود بازرسان این سازمان از آغازهمین هفته با مراجعه به مرغ فروشی ها، تحقیقات گسترده ای درخصوص عرضه ضایعات مرغ انجام خواهند داد، تا از این طریق رد پایی از عوامل تولید کارگاه غیرمجاز روغن کشی و یا کارگاه های مشابه در استان بیابند

اما صاحبان مرغ فروشی ها درشهرستانهای مختلف گیلان درگفتگو باخبرنگاران واحدمرکزی خبر اعلام کردند ضایعات مرغ ازجمله، پوست، چربی و استخوان آن را به متقاضیان می فروشند اما از کاربرد ومصارف آن مطلع نیستند.

مدیر کل دامپزشکی گیلان درگفتگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه ضایعات مرغ فقط در صنعت صابون سازی کاربرد دارد گفت: گیلان کارگاه تولید صابون از ضایعات مرغ ندارد.

دکترسهراب عاقبتی با اشاره به اینکه در 6کشتارگاه مرغ گیلان ضایعاتی که کاربرد روغن کشی داشته باشد برجای نمی ماند گفت: بطورمعمول مرغ ها پس از ذبح و شستشو، با پوست و چربی بسته بندی شده و یا بصورت مرغ گرم به مرغ فروشی ها فرستاده می شود.

وی مصرف روزانه مرغ در گیلان را بطور میانگین  150 تا 170 تن اعلام کرد و گفت:از آنجا که 3 درصد از وزن هر قطعه مرغ ضایعات است، روزانه 2 و نیم تن ضایعات مرغ از جمله پوست وچربی در مرغ فروشی های گیلان برجا می ماند که به درخواست مشتری هنگام قطعه قطعه کردن، جدا می شود.

مدیرکل دامپزشکی گیلان با بیان اینکه خرید و فروش ضایعات مرغ منع قانونی ندارد گفت: اداره کل دامپزشکی گیلان وظیفه ای در قبال ساماندهی ضایعات مرغ نداشته و فقط بر شرایط نگهداری وعرضه مرغ نظارت کرده و مجوز حمل مرغ و محصولات جانبی آن را صادر می کند.

دکتر سهراب عاقبتی افزود: اگرچه کنترل عرضه ضایعات مرغ با توجه به ضایعات برجا مانده دراستان، کارآسانی نیست اما با نظارت های بیشتر بهداشتی می توان از تولید محصولات غیربهداشتی جلوگیری کرد.

این درحالی است که معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان می گوید: ضایعات مرغ جزو فرآورده های خامی دام و طیور بوده و دانشگاه علوم پزشکی در توزیع این دست فرآورده ها دخالتی ندارد.

دکتر ارسلان داداشی با گلایه از نبود متولی مشخص در توزیع ضایعات مرغ، مصرف پوست آن را درصنایع غذایی غیر قانونی اعلام کرد و گفت : قانونگذار باید قانونی در این خصوص تصویب کرده و دستگاه هایی را متولی ساماندهی عرضه ضایعات مرغ و هدایت آن  به سمت تولید محصولات سالم بهداشتی از جمله صابون قرار دهد.

کوتاه سخن اینکه : به نظر می رسد پرونده روغن های مجهول الهویه ی غیر بهداشتی گیلان که معلوم نیست از دل لوازم آرایشی- بهداشتی و یا محصولات غذایی سر درآورده باشد ، با سرعت کندی ورق می خورد. معضلی که نتیجه ی عرضه بی قید  بند ضایعات مرغ و کمبود نظارتها در این بخش است.

بی شک ادامه این روند، سبب سوء استفاده فرصت طلبان شده و احتمال پا گرفتن   واحدهای مشابه کارگاه غیربهداشتی روغن کشی روستای ابراهیم سرای رشت را دو چندان خواهد کرد.

 

سردبیر: کبرا اجدادی، دبیر: مریم امدادی

 

 

اطلاعات و اخبار صدا و سیمای مرکز گیلان

هرگونه برداشت این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.