سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

تب یونجه - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

تب یونجه

تب یونجه


● تعریف

رینیت آلرژیک (ورم غشاءمخاطی بینی) ، مجموعه ای از علائم است که بیشتر در بینی و چشم ها دیده می شود، زمانی که شما چیزهایی از قبیل گرد و غبار، شوره سر یا گرده ها را که به آنها حساسیت دارید، تنفس میکنید.

این مقاله بر رینیت آلرژیک ناشی از عوامل فضای باز ، از قبیل گرده های گیاهان تاکید دارد . این نوع رینیت آلرژیک عموما تب یونجه نامیده میشود .

برای اطلاع از دیگر انواع آلرژیها موارد زیر را مشاهده نمایید :

▪ حساسیت

▪ آلرژی به قارچ ، کپک ها ، گرد و غبار

▪ آسم

● علائم

پس از در معرض تماس قرار گرفتن با مواد حساسیت زا ، در زمان کوتاهی این علایم بروز میکنند :

▪ خارش بینی ، دهان ، چشم ها ، گلو ، پوست ، و یا هر منطقه دیگری

▪ مشکلات استشمام (دریافت بو)

▪ آب ریزش بینی

▪ عطسه

▪ اشک چشم

نشانه هایی که بعدا بروز میکنند عبارتند از :

▪ گرفتگی بینی (کیپ شدن بینی)

▪ سرفه

▪ گرفتگی گوشها و کاهش حس بویایی

▪ گلو درد

▪ پیدایش حلقه های سیاه زیر چشم

▪ پف کردگی زیر چشم

▪ خستگی و تحریک پذیری

▪ سردرد

▪ مشکلات حافظه و کند شدن روند فکر کردن

● علل و خطرات

آلرژن چیزی است که سبب یک آلرژی می شود . زمانی که شخص دارای رینیتهای آلرژیک ، در یک چنین آلژن هایی از قبیل گرده ها یا گردو غبار تنفس می کند ، بدن وی مواد شیمیایی شامل آنتی هیستامین آزاد می کند . این امر سبب بروز علایم آلرژی نظیر خارش تورم و تولید موکوس می گردد .

تب یونجه یک واکنش آلرژیک نسبت به گرده ها نشان می دهد . ( مشابه با واکنش رخ داده نسبت به کپک ، قارچ های حیوانات ، گردو غبار و آلرژنهای استنشاقی مشابه ) .

گرده هایی که سبب تب یونجه میشوند از شخصی به شخص دیگر و از ناحیه ای به ناحیه دیگر متفاوت می باشد . گرده های درشت و قابل دید ندرتا" سبب تب یونجه می شود . گرده های ریز که به سختی قابل مشاهده هستند اغلب سبب تب یونجه هستند . نمونه هایی از رایج ترین گیاهان مسبب تب یونجه شامل :

▪ درختان (پهن برگ و همیشه سبز)

▪ گراس

▪ گونه ای از ابروسیا Ragweed

میزان گرده های موجود در هوا میتواند در آشکار شدن و بروز علایم تب یونجه نقش مهمی داشته باشد .در روزهای بادی و گرم و داغ نسبت به روزهای سرد مرطوب و بارانی که بیشتر گرده ها شسته شده و به زمین ریخته اند احتمال بیشتری برای افزایش میزان گرده ها در هوا وجود دارد .

برخی اختلالات ممکن است همراه با حساسیت باشد از قبیل اگزما و آسم .

آلرژیها مشترک هستند . ژنتیک و محیط شما ممکن است شما را برای آلرژی آماده تر سازد .

این که شما احتمالا در معرض آلرژی هستید یا خیر به خانواده بر می گردد . چنانچه هر دو والدین دارای آلرژی باشند شما محتملا آلرژی دارید . چنانچه مادر خانواده دارای آلرژی باشد شانس ابتلا زیادتر می باشد .

● آزمایشات و علل

درمانگر یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یک تست فیزیکی انجام داده و از شما در مورد علایمتان سوالاتی میکند . سابقه علایم در تشخیص رینیتهای آلرژیک ، شامل اینکه آیا علایم در طی روز یا فصل ، هنگام قرار گرفتن در معرض مواد حساسیت زا و یا حیوانات خانگی دیگر ، و تغییرات رژیم غذایی متفاوتند یا خیر ، بسیار اهمیت دارد .

تست آلرژی مواد متفاوتی را آشکار می سازد که علایم شما را تحریک میکند . تست پوست رایج ترین متد تشخیص آلرژی می باشد .برای اطلاعات جزیی تر به مطلب تست آلرژی مراجعه کنید .

اگر پزشک شما مشخص کند که شما نمیتوانید تحت تست پوستی قرار گیرید ، تست خونی ویژه ممکن است برای تشخیص مفید باشد . ایت تست ها میتوانند سطح مواد ویژه مرتبط با آلرژی به خصوص موردی که ایمونوگلوبولین الکترونیکی (IgE). نامیده می شود را اندازه گیری کنند .

