رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۸

تعاونی های مرزنشینی گیلان در مرز ورشکستگی - نمایش محتوای خبر

 

 

تعاونی های مرزنشینی گیلان در مرز ورشکستگی

شناسه : 159948905

تعاونی های مرزنشینی گیلان در مرز ورشکستگی

تعاونی های مرزنشینی گیلان در مرز ورشکستگی قرار دارند. گیلان در همسایگی با 4 کشور حاشیه خزر استانی مرزی به شمار می رود. 
براساس اعلام اتحادیه تعاونی های مرزنشینی  گیلان، 9 شهرستان آستارا، تالش، رضوانشهر، بندرانزلی، رشت، آستانه اشرفیه ،لاهیجان، لنگرود و رودسر با داشتن مرز مشترک آبی با این کشورها، در ردیف شهرستان های مرزی شمال ایران قرار دارند.
البته آستارا علاوه بر مرز آبی با جمهوری آذربایجان مرز زمینی هم دارد.
دولت از سال 80 با ایجاد یک تعاونی مرزنشینی در آستانه اشرفیه از یک سو به  فکر ساماندهی فعالیت های اقتصادی مرزنشینان افتاد و از سوی دیگر خواست تا با از بین بردن بازار سیاه مواد غذایی و همچنین جلوگیری از قاچاق کالا، از مهاجرت مرزنشینان جلوگیری کند.
البته از آن سال تا سال 82 با ایجاد آخرین تعاونی در حویق تالش به تدریج در 8 شهرستان دیگر 17 تعاونی و یک اتحادیه راه اندازی شد.
زمانی که تعاونی های مرزنشینی در گیلان پا  گرفت شاید کسی فکر نمی کرد این تعاونی ها بعد از 14 سال  با وجود 300 هزارعضو، معادل 12 درصد جمعیت گیلان، با رکود صد درصدی مواجه شوند.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی های مرزنشینی گیلان اجرای قانون ساماندهی مبادلات مرزی را عامل اصلی ِدر مرز ورشکستگی قرارگرفتن این تعاونی ها می داند.
 انوش خوشحال گفت: این قانون در سال 86 با نظر4 وزراتخانه  صنعت، معدن و تجارت؛ تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ امور اقتصادی و دارایی  و وزارت کشور بدون توجه به شرایط خاص اقلیمی و موقعیت جغرافیایی استان ها تدوین شد که اجرای آن سبب رکود صادرات و واردات در  بسیاری از تعاونی ها و حتی به صفر رسیدن فعالیت برخی از آنها شده است. 
وی مهم ترین ایرادات اجرای این قانون در گیلان را متناسب نبودن فهرست کالاهای وارداتی ارائه شده با نیاز مردم منطقه، حذف برنج وچای از فهرست واردات و در نهایت نبود یا کمبود سرمایه در گردش دانست وافزود : این درحالی است که فعالیت های اقتصادی تعاونی های مرزنشینی استان های دیگر به علت ممنوع نبودن واردات برنج و چای و متناسب بودن نیاز بازارشان به این دو محصول از رونق خوبی برخوردار است.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی های مرزنشینی گیلان گفت: تعاونی های مرزنشینی استان قبل از اجرای قانون ساماندهی مبادلات مرزی، فعالیت اقتصادی مطلوبی داشته و از سال 80 تا 85 حدود 84 میلیون دلار کالا صادر و 60 میلیون دلار کالا وارد کرده اند اما از سال 86 تاکنون، در مدت 7سال، ارزش صادرات حدود 69میلیون دلار و ارزش واردات هم35 میلیون دلار بوده است.
