رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

تعاون روستایی متولی خرید توافقی برنج کشاورزان گیلان - نمایش محتوای خبر

 

 

تعاون روستایی متولی خرید توافقی برنج کشاورزان گیلان

شناسه : 152834855

تعاون روستایی متولی خرید توافقی برنج کشاورزان گیلان

حبیب جهانساز امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به وضعیت خرید تضمینی برنج کشاورزان گیلان اظهار کرد: خرید تضمینی برنج تنها شامل رقم‌های پرمحصول است و با توجه به اینکه در گیلان رقم پرمحصول کشت نمی‌شود و کشت مرغوب و با کیفت دارند، خرید تضمینی انجام نمی‌شود.

وی با بیان اینکه در گیلان به جای خرید تضمینی خرید توافقی برنج انجام می‌شود، تصریح کرد: به دلیل کشت ارقام بومی و کیفی برنج در گیلان خرید توافقی توسط تعاون روستایی استان انجام می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان گفت: امیدواریم امسال قیمت بازار برنج به گونه‌ای باشد که کشاورز ضرر نبیند و بدون خرید توافقی اقدام به فروش محصول برنج خود کند، اما در جایی که احساس شود کشاورز متحمل ضرر و زیان است خرید توافقی را انجام می‌دهیم.

وی پایه نرخ خرید توافقی برنج در سال گذشته را 6 هزار و 100 تومان عنوان کرد و گفت: سال گذشته بین 6 تا 7 هزار تومان خرید توافقی انجام شد، ضمن اینکه برنج‌های شکسته یا خُرد در تعیین نرخ توافقی تاثیر می‌گذارد و نرخ را پایین می‌آورد.

جهانساز درباره خرید تضمینی برنج خاطرنشان کرد: خرید تضمینی برنج به رقم‌های پرمحصول مانند خزر، شیرودی و... تعلق می‌گیرد که نرخ آن 2 هزار و 200 تا 3 هزار و 800 تومان است.

وی درباره معرفی مراکز خرید توافقی برنج گیلان برای مراجعه کشاورزان یادآور شد: سازمان تعاون روستایی و اتحادیه‌های آن و نیز شعبه‌های روستایی و شهرستانی این نهاد به عنوان مباشر برای خرید توافقی برنج اقدام می‌کنند و مراکز خریدی غیر از اینها نداریم.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان در ادامه از برداشت بیش از 14 هزار و 250 تن فندق از باغ‌های این استان خبر داد و خاطرنشان کرد: با برداشت این مقدار فندق بیش از دو هزار و 137 میلیارد ریال درآمد نصیب باغداران شده است.

وی برداشت فندق از باغ‌های گیلان را تا اواخر شهریور عنوان کرد و یادآور شد: رودسر، املش، سیاهکل، آستارا و... در زمینه تولید فندق کشور فعالیت دارند.

منبع:خبرگزاری فارس