رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۸

تب زیبا شدن سوهان تیغ های جراحی زیبایی - نمایش محتوای خبر

 

 

تب زیبا شدن سوهان تیغ های جراحی زیبایی

شناسه : 62939782

جراحی زیباییدر محله گلسار رشت قدم میزنم، درکمتر از 10دقیقه دست کم25 زن و مرد را می بینم که جراحی بینی، بوتاکس، لیفتینگ (کشش پوست صورت) و لب های خود را برجسته کرده  و یا گونه  و موکاشته اند. جلومی روم  و از دُرسا دختر 24 ساله که پوستی صاف و لب  و گونه هایی برجسته دارد، نشانی کلینیکی که  در آن جراحی زیبایی را انجام داده می پرسم.

این دختر جوان که  موهای بلوطی با مـِش نقره ای دارد، با ابراز رضایت از وضعیت فعلی چهره اش میگوید: تبلیغ این فرم از چهره را از ماهواره دیدم، اگر چه اینکار برایم هزینه  بردار بوده و گاهی احساس سنگینی در صورت و پشت پلکهایم می کنم اما از چهره فعلی ام راضی هستم. ارشیا، پسر 30 ساله ای که علاوه برجراحی بینی، کاشت مو هم انجام داده درحالی که سگ کوچک و پشمالوی خود را در آغوش گرفته، می گوید:همه دوستانم بینی خود را جراحی کرده اند ومن هم به پیشنهاد آنها و برای خوش فرم تر شدن چهره ام 2بار جراحی بینی انجام داده و 9  ماه پیش هم مو کاشتم. ارشیا ودُرسا جزو هزاران نفری هستند که در تب همه گیر زیبایی می سوزند. آمارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نشان می دهد ایران با داشتن بیشترین متقاضی جراحی های زیبایی، بویژه جراحی بینی دربین کشورهای دنیا  رکوردار است. براساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی گیلان، این استان بعد از تهران، اصفهان، شیراز و تبریز پنجمین استان کشور است که بیشترین میزان جراحی های زیبایی در آن انجام می شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان در گفتگو با خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت: اگر چه آمار رسمی از تعداد کسانی که در گیلان جراحی زیبایی انجام داده اند در دست نیست اما براساس بررسی های میدانی سالانه حدود2 هزار و 500 تا 3 هزار نفر در گیلان زیرتیغ و سوزن انواع جراحی های زیبایی از جمله بینی، بوتاکس، کاشت گونه، لیفتینگ، کاشت مو، کوچک کردن شکم و سینه می روند.

محمدتقی آشوبی با اشاره به اینکه بیش از50درصد جراحی های زیبایی در گیلان غیر ضروری است گفت:3 تا 5درصد جراحی های زیبایی، منجربه مرگ ومیرشده و30 درصد از افرادی که زیرتیغ جراحی زیبایی می روند پس از عمل دچار عوارض جسمی و روانی همچون اختلالات تنفسی،عفونت،آمبولی، خونریزی، سرگیجه های مزمن،افسردگی و اضطراب می شوند.

وی بااشاره به اینکه خدمات درمانی جراحی های زیبایی تحت پوشش هیچ بیمه ای قرار ندارد، هزینه هرجراحی زیبایی را بطور میانگین 2 تا 8میلیون تومان اعلام کرد و گفت: البته در بیشتر موارد هزینه جراحی زیبایی براساس توافق بیمار و پزشک تعیین می شود. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان بااشاره به اینکه 40 درصد ازکسانی که جراحی زیبایی انجام می دهند، بعد از عمل از وضعیت خود ناراضی اند گفت:بسیاری از این افراد به علت برآورده نشدن انتظاراتشان ، سرخورده شده و تا مدت ها بعد ازعمل  از مشکلات روحی و جسمی  رنج می برند.

محمدتقی آشوبی با اشاره به اینکه انجام جراحی های زیبایی بصورت غیر مجاز و توسط افرادی که تخصصی در این باره ندارند، به مشکلات جسمی و روانی جراحی های زیبایی دامن می زند گفت: بعد از جراحی های ارتوپدی وزنان، عمل های زیبایی، بیشترین شکایات را در نظام پزشکی گیلان به خود اختصاص داده اند. وی به افزایش استقبال از انواع جراحی های زیبایی در سال های اخیر اشاره کرد و گفت:

جراحی زیباییتا 5 سال پیش 95 درصد از کسانی را که جراحی زیبایی انجام می دادند، زنان و 5 درصد مردان بودند این درحالی است که امروز نسبت جراحی های زیبایی در زنان گیلانی 80درصد و در مردان این استان هم به20 درصد افزایش یافته است.

