سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۸ مرداد ۱۴۰۰

توسعه کشت دوم در گیلان به کجا رسید ؟ - نمایش محتوای خبر

 

 

توسعه کشت دوم در گیلان به کجا رسید ؟

شناسه : 62938978

گیلان با داشتن 238 هزار هکتار شالیزار، یکی از 16 استان برنج خیز کشور است استانی که هر سال700 هزار تن برنج - معادل 35درصد برنج تولیدی کشور-از دل شالیزارهایش بیرون می آید.

براساس آمارهای سازمان جهاد کشاورزی گیلان شالیکاران گیلانی سالانه برنج مصرفی حدود 20میلیون ایرانی را تولید کرده و از این منظر استان خود  را  در جایگاه دوم تولید این محصول استراتژیک در کشور قرار داده اند، اما با این وجود بیشتر شالیکاران پس از برداشت برنج نیمی ازسال تقریبا بیکارند و درآمد چندانی ندارند.

کارشناسان  جهاد کشاورزی مهم ترین راهکار حل مشکل اقتصاد تک محصولی این خانوارهای برنجکار را کشت دوم محصولات می دانند.کاری که علاوه بر ایجاد فرصت های شغلی جدید ،افزایش تولید و درآمد خانوارهای روستایی، فوایدی چون بهبود شرایط فیزیکی وشیمیایی خاک، کاهش مصرف سموم وکودهای شیمیایی و درنهایت تولید محصول سالم را درفرآیند کشت برنج به دنبال دارد .


اما با وجود تمامی مزایایی که کشت دوم به همراه داردتا پارسال فقط 23درصد شالیزارهای گیلان، معادل- 55 هزار و580هکتار- به زیرکشت دوم محصولات رفت. این درحالیست که 85هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برای کشت دوم مناسبند مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان در گفتگو با خبرنگارواحد مرکزی خبر گفت: شالیکاران گیلانی با مزایای کشت دوم آشنا هستند و در سال های اخیرهم استقبال خوبی از آن کرده اند اما به علت وجود مشکلاتی چون نبود سامانه های زهکشی مناسب درشالیزارها، فراوانی احشام سرگردان و درنهایت نبود بذرمرغوب و مقاوم به شرایط آب وهوایی نیمه دوم سال، قادر به توسعه ی کشت دوم محصولات کشاورزی در شالیزارهایشان نیستند.

شایگان ادیبی افزود:پارسال شالیکاران گیلانی پس از برداشت برنج، با پرورش وکشت راتون، سبزیجات برگی وغده ای، شبدر، گندم ، جو وحبوبات، 508هزار تن محصول به ارزش 4هزار میلیارد ریال تولید کرده بودند.

وی بابیان اینکه تولید محصولات کشت دوم با احتساب پرورش راتون سبب افزایش60درصدی بهره وری شالیزارها می شود گفت:چنانچه شرایط برای کشت دوم در شالیزارهایی که قابلیت انجام این  کار  را دارند  فراهم شود،  سالانه می توان حدود700هزار تن محصولات زراعی با توجه به افزایش تورم و قیمت ها به ارزش دست کم 7هزار و 256میلیارد ریال تولید کرد.


مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان می گوید:جهادکشاورزی استان درن ظر دارد درنیمه دوم سال با توزیع بذریارانه ای، پرداخت تسهیلات ویژه به شالیکاران و همچنین جلوگیری از ورود احشام سرگردان با مشارکت فرمانداری ها و همکاری شالیکاران سطح زیرکشت محصولات کشت دوم را دراستان به 82 هزار هکتار شالیزار افزایش  دهد.

شایگان ادیبی پیش بینی کرد:چنانچه این امرمحقق شود شالیکاران گیلانی می توانند باتولید660 هزارتن محصول حدود7هزارمیلیارد ریال درآمد کسب کنند.

وی می گوید:امسال110 تن بذر شبدر بصورت یارانه ای وبه قیمت هرکیلو5 هزار و 300تومان بین کشاورزان توزیع خواهد شد که تاکنون حدود50 تن آن بین 7 هزار کشاورز توزیع شده است.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان از اختصاص 138 میلیارد تومان تسهیلات برای تولید برنج و توسعه کشت دوم محصولات هم خبردادوافزود: امسال به ازای پرورش هرهکتار راتون یک میلیون تومان وکشت نباتات علوفه ای هم، یک میلیون و200 هزار تومان به کشاورزان پرداخت خواهد شد که دستورالعمل آن به بانک های عامل ابلاغ شده وکشاورزان می توانند با استفاده از آن شالیزارهایشان را حصاربندی کنند.