انوش خوشحال گفت: رکود فعالیت اقتصادی تعاونی های مرزنشینی از سال88 به بعد با شیب بیشتری همراه بوده است بطوری که آمار صادرات در سال 93، 5 میلیون و 166هزار دلار و میزان واردات هم در این سال به صفر رسید.
وی می گوید :  تا پیش از اجرای قانون ساماندهی مبادلات مرزی این تعاونی ها می توانستند برنج، چای، روغن، ادویه جات و لوازم خانگی را وارد کنند که متناسب با نیاز بازار استان و حتی استان های دیگر بود.
این مقام مسئول در تجارت مرزنشینی می گوید: در قانون جدید، کالاهای وارداتی شامل روغن، شکر، لوازم خانگی، پارچه و پتوتعیین شده که چون تقاضای این کالاها در بازار   کم است، اعضای تعاونی ها از واردات آن منصرف می شوند.
به گفته مدیرعامل اتحادیه تعاونی های مرزنشینی گیلان البته تا پیش از اجرای قانون ساماندهی مبادلات مرزی تعاونی های مرزنشینی مواد خوراکی را با100درصد معافیت گمرکیمرکی و اقلام غیرخوراکی با50 درصد معافیت وارد و به استان های دیگر صادر می کردند که با اجرای این قانون، تعاونی ها فقط می توانند کالاهای شان را آن هم بدون برخورداری از معافیت های قبلی فقط به مقصد استان خود وارد کرده و درصورت انتقال به دیگر استان ها باید متناسب با تعرفه های گمرکی، مالیات بپردازند که بی شک، برای اعضای این تعاونی ها مقرون به صرفه نیست.
رییس سازمان صنعت، معدن و  تجارت گیلان هم با تایید متضرر شدن تعاونی های مرزنشینی گیلان با محدود کردن واردات و لغو معافیت ها می گوید: حذف برنج از سبد واردات کالا به عنوان تنها کالای توجیه پذیر اقتصادی مرزنشینان و نبود کالای مناسب جایگزین پس از حذف  این محصول،  برای گیلان و مازندران، سبب کمبود  سرمایه در گردش تعاونی های مرزنشینی و در نتیجه رکود فعالیت های اقتصادی این تعاونی ها شده است.
علی منتظری بابیان اینکه تعیین کالای مناسب جایگزین برنج مستلزم افزایش سرمایه این تعاونی هاست گفت:  مشکل همه تعاونی های مرزنشینی گیلان که درحال حاضر بامشکل مالی مواجهه اند را می توان با جذب مشارکت سرمایه گذاران تا حدود زیادی حل کرد.
گفتگو با برخی از اعضای تعاونی های مرزنشینی گیلان حکایت از این دارد که کمبود سرمایه در گردش سبب شده تا اعضای تعاونی ها کارت بازرگانی خود را در اختیار تجار و بازرگانان منطقه قرار دهند و آنها از طرف اعضای تعاونی فعالیت کرده و فقط بخشی از سود حاصل را به صاحب کارت تحویل دهند و براین اساس سود اصلی صادرات و واردات به جیب سرمایه دار می رود.
اما رییس اتاق بازرگانی گیلان کم  تجربگی مدیران عامل و اعضای هیأت مدیره تعاونی ها را در رکود فعالیت تعاونی های مرزنشینی گیلان  مزید برعلت می داند و می گوید:  تعاونگران مرزنشینی گیلان هنوز قواعد کار را به طور کامل نمی دانند و بنا داریم برای حل این مشکل در آینده نزدیک دوره های آموزشی ویژه ای برای ارتقاء دانش اقتصادی مدیران و اعضای تعاونی ها برگزار کنیم.
تیز هوش تابان افزود : قرار است با کمک اتاق تعاون ومشارکت سرمایه گذاران بخش خصوصی مشکل سرمایه در گردش تعاونی 
های مرز نشینان گیلان را هم حل کنیم. 