این جراح عمومی افزود: براساس قانون، جراحی های زیبایی برای دختران زیر 16 سال و پسران زیر18 سال ممنوع است این درحالی است که هم اکنون تعداد زیادی از متقاضیان عمل های زیبایی در گیلان را افراد  13 و 14ساله تشکیل می دهند.

دکتر علیرضا سودمند فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی هم در گفتگو با خبرنگار واحد مرکزی خبر می گوید:بطور میانگین ماهانه 4 تا 5 جراحی زیبایی در یکی از مراکز درمانی دولتی رشت انجام می دهم، این درحالی است که برخی از متخصصان زیبایی در کلینیک های خصوصی این شهر با توجه به تبلیغات وسیعی که صورت می گیرد، بطور میانگین ماهانه 50 جراحی زیبایی برروی بیماران انجام می دهند وی معتقد است ناکافی بودن مهارت برخی جراحان زیبایی و نداشتن تخصص آن ها باعث بروزعوارض و صدمات جبران ناپذیری می شود که این امر لزوم فرهنگ سازی و افزایش نظارت ها را در این باره دو چندان می کند.

این فوق تخصص زیبایی که چند سالی است از تهران به رشت آمده، میزان جراحی های زیبایی گیلان را هم سطح  پایتخت می داند و می گوید: افزایش تعداد مراکز غیرمجاز، انجام  عمل های زیبایی توسط برخی پزشکان عمومی و افراد غیرمتخصص، تبلیغات گسترده همچنین مدگرایی، سبب شده آمار جراحی های زیبایی در گیلان در سال های اخیر روند صعودی به خود بگیرد. این درحالی است که برخی از همکارانم در استان هایی از جمله بوشهر و سسیستان و بلوچستان از عدم استقبال مردم از جراحی های زیبایی گله مندند.

دکترایرج شاکری نیا استاد روانشناسی هم اختلات روانی همچون عقده حقارت، داشتن تصویر منفی از بدن، نبود اعتمادبه نفس، سرخوردگی، مدگرایی، وهم چشمی، تبلیغات ماهواره ای و فضای مجازی، فشارهای اجتماعی ودر برخی مواقع هم شرایط آب وهوایی را از مهم ترین عوامل افزایش گرایش به جراحی های زیبایی در سالهای اخیر اعلام کرده ومی گوید: اینروزها علاوه برجوانان، بسیاری از افراد میانسال وحتی مسن برای زیباتر و جوان تر شدن به عمل های متعدد زیبایی روی می آورند.

وی می گوید: اگرچه گرایش به زیبایی، نیازفطری انسان است اما برخی افراد برای تمایز یافتن و داشتن حس برتری در جامعه وتحت تاثیر مدهایی که دردنیای رسانه، برای اجزای بدن تبلیغ می شود، به جراحی های زیبایی روی می آوردند، این درحالی است که بیشتر این افراد تصویری که از خود در ذهن دارند نامطلوبتر از تصویر واقعیشان است از این رو دچار وسواس شده و چندین بار زیر تیغ یک نوع جراحی زیبایی می روند.

جراحی زیباییوی بابیان اینکه شناسایی و بارورکردن توانمندیها برای کسانی که از اعتماد به نفس کمتری برخوردارند و یا امکانات لازم را برای بروز استعداد خود ندارند زمان بر بوده و غیرممکن به نظر می رسد گفت: برخی ازاین افراد به جراحی های زیبایی روی می آورند تا با ایجاد باصطلاح تغییرات خوشایند درشکل ظاهری خود، درمدت کوتاهی مقبولیت لازم را درجامعه به دست آورده و عرض اندام کنند.

کوتاه سخن اینکه: به نظر می رسد نیازبه مورد توجه قرارگرفتن افراد، در گرایش آنان به رسیدن به زیبایی کاذب موثر باشد. گرایش روز افزون افراد جامعه به جراحی های زیبایی و نیز عوارض و تبعات جسمی و روانی که درپی دارد بی شک لزوم جلوگیری از روند روبه رشد این پدیده ناهنجار اجتماعی را دو چندان می کند امری که با نظارت بیش از پیش وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، فرهنگ سازي و پیشگیری از تبليغات کاذب میسر خواهد بود.

 

سردبیر: کبری اجدادی دبیر و خبرنگار: مریم امدادی

 

 

اطلاعات و اخبار صدا و سیمای مرکز گیلان

هرگونه برداشت این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.