شایگان ادیبی ابراز امیدواری کرد  باهمکاری بانکها بزودی پرداخت تسهیلات آغاز شود. وی با اشاره به وقوع بطورمیانگین65 درصد بارندگیهای سالانه درنیمه دوم سال در گیلان گفت:ازآنجا که بیشترشالیزارهای این استان زهکش مناسبی برای خروج آب های ناشی از این بارندگی های مداوم ندارند، آبگیر بوده وبرای کشت دوم محصولات کشاورزی مناسب نیستند.

وی بابیان اینکه باتجهیز و یکپارچه سازی، انتقال آب های ناشی از بارندگی بیرون شالیزار از طریق زهکش های خاکی میسر خواهد شد گفت:اگرچه 70هزارهکتار شالیزار گیلان یکپارچه سازی شده و 60هزارهکتارشالیزار مناطق کوهپایه ای استان هم باتوجه به ساختار پلکانی شان به زهکشی نیاز ندارند، امابه علت وجوداحشام سرگردان امکان کشت دوم درهمه این شالیزارها وجود ندارد.

به نظرمی رسد ساماندهی احشام سرگردان و جلوگیری از ورود آنها به شالیزارها سریعترین شیوه برای توسعه کشت دوم استان باشد، اقدامی که درصورت فرهنگ سازی امکان توسعه کشت دوم محصولات را در استان تاحدود 2برابر فراهم می کند.

مدیرامور زراعت جهاد کشاورزی گیلان بااشاره به خلاء  قانونی دراین باره گفت: بررسی ها نشان می دهد برخوردهای قضایی و سخت گیرانه با شالیکاران در کوتاه مدت جوابگو است و راهکار مناسبی برای حل ریشه ای این معضل نیست و فقط ازطریق فرهنگ سازی و با همکاری شالیکاران باید این مشکل را حل کرد. شایگان ادیبی افزود: امسال جهاد کشاورزی برای نخستین بار درمکاتباتی ازفرمانداران شهرستانها خواسته برای فرهنگ سازی و فراهم کردن بسترهای لازم برای توسعه کشت دوم و همچنین جلوگیری ازورود احشام به شالیزارها هماهنگی های لازم را انجام دهند .

این مقام مسئول با ابرازگلایه ازناکافی بودن تحقیقات درخصوص معرفی ارقام مرغوب ومقاوم به شرایط آب وهوایی گفت:متاسفانه مراکزتحقیقاتی، پژوهش های خود را بیشتربه مسائل بهزراعی محصولات کشت دوم معطوف کرده اند.

وی معرفی ارقام جدید را یکی از راهکارهای توسعه کشت دوم محصولات عنوان کردوافزود:امید می رود پژوهشگران این مراکز،با برنامه ریزی های وتحقیقات مستمرومدون، رقم های جدید بذرهای محصولات کشت دوم را که باشرایط آب وهوایی نیمه دوم سال درگیلان سازگار است برای تولید انبوه به کشاورزان معرفی کنند. خبرنگارما به برای بررسی اجرایی شدن مکاتبات بین سازمان جهادکشاورزی استان بافرمانداران،مبنی بر جلوگیری از ورود احشام در شالیزارها به سراغ فرماندار شهرستان صومعه سرا که شهرستانش بیشترین وسعت سطح زیرکشت محصولات دوم را دارد رفت.

میرزا حسینعلی زاده می گوید : تاکنون نامه ، یا دستورالعملی مبنی برهمکاری دراین باره از جهاد کشاورزی دریافت نکرده است. وی با تاکید براینکه براي حل مشکل رها کردن دام ها در شاليزارهاي درو شده، باید با فرهنگ سازي اقدام کرد افزود:این فرمانداری طبق روال هرسال در 3 نشست با دهیاران به بررسی راههای جلوگیری از ورود احشام به شالیزارها پرداخته و قرار است.


تا ماه آینده برای آگاهی، فرهنگ سازی ومتقاعد کردن روستاییان برای جلوگیری از ورود  دام ویا دست کم حصاربندی شالیزارها یک دوره آموزشی با دهیاران برگزار کند.

فرماندار صومعه سرا از اختصاص 6میلیارد ریال برای توسعه بخش کشاورزی صومعه سرا در کمیته برنامه ریزی این شهرستان خبر داد و گفت:حدود 10درصد این اعتبار برای کشت دوم اختصاص یافته که به تدریج تخصیص خواهد یافت.

