جهش تولید | شنبه، ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

ترس از عنکبوت، در یک جلسه درمان پذیر است - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

ترس از عنکبوت، در یک جلسه درمان پذیر است

ترس از عنکبوت، در یک جلسه درمان پذیر است


اگر شما هم از موجودی مثل عنکبوت یا سوسک می ترسید حتما می دانید که این ترس می تواند زندگی عادی شما را مختل کند. در خانه در سفر و در محل کار ممکن است هر آن با یکی از این موجودات به نظر ترسناک روبه رو شوید و ندانید چه کنید! محققان به تازگی روشی برای درمان این ترسها ارائه کرده اند که در یک جلسه می تواند شما را از این رو به آن رو کند. کسانی که از عنکبوت می ترسیده اند پس از یک جلسه می توانند آن را در دست بگیرند و لمس کنند.
لازم است بدانید از هر ۱۰ نفر تقریبا ۱ نفر دچار فوبیا یا ترس شدید از وضع یا چیزی است که ممکن است تاثیر عمیقی بر زندگیش داشته باشد. آراکنو فوبیا در اصطلاح پزشکان به ترس از عنکبوت گفته می شود که در صدر این فوبیاهاست و سپس ترس از مار، ترس از ارتفاع، ترس از سوزن، ترس از پرواز و ترس از فضاهای بسته قرار دارند. جالب است بدانید موفقیت آمیز ترین روش درمان این ترسها قرار دادن عمدی بیمار در معرض آن چیزی است که از آن واهمه دارد. در این روش مغز می آموزد که از فرستادن پیامهای ناخوشایند هنگام مواجهه با موضوع ترس، دست بردارد. اثر این درمان دوساعته تا ۶ ماه هم باقی می ماند.
هدف این جلسه ۲ ساعته این است که بیمار دچار فوبیا بتواند به رطیلی که در یک گلخانه بسته قرار داده شده نزدیک شود و به آن دست بزند. اغلب بیماران در ابتدای جلسه نمی توانند از ۱۰ قدمی حیوان نزدیکتر بروند. در ابتدا درمانگر شروع می کند راجع به عنکبوتها حرف زدن و اینکه آنها بیشتر از انسانها فرار می کنند تا به آنها حمله کنند. سپس از بیمار می خواهد که کم کم به حیوان نزدیک شود. در ابتدا بیمار مضطرب شده و ضربان قلبش بالا رفته و عرق از سر و رویش سرازیر می شود. درمانگر راجع به اینکه حرکات عنکبوتها قابل پیش بینی است و می توان آنها را کنترل کرد به صحبت ادامه می دهد. ترس وقتی ایجاد می شود که ما نتوانیم چیزی را پیش بینی کنیم و از کنترل آن ناتوان باشیم. به همین علت بیمار به تدریج یاد می گیرد که چگونه بدون ترس به حیوان نزدیک شده و حتی به آن دست بزند. اگر شما هم از ترس عنکبوت به مسافرت نمی روید بد نیست این روش درمان را تجربه کنید. آنوقت خواهید دید اگر از چیزی فرار نکنید آنقدرها هم ترسناک نخواهد بود!


روزنامه اطلاعات (www.ettelaat.com)