جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

جشن های منتظران ظهور در بقاع متبرکه گیلان آغاز شد - نمایش محتوای خبر

 

 

جشن های منتظران ظهور در بقاع متبرکه گیلان آغاز شد

شناسه : 64182090

به مناسبت سالروز ولادت یگانه منجی عالم بشریت مهدی موعود (عج) جشن های منتظران ظهور از صبح امروز جمعه در بقاع متبرکه و امام زادگان گیلان آغاز شد.

جشن های منتظران ظهور در بقاع شاخص استان گیلان از جمله خواهر امام رشت، آقاسید جلال الدین اشرف(ع) آستانه اشرفیه، آقا سید اسماعیل برفجان سیاهکل ، بی بی حوریه بندرانزلی ، امام زاده هاشم رشت و ..... با حضور پرشور دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت در حال برگزاری است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان گفت: جشن های منتظران ظهور از صبح امروز در 120 بقعه متبرکه و امام زادگان گیلان با حضور پرشور دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت آغاز شده است.

حجت الاسلام و المسلمین ˈولی عادلیˈ روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : سخنرانی ، قرائت دعای فرج و مولودی خوانی از برنامه های این جشن است.

وی اظهار داشت: تبیین و ترویج فرهنگ مهدویت و انتظار از اهداف برگزاری جشن های نیمه شعبان در بقاع متبرکه و امام زادگان گیلان است.

استان گیلان، بیش از 900 بقعه متبرکه دارد.** ولادت امام زمان حضرت مهدی (عج):وی یگانه فرزند امام عسکری (ع) یازدهمین امام شیعیان است. امام زمان حضرت مهدی (عج) در سحرگاه نیمه شعبان 255 ق در سامرّا چشم به جهان گشود و پس از پنج سال زندگی تحت سرپرستی پدر، و مادر بزرگوارشان نرجس خاتون، در سال 260 ق به دنبال شهادت حضرت عسکری (ع) ـ همچون حضرت عیسی (ع) و حضرت یحیی (ع) که در سنین کودکی عهده دار نبوّت شده بودند ـ در پنج سالگی منصب امامت شیعیان را عهده دار شدند.

آن بزرگوار پس از سپری شدن دوران غیبت با تشکیل حکومت عدل جهانی احکام الهی را در سرتاسر زمین حاکمیت خواهد بخشید.

آخرین امام شیعیان برغم مراقبت های ویژه مأموران حکومت عباسی، در خانه امام عسکری (ع) چشم به جهان گشودند. تولد مخفیانه آن حضرت بی شباهت به تولد حضرت موسی (ع) و حضرت ابراهیم خلیل (ع) نیست. همان گونه که این دو پیامبر بزرگ الهی تحت شدیدترین تدابیر امنیتی فرعونیان و نمرودیان به اراده خداوند و به سلامت در کنار کاخ فرعون و نمرود متولّد شدند، حضرت مهدی(عج) نیز در حالی که جاسوسان و مأموران خلیفه عباسی تمام وقایع خانه امام یازدهم (ع) را زیر نظر داشتند، در کمال امنیت و بدون آن که دشمنان بویی ببرند، در سحرگاه روز جمعه نیمه شعبان قدم به جهان هستی گذاشتند.* سیمای امام زمان حضرت مهدی (عج)

پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار (ع) هر کدام در سخنان خود به اوصاف امام مهدی(عج) اشاره کرده اند. حضرت امام رضا (ع) در توصیف ویژگی های چهره و سجایای اخلاقی و ویژگی های برجسته آن حضرت می فرمایند: «قائم آل محمد(عج) هاله هایی از نور چهره زیبای او را احاطه کرده است رفتار معتدل و چهره شادابی دارد. از نظر ویژگی های جسمی شبیه ترین فرد به رسول خدا(ص) است. نشانه خاصّ او آن است که گرچه عمر بسیار طولانی دارد، ولی از سیمای جوانی برخوردار است؛ تا آن جا که هر بیننده ای او را چهل ساله یا کمتر تصور می کند. از دیگر نشانه های او آن است که تا زمان مرگ با وجود گذشت زمان بسیار طولانی هرگز نشان پیری در چهره او دیده نخواهد شد».* دوران زندگی امام زمان حضرت مهدی (عج)

دوران زندگی امام زمان حضرت مهدی (عج) به چهار دوره تقسیم می شود:

1) از تولد تا غیبت امام زمان حضرت مهدی (عج):

امام زمان حضرت مهدی (عج) پس از تولد حدود پنج سال تحت سرپرستی پدر بزرگوارشان امام عسکری (ع) به صورت نیمه مخفی زندگی کردند. یکی از کارهای بسیار مهمی که حضرت امام حسن عسکری (ع) در این دوره انجام دادند این بود که امام زمان حضرت مهدی (عج) را به بزرگان شیعه معرفی کردند تا در آینده در مسئله امامت دچار اختلاف نشوند.2) غیبت صغری امام زمان حضرت مهدی (عج):

پس از شهادت حضرت امام حسن عسکری (ع) در سال260 ق دوره غیبت صغری آغاز شد و تا سال 329 ق ادامه پیدا کرد. در این دوره امام زمان حضرت مهدی (عج) از طریق چهار نائب به ادامه امور مردم می پرداختند.3) دوره غیبت کبری امام زمان حضرت مهدی (عج):

این دوران از سال 329 ق شروع شد و تا زمانی که خداوند مصلحت بدانند ادامه خواهد داشت در این دوره پاسخ به پرسش ها و احکام مردم بر عهده نایبان عام آن حضرت است و حضرت نایب خاصی برای این دوره معرفی نکرده اند.

 

4) دوره حکومت امام زمان حضرت مهدی (عج):

پس از ظهور، امام زمان حضرت مهدی (عج) بر اساس احکام اسلام حکومت واحد جهانی تشکیل خواهند داد که در سایه آن سرتاسر عالم پر از عدل و داد خواهد شد.

 

منبع: ایرنا