جهش تولید | یک‌شنبه، ۵ بهمن ۱۳۹۹

جعفر خمامی زاده - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

جعفر خمامی زاده

جعفر خمامی زاده یكی از دانشمندان معاصر گیلان است . او به مشاغلی همچون معلمی و دبیری اشتغال داشته است. وی در حال حاضر كتابدار كتابخانه ملی گیلان است.گروه : علوم انسانی رشته : كتابداری تحصیلات رسمی و حرفه ای : تحصیلات ابتدائی را در مدرسه نمره یك (واقع در محله خواهر امام كوچه مهنا) كه مدیریت آن را اسماعیل پور رسول - از پایه گذاران فرهنگ گیلان- به عهده داشت و بعد هم كه مدرسه به جنب بقعه آقا سید ابراهیم (واقع در كوی مسجد صفی ) منتقل گردید و آقای تقی رائقی كه او هم از پایه گذاران فرهنگ گیلان بود- ریاست آن را بر عهده داشت، به پایان رساند. دوره اول دبیرستان رادر دبیرستان شاهپور و دوره دوم را در دانشسرای مقدماتی رشت به پایان رساند. در سال 1327 از گیلان به دانشسرای عالی معرفی گردید و در سال 1330 از دانشسرای عالی در رشته تاریخ و جغرافیا فارغ التحصیل گردید .استادان و مربیان : یكی از معلمان جعفر خمامی زاده در دوران ابتدایی ‌، سید آقا بزرگ شوشتری است كه با عبا و عمامه سركلاس می آمدند . یكی دیگر از دبیران او در دوران دبیرستان ، سید محمد تائب بود كه تعلیمات دینی و عربی تدریس می نمودند .

همسر و فرزندان : استاد خمامی زاده دو فرزند پسر دارند كه تحصیلات عالی خود را در رشته مهندسی به پایان برده در ایالت كالیفرنیا مشغول كارند و یك دختر كه تحصیلات خود را در یكی از شاخه های دندانپزشكی به پایان رسانده و داماد ایشان نیز دندانپزشك هستندو در انگلستان به طبابت اشتغال دارند.

 

نوع : تولید ویژه عکس

موضوع : مشاهیر و بزرگان گیلان

مشاغل و سمتهای مورد تصدی : - رئیس امور دانشجویان مدرسه عالی بازرگانی (اولین مدرسه عالی استان گیلان) - ریاست اداره پیكار با بیسوادی تا سال 1357 - عضو هیأت مدیره كتابخانه ملی رشت - عضو هیأت امنا و نایب رئیس جمعیت نشر فرهنگ گیلان از سال 1382 - ریاست جمعیت نشر فرهنگ گیلان - عضو هیأت مدیره انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گیلان - عضو بنیاد فرهنگ گیلان فعالیتهای آموزشی : در سال 1319 بنا بر تعهدی كه به هنگام ورود به دانشسرا سپرده بود به كار معلمی در برخی از نقاط از جمله بندر انزلی و رشت مشغول گردید. پس از فارغ التحصیلی از دانشسرای عالی در سال 1330 برای انجام تعهد دبیری به رشت منتقل گردید و پس از دو سال تدریس در گروه فرهنگی آریا به عنوان عضو هیأت مدیره و سپس به ریاست دبیرستان ملی بوعلی سینا كه این گروه بنیان نهاده بود طبق ابلاغ اداره كل فرهنگ استان برگزیده شد با تأسیس دبیرستان بازرگانی به ریاست آن مدرسه منصوب شد ولی پس از مدتی به نفع یكی از جوانان شایسته كه از مدرسه عالی بازرگانی تهران فارغ التحصیل شده بود کناره گیری كرده و او را به جای خویش معرفی نمود.مراکزی که فرد از بانیان آن به شمار می آید : - احداث «خانه معلم» در رشت با همكاری جمعی از دوستان ایشان - احداث مدرسه ای 8 كلاسه با نام «مدرسه راهنمایی دخترانه پیوند مهر» در روستای دو بخشر شهرستان شفت - ایشان مشوق آقای دكتر سید جعفر ابریشم چیان لنگرودی در ساختن دانشكده ای با حدود 7500 متر زیربنا در محوطه دانشگاه گیلان گردیدند دبیرستان فرهنگیان یكی از مراكزی است كه جعفر خمامی زاده در تاسیس آن شركت داشته و از بانیان آن به شمار می آید. این دبیرستان به همت فرهنگی های رشت و با هزینه شخصی كسانی همانند جعفر خمامی زاده بنا شده است.