رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

تکثیر و پرورش بگونیا - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

تکثیر و پرورش بگونیا

Loading the player...

دانلود

گیاهی است چند ساله و همیشه سبز برای برگها و گلهای زیبایش پرورش داده میشود. اغلب گونه ها را در گلخانه و آپارتمان به عنوان گیاه گلدانی یا اویزی پرورش می دهند. گیاهی است تک پایه یعنی گلهای نر وماده بر روی یک گیاهقرار دارند.گلهای نر معمولا زیباست و گلهای ماده را با تخمدان بالدارش میتوان به اسانی از گلهای نر تشخیص داد.

بگونیا را به ۳دسته غده دار ریزوم دار و ریشه فیبری تقسیم می کنند.ولی گلهایش همانند هم است گلهای نر دارای ۴گلبرگ است که دوگلبرگ کوچکتر از گلبرگهای دیگر است و گل ماده ۵-۴ گلبرگ هم اندازه دارد.بگونیای غده ای خزان کننده است ولی انواع دیگر همیشه سبز است.

بگونیا در محلِ اصلی خود، رویِ سایر گیاهان یا روی گیاهان خاکی که روی زمین هستند، به عنوانِ انگل رشد می‌کند. بعضی از بگونیا‌ها خودشان را با شرایط زندگی در کوه‌ها سازگار می‌کنند: آن‌ها بیش از ریشه و ریزوم فیبری، قارچ تشکیل می‌دهند.

بگونیا را با اسپری گیاهی آب ندهید. اسپری گیاه را بیشتر مستعد کپک زدن می‌کند. بیشتر گونه‌های بگونیا دارای برگ‌های پُرز دار هستند که پس از پاشیدن آب به آن‌ها، قطرات آب در بین این پرز‌ها باقی می‌مانند.

یک بگونیایِ زمستانی دارایِ شکوفه را بخرید و به او اجازه بدهید که به محیطِ جدید خو بگیرد. آن را برایِ چند روز در مکانی دیگر با دمای 15 درجه سلسیوس قرار دهید. سپس آن را به یک محیط گرم‌تر منتقل کنید. به هر حال گل‌ها را در محیط خنک به مدت بیشتری می‌توانید نگه دارید.

زمان کاشت: بستگی به نوع آن دارد ولی معمولاً در اوائل بهار.

موقعیت کاشت : روشنایی مفید بدون استقرار درمقابل اشعه مستقیم خورشید، تحت شرایط رطوبت نسبی.

زمان تکثیر: تکثیر آنها در اوایل فصل بهار و بوسیله پیازچه های ظریفی که در محل اتصالات ساقه های برگی ظاهر می گردد، صورت می گیرد.

ازدیاد: کاشت بذر در ۱۶ درجه سانتیگراد در بهار بگونیای غده دار با قلمه پاشنه دار به طول ۱۲-۸ ساتیمتر در حرارت ۲۱-۱۸ درجه

تعویض گلدان: زمانی که گلدان بگونیا را تعویض می‌کنید، باید از یک گلدان بزرگ استفاده کنید. بگونیا به عمق خاک علاقه دارد. در قسمت پایین گلدان لایه‌ای از سفال‌های خرد شده برای تخلیه آب قرار دهید. به طور منظم خاکِ گلدان را تعویض کنید و یا از ترکیبِ حاوی برگ هایِ پوسیده، کودِ حیوانی و کودِ گیاهی استفاده کنید.

دوره استراحت بگونیا:
بگونیا‌های پُر از شکوفه اغلب دور ریخته می‌شوند، در حالی که می‌توانند نگهداری شوند. پس از زمستان بگونیا‌های گلدار نیاز به استراحت دارند. آن‌ها در این زمان دارایِ آب کمتر و دمای حدود 15 درجه سلسیوس هستند. شما می‌توانید پس از گل دادن، قسمت‌هایی از گیاه را ببرید. پس از چند هفته که شما گیاه بگونیای خود را در گلدان دیگر کاشتید، آن را در مکانی گرم قرار دهید و آب بیشتری به آن بدهید. خواهید دید که بگونیا چگونه جوانه می‌زند.