تعداد دفعات مشاهده کامل خون (CBC) ، بویژه ایزونوفیل تعداد گلبوهای سفید خون ، درروشن کردن حسیاسیت میتواند مفید باشد.

● درمان

در مرحله اول بهترین درمان پرهیز از چیزی است که سبب بروز علایم آلرژی شما میگردد. کاملا" غیر ممکن است که از تمامی علل دوری کنید ، اما اغلب میتوانید برای کاستن از در معرض آنها قرار گرفتن اقدام کنید .

داروهای بسیار متنوعی برای درمان رینیت ها در دسترس هستند . آنچه پزشکتان به شما تجویز میکند بسته به نوع علایم شما ، سنتان ، و اینکه آیا دیگر شرایط درمانی ( از قبیل اگزما ) را دارید یا خیر می باشد .

برای رینیت های آلرژیک ضعیف شستشوی بینی برای خارج کردن مایع مخاطی بینی مفید می باشد . شما میتوانید با خرید محلول سالین از داروخانه و یا تهیه آن در منزل با استفاده از یک فنجان آب گرم نصف قاشق چای خوری نمک و کمی جوش شیرین مشکل خود را برطرف کنید .

درمانها برای رینیتهای آلرژیک عبارتند از:

● آنتی هیستامینها

آنتی هیستامینها در درمان علایم آلرژی بویژه زمانی که آنها زیاد بروز نمیکنند و یا مواردی که طولانی نیستند بسیار خوب عمل می کنند .

▪ آنتی هیستامین هایی که از طریق دهان مصرف میشود در درمان علایم خفیف تا متوسط موثر است ، اما میتواند سبب خواب آلودگی گردد . خیلی از افراد ممکن است آن را بدن تجویز پزشک خریداری کنند . قبل از دادن این دارو به کودکان با پزشک مشورت کنید زیرا ممکن است برعوامل موثربر یادگیری اثر بگذارد .

▪ خواب آلودگی آنتی هیستامینهای جدید کم و گاه هیچ است( آنتی هیستامینهای جدید اصلا" و یا خیلی کم باعث خواب آلودگی میشوند). بسیاری از آنها نیز در دسترس هستند . آنها اغلب مواجهی ای با یادگیری ندارند . این دارو ها عبارتند از : فکسوفنادین (آلرگا ) و سیتریزین ( سیترکس) .

▪ آزلاتین ( آستلین ) نوعی اسپری بینی آنتی هیستامین است که برای درمان رینیت های آلرژیک به کار می رود .

● کورتیکواستروئیدها

▪ اسپری های کورتیکواستروئید بینی موثرترین وسیله درمان رینیت های آلرژیک می باشند .

▪ وقتی آنها را بی وقفه استفاده کنید بهترین اثر را دارند ، اما برای استفاده دردوره های کوتاه تر نیز مفید می باشند .

▪ دارای مارکهای متنوع بوده و برای کودکان و سالمندان ایمن می باشند .

● ضد احتقان ها


▪ ضد احتقان ها نیز ممکن است در کاهش علایم از قبیل احتقان بینی مور باشند.

▪ اسپری ضد احتقان بینی نباید بیش از ۳ روز استفاده گردد .

▪ به استفاده بیش از حد از اسپرس بینی یالین توجه داشته باشید زیرا این اسپری حاوی کلرید بنزالکونیم می باشد ، که ممکن است سبب بدتر شدن علایم و یا ایجاد عفونت گردد .

● سایر درمانها


▪ مهار کننده لوکوترینین سینگولار که داروی مورد تایید برای کمک به بیماران آسمی بوده و برای درمان علایم آلرژهای فصلی مفید میباشد .

بیماره های ویژه ای که به سبب آلرژیها بوجود می آیند از قبیل آسم و اگزما نیاز به درمانهای دیگری نیز دارند .

ایمن درمانی ( معالجه یا جلوگیری از بیماری بوسیله پادگن)

در صورتی که آلرژی اجتناب ناپذیر باشد و یا علایم بسیار حاد باشد عکسهای آلرژی ( ایمونوتراپی) توصیه می گردد . این مورد شامل تزریق منظم آلرژن ها و دادن دوزهای افزایشی ( هر دوز از دوز قبلی بیشتر است ) می باشد که برای تعدیل وضعیت بدن در برابر آنتی ژن میتواند سودمند باشد .

● عوارض

▪ سینوزیت

گاه میتوان با اجتناب از آلرژن های( مواد حساسیت زا) شناخته شده از بروز علایم جلوگیری کرد . در فصل گرده ، افراد مبتلا به تب یونجه باید درصورت امکان در داخل ساختمان دارای تهویه مطبوع بمانند :

▪ بیشتر درختان در بهار گرده افشانی میکنند .

▪ در طی اواخر بهار و تابستان علفها معمولا تولید گرده میکنند .

▪ ابروسیا (RAGWEED) و دیگر گیاهان عقب افتاده در اواخر تابستان و اوایل پاییز گرده افشانی میکنند.
        
    
    
  سایت یاهو / بخش سلامتی
شبکه مترجمین ایران     
  سایت آفتاب ( www.aftab.ir )