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های مرزنشینی گیلان که دبیری اتاق تعاون گیلان را نیز برعهده دارد، با پذیرفتن ایراد کم  تجربگی برخی از مدیران عامل و اعضای هیأت مدیره    تعاونی ها گفت :   برای ارتقای دانش اقتصادی مدیران، اعضای تعاونی های مرزنشینی و حتی   تعاون گران، باید دوره های آموزشی در کشورهای همسایه برگزار شود تا آنان با اصول تجارت وخرید و فروش در کشورهای حاشیه خزر آشنا شوند این در حالیست که اتحادیه  تعاونی های مرزنشینی از نظر مالی توان آنچنانی ندارد که چنین سرمایه گذاری کند. 
 انوش خوشحال می گوید: اتحادیه تعاونی های مرزنشینان گیلان فقط قادر است درقالب آموزش های تئوری به طور میانگین سالانه 3 کلاس در زمینه آموزش مقررات صادرات و واردات برگزار  کند که لازم است، اما کافی نیست.
دبیر اتاق تعاون گیلان می گوید : مقرر شده با همکاری اتاق بازرگانی، سازمان صنعت، معدن وتجارت وهمچنین اتاق تعاون استان 
مقرر شده4دوره کلاس آموزشی با موضوع آشنایی با قوانین ومقررات صادرات و واردات و سیستم کُد گذاری و طبقه بندی کالا، آشنایی با سیستم ثبت سفارش واردات کالا، قوانین ومقررات مالیاتی تعاونی ها و تنظیم اظهارنامه و آشنایی با مقررات تعاونی ها برگزار شود. 
مدیرعامل اتحادیه تعاونی های مرزنشینی گیلان می گوید : این کلاس ها برای نخستین بار است که برگزار می شود.
انوش خوشحال  در پاسخ  به سوال خبرنگار خبرگزاری صداوسیما مبنی بر اینکه چرا پس از 14 سال از پاگیری تعاونی های مرزنشینی، تازه به فکر برگزاری چنین دوره های آموزشی افتاده اید گفت: به علت تغییرات متعدد و زود به زود قوانین و مقررات صادرات و واردات و نحوه ثبت سفارش کالاها و نیز تغییرات در قوانین بخش تعاون، اثرگذاری برگزاری این دوره ها کم ارزیابی می شد.   
فرماندار آستارا که شهرستانش فعال ترین تعاونی مرزنشینی را در بین 9 شهرستان ساحلی گیلان به خود اختصاص داده نیزمی گوید : دوره های آموزشی باید با هدف آسیب شناسی و ارائه راهکارهای مناسب در سطح ملی و استانی برگزار شود.
سیروس شفقی که مخالف تغییر قانون حذف چای و برنج از سبد کالاهای وارداتی است می گوید: به جای این دوکالا باید کالاهای دیگری متناسب با نیاز بازار جایگزین شود.
وی برخلاف رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان، جذب سرمایه گذار را مغایر با ساختار تعاونی ها دانست وگفت: این تعاونی ها با هدف تجمیع سرمایه های کوچک برای رسیدن به منافع اقتصادی مشترک تشکیل شده و هر یک از اعضای آن یک سهامدار به شمار می روند.
فرماندار آستارا می گوید : با ورود سرمایه گذاران بزرگ، پای واسطه گری به فعالیت های اقتصادی تعاونی های مرزنشینی باز شده وضمن افزایش قیمت ها، سود کمتری عاید اعضای این تعاونی ها می شود.
سیروس شفقتی مهم ترین راهکار حل مشکل کمبود سرمایه در گردش را اعطای تسهیلات بانکی اعلام کرد.  

براساس اعلام اتحادیه تعاونی های مرزنشینی با وجود ارائه  طرح های اقتصادی وپیگیری این اتحادیه، تاکنون هیچ یک از تعاونی ها تسهیلات بانکی دریافت نکرده اند و هنوز در گیر و دار کمبود منابع مالی بانک ها و بروکراسی اداری در انتظار به سر می برند.
کوتاه سخن اينکه: به اذعان مسئولان استانی، اجرای قانون ساماندهی مبادلات مرزی عامل اصلی رکود تدریجی فعالیت های بازرگانی تعاونی های مرزنشینی در گیلان است.
به نظر می رسد با اعطای تسهیلات و اعمال سیاست های تشویقی آموزش اعضای تعاونی ها می توان جان تازه ای به فعالیت های 
این تعاونی ها داد، امری که تحقق آن علاوه بر افزایش درآمد اعضای این تعاونی ها، رونق بازار داخلی و ارز آوری را در پی دارد. 
 
 
 
 
 
سردبیر: کبرا اجدادی , دبیر و خبرنگار: مریم امدادی
 
 
 

اطلاعات و اخبار صدا و سیمای مرکز گیلان

هرگونه برداشت این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.