رونق تولید ملی | شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۸

توجه به فرهنگ بومی، موجب ماندگاری آداب و سنن محلی می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

توجه به فرهنگ بومی، موجب ماندگاری آداب و سنن محلی می شود

شناسه : 134585387

توجه به فرهنگ بومی، موجب ماندگاری آداب و سنن محلی می شود

رشت - ایرنا - مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان گیلان گفت: توجه به فرهنگ بومی، موجب ماندگاری آداب و سنن محلی هر منطقه می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، نقی علیزاده روز دوشنبه در نشستی با فرماندار شهرستان ماسال اظهار داشت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان ماسال علیرغم برخی محدودیت ها ، همواره جزو مراکز برتر استان بوده است.

وی با اشاره به لزوم حفظ و حراست از زبان های محلی، از تدریس زبان تالشی به عنوان دومین زبان در مدارس مناطق تالش زبان خبر داد و افزود: در همین راستا تصمیم گرفته شده برخی از کتاب های داستان دو زبانه همانند کتاب سه رفیق نوشته تکتم عربان برای تدریس زبان تالشی مورد استفاده قرار گیرد.
فرماندار ماسال نیز در این نشست، هزینه کردن در بخش فرهنگی بویژه حوزه کودک و نوجوان را سرمایه گذاری ارزشمند خواند و بیان داشت: این شهرستان با توجه به اصالت فرهنگی بالای مردمان خود همواره در حوزه های فرهنگی پیشتاز بوده و در بخش کودک و نوجوان نیز جزو شهرستان های برتر استان است.
محمود قاسم نژاد ادامه داد: می کوشیم در کمیته برنامه ریزی شهرستان، توجه ویژه ای به ارتقاء امکانات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان داشته باشیم.
وی با بیان اینکه انتقال فرهنگ و ارزش های گذشتگان به نسل جدید نقش بسزایی در هویت سازی آنان و ساختن نسلی پویا و فعال دارد، تاکید کرد: باید استفاده از زبان تالشی در قصه گویی حوزه کودک و نوجوان برجسته تر شود و کودکان و نوجوانان بیشتر با آداب و رسوم گذشته نیاکان خویش آشنا شوند.
شهرستان ماسال با دو بخش مرکزی و شاندرمن، در 45 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است.
بیش از 42 هزار کودک و نوجوانان در کانون پرورش فکری استان گیلان عضو هستند.
کانون پرورش فکری گیلان 31 مرکز فرهنگی هنری دارد.