میرزا حسینعلی زاده با بیان اینکه نیمه دوم پارسال شالیکاران صومعه سرایی با کشت دوم محصولات درحدود10هزارهکتارازشالیزارهایشان حدود 90میلیارد ریال درآمد کسب کردندگفت:براساس برنامه ریزی های انجام شده پیش بینی می شود امسال سطح زیر کشت دوم محصولات در این شهرستان به 12 هزار و 300هکتار افزایش یابد. وی علت استقبال شالیکاران صومعه سرایی را از کشت دوم محصولات در سالهای اخیر، سودآور بودن ،مرغوبیت خاک و برداشت زود هنگام محصول برنج اعلام کرد خبرنگارما درادامه برای بررسی دلایل ناکافی بودن تحقیقات برای معرفی بذرمرغوب و مقاوم به شرایط آب وهوایی به سراغ رییس موسسه تحقیقات برنج کشور رفت.

دکتر ناصر دواتگر با اشاره به اينکه ارتقاء کمی و کیفی محصولات کشت دوم با ارائه شيوه هاي نوين بهزراعي و معرفي ارقام جديد با کيفيت امکان پذير است گفت:اين مرکز پژوهشها و تحقيقات خود را بيشتر به مسائل  بهزراعی محصولات  کشت دوم معطوف کرده است و تاکنون حدود 60 پژوهش ويافته علمي از اين موسسه ارائه شده که 20 مورد کاربردي شده است .


وی با تایید این مطلب که بذرهاي موجود درگيلان براي کشت دوم چندان مرغوب نيست گفت: اگرچه اين مرکز تاکنون ارقام جديدي براي کشت دوم محصولات معرفي نکرده اما پس از انجام پژوهش وکشت آزمايشي،  7گونه گياهي را که در مرکز،  غرب،  جنوب غرب و شمال شرق  کشور ، کشت مي شود ومناسب کشت دوم و متناسب با شرايط آب وهوايي نيمه دوم سال درگيلان است، به جهاد کشاورزي معرفي کرده و کشاورزان هم استقبال خوبي کرده اند .

رییس موسسه تحقیقات برنج کشور درپاسخ به سوال خبرنگارما که چرا تاکنون يافته علمي و يا پژوهشي درخصوص معرفي ارقام جديد محصولات کشت دوم صورت نگرفته گفت:کمبودنيروي متخصص و ماهرو نبود اعتبارات و امکانات ويژه ازجمله موانع انجام تحقيقات دراين باره است. گفتگوی خبرنگارما با شالیکاران گیلانی حکایت از استقبال وعدم استقبال آنان نسبت به کشت دوم دارد.

گروهی از کشاورزان شهرستانهای صومعه سرا و ماسال گفتند: اگرچه کشت دوم با سختی ها و مشکلاتی همراه است اما حدود 7 سال است که پس از برداشت برنج در شالیزارهایشان کشت دوم انجام داده و و درآمد خوبی از این راه کسب می کنند

درمقابل گروه دیگر از کشاورزان شهرستانهای انزلی وسیاهکل که کمترین سهم را درکشت دوم محصولات دارند حل مشکل احشام سرگردان و آبگیربودن شالیزارها را وظیفه مسئولان دانسته اعلام کردند ترجیح می دهند پس از برداشت برنج، نیمه دوم سال بیکار باشند و استراحت کنند.


کوتاه سخن اینکه :
اگر چه امسال جهاد کشاورزی عزم خود را برای توسعه کشت دوم در گیلان که رویکرد آن افزایش درآمد کشاورزان و رونق اقتصادی بخش کشاورزی است جزم کرده اما به نظر می رسد هنوز آنگونه که باید هماهنگی های لازم بین دستگاهها برای اجرای برنامه های پیش بینی شده، صورت نگرفته است.

بی شک ایجاد بسترهای لازم از سوی نهادهای دولتی، گامی موثر برای تحقق این امر است اما نباید فراموش کرد که توسعه کشت دوم در این استان بدون همت ، همکاری و همراهی کشاورزان بویژه درخصوص جلوگیری از ورود احشام یا محصور کردن زمین هایشان، میسر نخواهد بود.

 

سردبیر: کبرا اجدادی، دبیر: مریم امدادی

 

اطلاعات و اخبار صدا و سیمای مرکز گیلان

هرگونه برداشت این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.