جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

تنها سینمای سیاهکل بحران‌زده است - نمایش محتوای خبر

 

 

تنها سینمای سیاهکل بحران‌زده است

شناسه : 63911432

تنها سینمای سیاهکل در برف سال 83 گیلان دچار بحران و تخریب شد و از آن سال تاکنون مردم این شهرستان تنها چهارراهی را به نام سینما در یاد و خاطره خود دارند.

خبرگزاری فارس: تنها سینمای سیاهکل بحران‌زده است

به گزارش خبرگزاری فارس از سیاهکل، سینما جدیدترین شاخه هنر معروف به هنر هفتم است که امروزه یکی از عمومی‌ترین و محبوب‌ترین تولیدات هنری را ارائه می‌کند.

سینما محل پخش عمومی فیلم سینمایی است اما برخی شهرستان‌های گیلان از نعمت داشتن این مکان عمومی برای گذراندن اوقات فراغت خود و خانواده محروم هستند.

هر چند امروزه بسیاری از تکنولوژی‌ها مانند ویدئو، ماهواره، اینترنت و... جای سینما را اشغال کرده و موجب خالی نگه‌داشتن صندلی‌های آن شده است اما وجود یک سینما با پخش فیلم‌های خوب و مناسب در هر شهرستان به عنوان تفریح سالم خانواده‌ها و جوانان امری ضروری است.

مردم سیاهکل هنوز در آدرس دادن به یکدیگر از نام «چهار راه سینما» استفاده می‌کنند، چهار راهی که بیشتر به یک خاطره تبدیل شده است تا واقعیت.

سیاهکل در گذشته دارای دو سینما بود که یکی از آنها به مرور زمان به دست فراموشی سپرده و به تدریج تبدیل به یک مغازه لوازم خانگی شد.

*تنها سینمای سیاهکل بحران‌زده است

سینما 22 بهمن سیاهکل نیز در بحران برف سال 83 گیلان به دلیل تحمل نکردن فشار برف روی سقف آن، تخریب شد.

پس از تخریب این سینما قرار بود توسط حوزه هنری گیلان به جای آن یک ساختمان چند منظوره ساخته و در طبقه سوم آن با حذف ستون‌ها، سینمایی با ظرفیت 200 صندلی احداث شود.

پس از گذشت سال‌ها تنها ستون‌ها و سقف‌های بی‌قواره و بدون مضمون در خیابان اصلی شهر سیاهکل به‌جا باقی مانده است.

*تغییر کاربری سینمای سیاهکل به مجتمع فرهنگی‌ـ تجاری

از آنجا که کاربری سینما به صورت قبلی مقرون به‌صرفه نبوده، حوزه هنری با رایزنی‌های فراوان موفق به تغییر کاربری سینما و طرح یک مجتمع چند منظوره فرهنگی‌ ـ تجاری شد.

در این طرح طبقه همکف و طبقه نخست 100 درصد تجاری و ‌فرهنگی پیش‌بینی و طبقه دوم نیز سالن چند منظوره فرهنگی طراحی شد.

در طبقه سوم طراحی مذکور نیز با حذف ستون‌ها ساخت سینمایی با ظرفیت 200 صندلی پیش‌بینی شده است.

طرح مذکور به تأیید کمیته فنی استانداری و کار گروه معماری مربوط به طرح هادی «شهر سازی» و دیگر مراجع مربوطه رسیده و عملیات اجرایی آن آغاز و اسکلت سینما تقریباً به پایان رسیده است.

محمد پرحلم، معاون فرهنگی حوزه هنری گیلان عنوان کرده بود که اکنون حوزه هنری گیلان هیچ سینمایی را زیر پوشش ندارد و تنها دو سینما در شهرستان‌های رودسر و سیاهکل متعلق به این نهاد بوده که سینمای رودسر به دلیل فرسایش تعطیل شده و سینمای سیاهکل نیز بر اثر برف 83 فرو ریخته است.

وی همچنین سینمای سیاهکل را در حال بازسازی با تعریف جدید مجتمع فرهنگی‌ ـ‌ هنری ذکر کرد و گفت که سالانه اعتبار ناچیزی برای ساخت آن اختصاص می‌یابد اما این پروژه 70درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

*گله‌مندی مردم سیاهکل از انعکاس نیافتن مشکلات این شهرستان در شبکه باران

شهرستان سیاهکل در 50 کیلومتری مرکز گیلان واقع شده و بدون سینما است.

شهروندان سیاهکلی بابت ارسال به‌موقع گزارش‌ها و مشکلات این شهرستان به شبکه باران گله‌مند هستند.

سیاهکل در سال 1376 از شهرستان لاهیجان جدا شده و از برخی مسائل و کمبودها رنج می‌برد.

خبرگزاری فارس