جشنواره چهل اوخان

دستورالعمل محتوایی و اجرایی
جشنواره چلچله ( بمناسبت چهلمین سالگرد پیروزی با شکوه انقلاب اسلامی ایران )
بخش سیما:
مقررات شرکت در بخش فیلم کوتاه:
1-    فرمت ارسالی Mpeg4 و بر روی یک دی وی دی باشد. بر روی دی وی دی مشخصات فیلم و صاحب اثر نوشته شود.
2-    مشخصات صاحب اثر به همراه خلاصه داستان در یک فابل Word به پیوست ارسال گردد.
3-    موضوع آثار درباره وقایع انقلاب اسلامی 57 در استان گیلان و دستاوردهای نظام و انقلاب در موضوعات گردشگری ، کشاورزی ، سلامت ، عمران و آبادانی شهرها و روستاها در چهل سال گذشته باشد
4-    مدت زمان فیلم از یک تا 10 دقیقه باشد. فیلمسازان محترم در این بخش هم می توانند فیلمهای 60 ثانیه ارسال نمایند

مقررات شرکت در بخش مستند:
1-    فرمت ارسالی فیلم Mpeg4 و بر روی یک دی وی دی باشد. بر روی دی وی دی مشخصات فیلم و صاحب اثر نوشته شود.
2-     مشخصات صاحب اثر به همراه خلاصه داستان در یک فابل Word به پیوست ارسال گردد.
3-    موضوع آثار درباره وقایع انقلاب اسلامی 57 در استان گیلان و دستاوردهای نظام و انقلاب در موضوعات گردشگری ، کشاورزی ، سلامت ، عمران و آبادانی شهرها و روستاها در چهل سال گذشته باشد
4-    تمامی ساختارهای مستند نظیر گزارشی ، محض ، بازسازی ، ارشیوی و... در این بخش پذیرفته می شوند
5-    مدت زمان فیلمهای مستند حداکثر 30 دقیقه باشد.


بخش رادیو:
* تاریخ شفاهی انقلاب
عبارت است از خاطرات پیرامون انقلاب که می تواند همراه با موسیقی و افکت جذابتر باشد. گاهی اوقات تنها یک خاطره بدون هیچ توضیح اضافی می تواند یک برنامه مناسب محسوب شود هر چند اضافه کردن موسیقی متناسب توسط نرم افزاهای ساده به جذاب تر شدنش یاری می رساند .
حداکثر ۵ دقیقه
* مستند انقلاب
در این شیوه علاوه بر روایت خاطره ها چه از زبان حاضرین و چه از زبان کسانی که تنها شنونده ی روایتها بوده اند، به همراه اصوات مستند ( قابل دسترسی در اینترنت ) و موسیقی می توان برنامه ای جذاب را تدارک دید.
حداکثر ۵ دقیقه
گزارش انقلاب
در این شیوه به یاری ( حتی تلفن همراه ) یا ضبط صوتهای کوچک می توان گزارش هایی را از مردم پیرامون ماجراهای انقلاب و خاطرات آن روزها تهیه و تدارک دید.
حداکثر ۵ دقیقه
* بخش حرفه ای
در این بخش می توان از ساختارهای پیچیده همانند نمایش رادیویی و یا باز سازی اتفاقات به یاری اصوات مستند و نمایشی استفاده کرد. نمایش کوتاه و بلند ، مستندهای کوتاه و بلند برنامه های ترکیبی مختلف در این رسته جای می گیرند.
زمان ازاد
بخش نگارش متن
در این بخش متون مختلف در حوزه برنامه سازی انقلاب مورد بررسی قرار خواهد گرفت .
١- شعر انقلاب
۲-داستان انقلاب
٣-خاطرات انقلاب
۴- نگارش نمایش رادیویی ( کوتاه و بلند)
۵- نگارش برنامه ترکیب
حداکثر تعداد صفحات : ۱۵ صفحه


بخش خبر:


