جهش تولید | جمعه، ۷ آذر ۱۳۹۹

تالاب بوجاق- کیاشهر - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

تالاب بوجاق- کیاشهر

Loading the player...

به نام خدا

سلام به همسفران. از این که در گشت و گذار به جاهای مختلف گیلان ما رو همراهی می کنین از شما سپاسگزاریم. این بار قصد داریم به بندر کیاشهر بریم تا درباره ی تالاب بوجاق بیشتر بدونیم.

اگه از مرکز استان گیلان به طرف شرق بریم بعد از این که 50 کیلومتر رو طی کنیم به بندر کیاشهر می رسیم. این بندر، از توابع شهرستان آستانه ی اشرفیه ست و زمانی که هنوز به شهر تبدیل نشده بود حسن کیاده نامیده می شد. برای این که از تالاب بوجاق دیدن کنیم باید20 کیلومتر از آستانه­ ی اشرفیه فاصله بگیریم و به بندر کیاشهر بریم. این تالاب 260/3 هکتار وسعت داره و دلتای رودخونه ی سفید رود رو در خودش جا داده. تا سال 69 تالاب بوجاق از دو بخش شرقی و غربی تشکیل شده بود که در حد فاصل بین دو بخش رود خونه ی سفید رود جریان داشت. طغیان های پی در پی و سیلاب های گوناگون سبب انحراف رود خونه شد. تالاب بوجاق، سال 77 به مدت 5 سال با مساحت 800 هکتار منقطه ی شکار ممنوع اعلام شد.

بعد از گذشت 5 سال، این منطقه، اولین پارک خشکی دریایی ایران به شمار اومد. این تالاب به سبب ویژگی های کم نظیر، در همایشِ تنوع زیستی رامسر ثبت شد و در حال حاضر یکی از ایستگاه های اصلی پرندگان مهاجره که برای زمستان گذرانی از مناطق سردسیر به این تالاب رو می آرن در حاشیه ی تالاب، ایستگاه های صید ماهیان خاویاری وجود داره که نشون می ده برای فعالیت های صنعتی شیلات هم قابلیت های فراوونی داره.

دوستان همسفر، با این امید که در سفر های بعدی هم ما رو همراهی کنین تا فرصتی دیگه شمارو به خدای بزرگ می سپاریم. خدا یارو نگهدارتون.