جهش تولید | جمعه، ۹ خرداد ۱۳۹۹

توسعه روابط اقتصادی ایران با کشورهای حاشیه خزر الویت دولت در شمال - نمایش محتوای خبر

 

 

توسعه روابط اقتصادی ایران با کشورهای حاشیه خزر الویت دولت در شمال

شناسه : 246129694

توسعه روابط اقتصادی ایران با کشورهای حاشیه خزر الویت دولت در شمال

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در منطقه ازاد انزلی گفت: توسعه روابط اقتصادی ایران با کشورهای حاشیه دریای خزر الویت دولت در شمال کشور است.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما محمود واعظی در این نشست با اشاره به حمایت دولت از بخش خصوصی برای واگذاری طرح های عمرانی و اقتصادی گفت: بخش خصوصی بازوی اقتصادی دولت است و حمایت از آن را از الویت های خود قرار داده ایم.
وی با اشاره به قطع ارتباط روسیه و ترکیه و فرصت ایجاد شده برای صادرات محصولات ایران به بازار این کشور پیشنهاد کرد یک شرکت هلدینگ در گیلان راه اندازی شود تا روند  صادرات به کشورهای منطقه تسهیل شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه به مذاکرات ایران با روسیه برای کاهش تعرفه های کالاهای صادراتی ایرانی هم اشاره کرد و گفت: نتیجه این رایزنی ها کاهش مالیات و عوارض بر کالاهای صادراتی ایران شد.
محمود واعظی توسعه همکاریهای بانکی و حل مشکلات این بخش و همچنین توسعه همکاری درزمینه های پرورش ماهی درقفس و بسته بندی فرآورده های کشاورزی را از دیگر موضوعات توافقات ایران با روسیه دانست و گفت: گیلان در صادرات محصولات تولید داخل به کشورهای حاشیه دریای خزر نقش عمده ای دارد.
مدیرعامل منطقه آزاد انزلی هم در این نشست خواستار رفع موانع موجود برای صادرات محصولات به کشورهای منطقه شد و گفت:این امر نیازمند رفع مشکلات تعرفه ای و دریافت نشان استاندارد روسیه توسط کالاهای ایرانی است.
رضا مسرور افزود: با تاسیس شرکت های مدیریت صادرات قوی می توانیم حجم مبادلات تجاری با روسیه را از یک میلیارد دلار به10میلیارد دلار افزایش دهیم 
وی با اشاره به ساخت 4پست اسکله بندر کاسپین با سرمایه گذاری 300میلیاردی بخش خصوصی گفت: اقدامات اولیه برای اتصال  دوکیلومتر از مسیر خط آهن قزوین – رشت - بندرانزلی و آستارا به بندر کاسپین فراهم شده است.
منبع : خبر گیلان