"علاقمندان می توانند در بخش خبر، آثارشان را در دو قالب "شهروند خبرنگار" و "عکس های خبری" به دبیرخانه ی جشنواره چلچله ارسال کنند. مخاطبان در بخش شهروند خبرنگار می توانند به عنوان خبرنگار مردمی، از خدمات و دستادوردهای انقلاب اسلامی در شهر و روستای محل سکونت شان گزارش تهیه و به چهل سال انقلاب اسلامی بپردازند . قالب تولیدی " شهروند خبرنگار " باید کارکردهای گزارش خبری را داشته باشد و تولید کننده اثر، به عنوان خبرنگار ، موضوع اثر را به صورت مصاحبه ، نریشن و پلاتو تشریح کند. تایم اثر شهروند خبرنگار باید ۲ / ۳۰ تا ۳ دقیقه باشد. داشتن مصاحبه های مختلف ، مستندات تصویری مناسب با موضوع، پلاتو (اجرای فردی خبرنگار مقابل دوربین) و برخورداری از اطلاعات لازم خبری ( از جمله به صورت گرافیک تصویری ) از امتیازات کار محسوب می شود و در انتخاب اثر تاثیر گذار است. علاقمندان برای تولید اثر در قالب شهروند خبرنگار به راحتی می توانند از دوربین تلفن همراه استفاده و از نرم افزارهای تدوین ساده، که قابل اجرا در تلفن همراه است بهره ببرند و برای تولید اثر نیاز نیست از دوربین های حرفه ای استفاده کنند . دیدن گزارش های خبری تلویزیونی که نمونه هایی از آن در کانال خبرگزاری صداوسیما در پیام رسان سروش به نشانی iribnews _ guilan @ بارگزاری می شود به علاقمندان در شناخت ویژگی های گزارش های خبری کمک می کنند. اگر چه علاقمندان می توانند اثر شهروند خبرنگار را دست کم در حالت راوی پشت تلفن همراه، که هنگام تصویربرداری از موضوع، آن را با صدای خود روایت می کند، هم تولید و به جشنواره ارسال کنند. در بخش عکس هم علاقمندان می توانند عکس های خبری را با موضوعات دستادورد ها و خدمات انقلاب اسلامی در شهر یا روستای خود به جشنواره ارسال کنند. این عکس ها می تواند به رویدادهایی نظیر وقایع دوران انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، افتتاح طرح های عمرانی، راهیمایی ها، سفر مقامات کشوری و ... بپردازد و با نگاهی مقایسه ای به خدمات انقلاب اسلامی در قبل و بعد انقلاب در شهر و روستای محل سکونت شرکت کننده بپردازد.


بخش موسیقی:


۱- مرتبط با چهلمین سال انقلاب
۲ - متناسب با معیارهای تولید و پخش رسانه ملی
٣- محتوای شعر به ارزش های انقلاب و دستاوردهای اشاره داشته باشد
عناوین ساختارهای مجاز برای شرکت در جشنواره :
الف ) موسیقی ارکسترال : تنظیم علمی موسیقی و ساز آرایی مورد تاکید است و پارتیتور اثر ضمیمه گردد .
ب ) موسیقی سنتی ایرانی : باید با سازبندی و اجرا بر مبنای فرم های موسقی اصیل ایرانی باشد .
ج ) موسیقی محلی - مقامي (بومی ) : این بخش باید مبتنی بر مقام ها و نغمه های محلی طراحی شده باشد و در اجرای آن از ضرباهنگ ها و سازهای محلی استفاده شود .
د) موسیقی پاپ : این ساختار با در نظر گرفتن مولفه های مثبت در موسیقی مردم پسند و با نشاط منظور شده و بهره گیری از سازها - گویش محلی در اجرای آن اولویت دارد .
 ه) موسیقی کودک : مطابق الگوهای موسیقی کودک و نوجوان ، سازبندی ارف ، خوانندگی کودکان یا نوجوانان و اجرای اشعار با ادبیاتی مناسب این قشر سنی مد نظر قرار گیرد .
و ) نماهنگ ( موسيقى تصوير ) بهره گیری از تصاویر آرشیوی انقلاب در استان گیلان
فرمت آثار wav یا MP3 باشد .

آثار خود را به نشانی : رشت - خیابان رسالت - روابط عمومی صدا و سیمای مرکز گیلان - دبیرخانه جشنواره مردمی چهل اوخان ارسال نمایید.
 مهلت ارسال آثار تا 
15 آذر ماه ۱۳۹۷ می باشد.
 به بهترین اثر هر بخش از سوی جشنواره جایزه یک میلیون تومانی اهدا می گردد.