جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

جواهردشت- رودسر - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

جواهردشت- رودسر

Loading the player...

به نام خدا
سلام دوستان. در گشت و گذار به جاهای گوناگون گیلان، این بار می خوایم به شهرستان رودسر بریم و از جواهر دشت دیدن کنیم. امیدواریم همسفر خوبی براتون باشیم.
می خوایم به آخرین شهرستان شرقی گیلان بریم. شهرستانی که روزگاری، هوسَم نامیده می شد و بعدها به رودسر تغییر نام پیدا کرد. این شهرستان از دو بخش جلگه ای و کوهستانی تشکیل شده. همجواری دریا، جلگه و جنگل، به طبیعت رودسر جلوه ای خاص داده که برای گردشگران، بسیار جذابه، یکی از این مکان ها، جواهردشته که در 25 کیلومتری سیاهکلرود واقع شده. سیاهکلرود یکی از دهستان های بخش چابکسرِ رودسره. اهالی منطقه عقیده دارن، چون جنگل ناحیه ی جواهردشت به چمن زار تبدیل شد و شرایط برای کشت و کار فراهم اومد، به همین خاطر منطقه رو جواهردشت نامگذاری کردن. طبیعت بِکر، دشت های وسیع و سرسبز، هوای پاک و سکوت وصف ناپذیر، همه و همه در این منطقه ی زیبا جمع شدن تا گردشگران زیادی از جواهردشت دیدن کنن. برای رفتن به جواهردشت، از خیّاط محله، سَجیدان و رودخونه ی سَجیدان می گذاریم و به چاشت خورلات وارد می شیم. فاصله ی سیاهکلرود تا جواهردشت از بین جنگل های انبوه و درخت های سر به فلک کشیده و رودخونه و درّه می گذره. مسیر رسیدن به جواهردشت، جاده خاکیِه ولی سرسبزی اطراف جاده بسیار چشم نوازه. قهوه خونه های توراهی، محلی مناسب برای صرف چای و
استراحته. قبل از ورود به جواهردشت، آستان متبرک «نقره عباس» در دشتی زیبا و وسیع قرار داره که اهالی و مسافرها برای زیارت به اون جا می رن. سبزه زارانی مثل ناصِره دشت و لووِه سر، هر بیننده ای رو به نشاط می آره. در ضلع جنوبی جواهردشت، قله ی بلند و زیبای سماموس با ارتفاع 3620 متر قد برافراشته. قدمت آبادی جواهردشت از 300 سال نباید بیشتر باشه. همه ساله مسابقه های کشتی گیله مردی، طناب کشی و اسب دوانی هم در جواهردشت برگزار می شه که سیل عظیمی از علاقه مندان برای تماشا به این منطقه، رو می آرن.
خب دوستان، امیدواریم از این سفر راضی بوده باشین و در سفرهای بعدی هم مارو همراهی کنین. خدا یارو نگهدار تون.