رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۸

جهاددانشگاهي زمينه ساز شكوفايي خلاقیت دانشجویان و پژوهشگران جوان است - نمایش محتوای خبر

 

 

جهاددانشگاهي زمينه ساز شكوفايي خلاقیت دانشجویان و پژوهشگران جوان است

شناسه : 64197974

رئيس دانشگاه گيلان گفت: جهاددانشگاهی می‌تواند نقش مهمی در تولید دانش و ارتقای پژوهش داشته باشد؛ زیرا به دور از فرآیند دست و پاگیر مراکز علمی عمل می‌کند و به ارائه خدمات علمی و فنی در عرصه‌های گوناگون مورد نیاز جامعه می‌پردازد.

دكتر احمد رضي،‌ رئيس دانشگاه گيلان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) – منطقه گيلان‌ با اشاره به فعاليت‌هاي جهاددانشگاهي به عنوان يك نهاد دانش‌بنيان، اظهار كرد: از آنجایی که جهاددانشگاهی یک نهاد عمومی و غیردولتی و مورد اعتماد نظام است، می‌تواند نقش مهمی در تولید دانش و ارتقای پژوهش داشته باشد؛ زیرا به دور از فرآیند دست و پاگیر مراکز علمی عمل می‌کند و به ارائه خدمات علمی و فنی در عرصه‌های گوناگون مورد نیاز جامعه می‌پردازد و زمینه‌های شکوفایی خلاقیت دانشجویان و پژوهشگران جوان را فراهم می‌آورد و از این طریق می‌تواند الگویی برای مدیریت جهادی در عرصه علم و فناوری باشد.

دکتر احمد رضی که خود در سالهای 66 تا 71 رئیس جهاددانشگاهی استان گیلان بود در خصوص نقش جهاددانشگاهي در عرصه‌هاي اقتصادي گفت:بخش مهمی از اهداف اقتصاد مقاومتی از طریق اقتصاد دانش بنیان قابل تحقق خواهد بود و جهاددانشگاهی می‌تواند پس از آسیب شناسی در حوزه‌های اقتصادی و صنعتی، خلأها را شناسایی کند و با استفاده از دانشگاهیان بسترهای تحقق اقتصاد دانش بنیان را فراهم سازد و از این طریق بیش از پیش در اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاهی مشارکت داشته باشد.

رئيس دانشگاه گيلان گفت:‌ پایبندی به اهداف اصلی شکل‌گیری این نهاد موجب تقویت آن خواهد شد، توجه کافی به وظایف مهم‌تر جهاد دانشگاهی می‌تواند موجب حل مسائل مورد نیاز جامعه و توفیق روزافزون این نهاد شود. توجه ویژه به پژوهش و فناوری در کنار فعالیت‌های تخصصی فرهنگی می‌تواند بخشی از نیازهای جامعه را در این حوزه‌ها برطرف کند؛ به نظر می‌رسد گسترش حوزه آموزشی بخش مهمی از توانمندی‌های پژوهشی این نهاد را تحت تأثیر قرار داده است. اصلاح چرخه تولید دانش و بهره‌گیری از دانش برای حل معضلات جامعه و ثروت آفرینی از طریق علم و فناوری یکی از نیازهای امروز کشورمان است که جهاددانشگاهی می‌تواند برای تحقق آن نقش ویژه‌ای ایفا کند.

دكتر رضي ادامه داد: این نهاد در طول دهه‌های گذشته توانسته است در توسعه تحقیقات کاربردی نقش مهمی داشته باشد و در انتقال دانش و فناوری به داخل کشور و بهینه سازی آن مؤثر باشد، فرهنگ کارآفرینی را در بین دانشجویان و دانش آموختگان ترویج دهد و در تربیت نیروهای کاردان و کارآفرین نقش ایفا کند.

ايسنا