جهش تولید | چهارشنبه، ۱۳ فروردین ۱۳۹۹

تخریب سردهنه آب بخشی از شالیزارهای رودبار - نمایش محتوای خبر

 

 

تخریب سردهنه آب بخشی از شالیزارهای رودبار

شناسه : 234746759

تخریب سردهنه آب بخشی از شالیزارهای رودبار

سردهنه بیش از 200هکتار از شالیزارهای رودبار خسارت تخریب شده است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما تخریب سر دهنه کشاورزی موجب بی آب شدن 233 هکتار از شالیزارهای روستاهای اسطلخ جان ، فتحکوه ، شیرکوه ، خرشک ، لیسن و شهران  رودبار شده است.
جمعی از شالیکاران این  روستاها در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما در شهرستان رودبار علت این حادثه را ساخت کف بند در اطراف پل توتکابن می دانند. 
کف بند به سازه سنگی گفته می شود که در اطراف برخی پل ها ساخته می شود تا با تا کاهش شدت جریان آب و ته نشین شدن رسوبات از تخریب پایه پل جلوگیری شود.
حبیب شعبانی رییس اداره راه و شهرسازی رودبار هم با بیان اینکه پل توتکابن که محل اتصال رستم آباد به آزاد راه رشت – قزوین و بخش رحمت آباد و بلوکات است 15 دهنه دارد گفت : 4 پایه این پل در حال تخریب است و ساخت کف بند برای جلوگیری از این حادثه لازم است.
 مسلم طوفان مدیر جهاد کشاورزی رودبار نیز در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در رودبار گفت : برای مرمت سردهنه آب شالیزارهای 6 روستای رودبار با مسئولان شرکت آب منطقه ای و کمیته آب گیلان بصورت مکتوب رایزنی کرده ایم  تا هرچه زودتر مشکل حل شود و  شالیکاران این روستاها بتوانند کشت کنند.
شالیکاران روستاهای اسطلخ جان ، فتحکوه ، شیرکوه ، خرشک ، لیسن و شهران  رودبار سالانه با تولید 530 تن برنج سفید 40 میلیارد ریال درآمد کسب می کنند.
 
منبع : خبر گیلان