رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

تولید روغن خوراکی از بذر چای - نمایش محتوای خبر

 

 

تولید روغن خوراکی از بذر چای

شناسه : 63923992

پژوهشگر مرکز تحقیقات چای از اتمام طرح پژوهشی تولید روغن خوراکی از بذر گیاه چای در ایران خبر داد.

خبرگزاری فارس: تولید روغن خوراکی از بذر چای

رضا آزادی‌گنبد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به اندازه‌گیری مواد مهم تشکیل‌دهنده بذر چای اظهار کرد: مرکز تحقیقات چای کشور صاحب دستاورد طرح مذکور است.

وی به فعالیت در باغ‌های بذری در کنار بهره‌برداری از باغ‌های چای در کشورهای چای‌خیز دنیا اشاره کرد و افزود: بعضی از کشاورزان چایکار در کشورهای چین و ژاپن درختچه‌های زینتی از گونه‌های مختلف کاملیا را برای استفاده از بذر آنها به منظور تهیه روغن‌های خوراکی پرورش می‌دهند.

آزادی‌گنبد با بیان اینکه در دهه‌های اخیر روغن بذر چای به مقدار بسیار در بازار بعضی از کشورها عرضه شده است، تصریح کرد: بخشی از مردم روغن بذر چای را به عنوان روغن خوراکی پذیرفته‌اند.

پژوهشگر مرکز تحقیقات چای، از تولید سالانه هزاران تن روغن بذر چای در کشورهای چین، هند، سریلانکا، جاوه و ژاپن خبر داد.

به گفته آزادی‌گنبد، 32 هزار هکتار اراضی شمال ایران زیر کشت گیاه چای است.

وی تراکم چای در هر هکتار را 15 تا 20 هزار بوته در ایران دانست و اضافه کرد: سالانه از هر بوته چای می‌توان 75 تا 100 گرم بذر جمع‌آوری کرد.

آزادی‌گنبد با اشاره به اینکه سالانه می‌توان 32 هزار تن بذر چای در باغ‌های ایران جمع‌آوری کرد، یادآور شد: هر 100 گرم بذر چای دارای 20 گرم روغن است و می‌توان سالانه بیش از 6 هزار و 400 تن روغن در کشور تولید کرد.

پژوهشگر مرکز تحقیقات چای بیش از 90 درصد روغن مصرفی ایران را وارداتی خواند و اظهار کرد: بذر چای می‌تواند منبع جدیدی برای تولید روغن و بعضی از محصولات جانبی باشد.

فارس