جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

تمرین هایی برای آرام سازی - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

تمرین هایی برای آرام سازی

تمرین هایی برای آرام سازی


تمرین اول: یکی از وسایل شخصی مورد علاقه خود را انتخاب کنید. این وسیله ممکن است یک انگشتر یا یک شاخه گل باشد. در حالی که به آهستگی دم و بازدم عمیق انجام می دهید برای مدت دو دقیقه همه توجه خود را به جسم مورد نظر معطوف کنید. در این مدت به افکار خارجی اجازه ورود ندهید. اگر چنین اتفاقی رخ داد سعی کنید مجددا توجه خود را روی وسیله مورد نظر برگردانید. در پایان این تمرین احساس آرامش و راحتی بیشتری پیدا خواهید کرد و تنش و نگرانی قبل از تمرین شما کاهش پیدا خواهد کرد.

تمرین دوم:
در یک وضعیت راحت بنشینید. چشم های خود را ببندید و نفس عمیق بکشید. نفس هایی آهسته و آرام داشته باشید. روی تنفس خود و بالا و پایین رفتن سینه و شکم تمرکز کنید. همه افکار و احساسات خارجی را کنار بگذارید. اگر فکر می کنید حواس تان در حال پرت شدن است، مجددا آن را روی تنفس برگردانید. هنگام دم واژه «آرامش» و در هنگام بازدم واژه «راحتی» را با خود تکرار کنید. این تمرین را آنقدر ادامه دهید تا تمدد اعصاب پیدا کنید.

تمرین سوم: در یک وضعیت آرام بنشینید و دست های خود را در دو طرف بدن قرار دهید. چشم هایتان را ببندید و نفس عمیق بکشید. تصور کنید بدن شما یک درخت بلوط است. احساس کنید تنه شما همانند تنه درخت استوار است و ریشه های درخت از پاهای شما به سمت زمین در حال رویشند و بدن شما را به زمین متصل می کنند. شما احساس قدرت و استواری برای مقابله با استرس ها را دارید. هر وقت افکار یا شرایط ناراحت کننده به سراغ تان آمد، بدن خود را همانند درخت بلوط استوار ببینید و قدرت را در بازوها و پاهایتان احساس کنید.

تمرین چهارم:
در وضعیت راحتی بنشینید و دست ها را در دو طرف بدن قرار دهید. چشم هایتان را ببندید و آرام و عمیق تنفس کنید. تصور کنید یک طناب ضخیم به انتهای ستون فقرات شما متصل است و در انتهای این طناب قلابی آویزان است. سپس فرض کنید طناب شما تا صد متر زیر زمین امتداد دارد و به سنگی سخت قلاب شده است. به تنفس تان ادامه دهید و آرامش و پایداری ناشی از طناب تان را احساس کنید.

سه تمرین بعدی به شما کمک می کنند تا تنش های عضلانی را در خود بیابید و آنها را برطرف کنید. این تمرین ها برای افرادی که علامت های هیجانی اضطراب و تنش های عصبی را در خود دارند مفید است، چراکه این هیجان های مکرر باعث تنش و انقباض عضلات می شوند. به عنوان مثال، کسی که در بیان احساسات خود مشکل دارد ممکن است دچار سفتی مزمن عضلات گردن شود. شخصی که از عصبانیت زیادی رنج می برد می تواند دچار انقباض عضلات سینه ای و درد قفسه سینه شود. در انقباض ماندن عضلات باعث کاهش خون رسانی و اکسیژن رسانی عضلات و در نتیجه محدودیت حرکت بدن می شود. به همین سبب تنش عضلانی می تواند باعث خستگی به دنبال استرس های مزمن شود. این حرکات به آزادسازی تنش های عضلانی کمک می کند:

حرکت پنجم: به پشت روی زمین دراز بکشید و دست های خود را در دو طرف بدن قرار داده و کف دست ها را روی زمین بگذارید. دست راست را کاملا از زمین بلند کرده و ۱۵ ثانیه بالا نگه دارید. توجه کنید که آیا ساعد شما منقبض و سخت است یا آن که عضلات آن نرم و در حالت آرامش اند. حالا دست خود را پایین بیاورید و در وضعیت استراحت قرار دهید.

حرکت ششم: همانند حرکت قبل روی زمین دراز بکشید. تنفس عمیق و آرامی داشته باشید، دست خود را مشت کنید و ۱۵ ثانیه نگه دارید. در حالی که این کار را انجام می دهید بقیه بدن خود را شل کنید. حالا مشت هایتان را باز کرده و سعی کنید حس آرامی داشته باشید. حالا به ترتیب صورت، شانه ها، کمر، شکم، لگن، ران ها و انگشتان پا را به حالت انقباض درآورده و ۱۵ ثانیه برای هرکدام مکث کنید و بین هر انقباض ۳۰ ثانیه استراحت کنید، در انتهای حرکت دست های خود را تکان دهید و احساس کنید که باقیمانده تنش از طریق انگشتان بدن تان را ترک می کند.

حرکت هفتم: همانند حرکت قبلی روی زمین دراز بکشید و چشمان خود را ببندید. به پاهای خود توجه کنید تا آنها را از نظر وجود تنش و انقباض بررسی کنید. در صورت وجود، بخش منقبض شده چه حسی را به شما القا می کند؟ سردی، بی حسی، سفتی یا گرفتگی؟

سعی کنید با نفس کشیدن نگرانی را از خود دور کنید و بدن خود را به آرامش دعوت کنید. سپس توجه خود را به ناحیه دیگر مانند لگن و کمر معطوف کنید و سعی کنید با تنفس های آرام و عمیق تنش های عضلانی این ناحیه را بزدایید. احساسات منفی را با بازدم از خود خارج کنید. به همین ترتیب برای ناحیه سینه و شکم و همچنین سر و گردن و دست ها روش فوق را تکرار کنید. در پایان یک تا دو دقیقه به تنفس ادامه دهید، پس از این تمرین باید احساس سبکی و انرژی بیشتر داشته باشید.


سیب