جهش تولید | جمعه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

تعزیه گیلکی به خوانش تعزیه کشور اضافه می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

تعزیه گیلکی به خوانش تعزیه کشور اضافه می شود

شناسه : 64185547

رشت- ایرنا- معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان گفت: تعزیه گیلکی به انواع خوانش تعزیه کشور افزوده می شود.

ˈ سید وحید فخر موسوی ˈ روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به جایگاه تعزیه و اهمیت تسلط تعزیه خوانان به خوانش صحیح ابیات و استفاده بجا از دستگاه موسیقی در این هنر آیینی افزود: هم اکنون کارگروه پژوهش تعزیه گیلکی در سه بخش شعر ، موسیقی و تعزیه تشکیل شده و پژوهش در زمینه یادشده آغاز شده است.

وی، اظهار کرد: ریشه تعزیه در مناقب خوانی (موسیقی قدسی ، مذهبی و آیینی ایران) است ؛ و مناقب خوانی اولیه به آل بویه در گیلان برمی گردد .

وی، ادامه داد: بر همین اساس گیلان دارای توانمندی بسیاری در زمینه تعزیه داراست و این موضوع می بایست با پژوهش و بهره مندی از توانمندی هایی چون تعزیه خوانان برجسته در استان نمود یابد.

فخر موسوی افزود: تعزیه در کشور به دوزبان آذری و فارسی خوانده می شود که با اقدامات صورت گرفته و در حال انجام تعزیه گیلکی نیز به تعزیه کشور اضافه خواهد شد.

وی ،توضیح داد: در تعزیه گیلکی نسخ تعزیه بر اساس اشعار گیلکی خوانده می شود.

وی، بیان کرد: در محرم امسال به حتم یک یا دو اجرای تعزیه گیلگی در استان انجام می شود.

تعزیه از مهم ترین ، پرشورترین و پر جاذبه ترین مراسم سنتی مذهبی و در عین حال کامل ترین گونه نمایش سنتی و مردمی ایرانی است و در گیلان از هر دو سو دارای جایگاه است .

تعزیه خوانی در گیلان هم در ماه محرم و روزهای سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) برگزار می شود و هم در روستاها در دو ماه آخر تابستان و فصل پایان کار و فعالیت های زراعی هنگام رواج تعزیه خوانی است.

در گیلان مکان خاصی که به منظور خواندن تعزیه ساخته شده باشد، وجود ندارد و فضای باز جلوی مسجدها را تکیه می نامند و مجالس تعزیه در آنجا برگزار می شود.

پیشترها در جاهایی که چند تکیه وجود داشت، گاهی یک تعزیه را چند قسمت می کردند و هر قسمت را در یک تکیه اجرا می نمودند و مردم هم از پی تعزیه خوان ها از یک تکیه به تکیه دیگر می رفتند تا بقیه تعزیه را تماشا کنند.

ایرنا