سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

تالاب انزلی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

تالاب انزلی

Loading the player...

به نام خدا

سلام. خوشحالیم از این که با شما همسفر شدیم تا به یکی دیگه از جاهای دیدنی گیلان بریم و از زیبایی هاش لذت ببریم. این بار می خوایم به بندر انزلی بریم و از تالاب انزلی دیدن کنیم. اگه آماده این بسم اله....

بندر انزلی 40 کیلومتر از مرکز استان گیلان فاصله داره و پر باران ترین منطقه ی کشوره. تا قرن هفتم هجری در منابع تاریخی و جغرافیایی نامی از بندر انزلی نیومده. در قرن دوازدهم انزلی به دو قسمت قدیم و جدید تقسیم شده بود. در قسمت قدیمی، ایرانی ها و بعضی اَرمنی ها و در بخش جدید، بازرگان های روس زندگی می کردن. هسته ی اولیه ی این شهر از حدود سال 1133 هجری قمری شکل گرفت و با رونق فعالیت های بندری و تجاری، گسترش پیدا کرد. بنابراین بندر انزلی نسبت به شهرهای دیگه گیلان، شهری جدیده. با این حال، از نظر گردشگری به شهرهای دیگه ی استان برتری داره. در فصل های گرم، گردشگرها برای استفاده از آب دریا و شنا به این بندر می آن ولی در تعطیلات نوروز که فصل استفاده از آب دریا و شنا نیست، باز هم مسافرهای گیلان، بندر انزلی رو به سایر نقاط ترجیح می دن. چون بندری زیباست که چشم اندازه های قشنگ و مناظر عالی و جذاب داره علاوه بر همه ی این ها، تالاب انزلی با زیبایی های شگفت انگیز خودش، لطف و مزیت بندر انزلی را دو چندان کرده. وسعت این تالاب، 90 کیلومتر مربع ست و با پنج آبراه، به اسکله ی بندر و از اون جا با دریای خزر ارتباط پیدا می کنه. تالاب انزلی، در ساحل جنوب غربی دریای خزر، در غرب دلتای سفید رود و در جنوب بندر انزلی واقع شده. این تالاب، محل تخم ریزی آبزیان و پناهگاه پرنده های بومی و مهاجره و از نظر اقتصادی گردشگری و زیست محیطی اهمیت ویژه ای داره. انبوه نیلوفر های آبی که گل ها و غنچه ها و برگ های اون سر از آب بیرون آورد، سطح وسیعی از تالاب رو فرا می گیرن و منظره ی بسیار زیبایی پدید می آرن که گردشگرها، هیچ جا، نظیر اونو ندیدن. داخل تالاب، جزیره های کوچک و زیبایی وجود داره که قابلیت گردشگری تالاب رو بیشتر کرده. شبه جزیره ی میان پشته که در فاصله میانی انزلی و غازیان قرار داره از دل انگیزترین منظره های طبیعی، بهره گرفته. گردش با قایق های کوچک روی تالاب هم، برای گردشگرها، جالب توجهِه. چشم انداز دیگه ی تالاب که از نظر گردشگری اهمیت بسیار داره، نیزارهای زیباست که انبوهی از پرنده های اونجا زندگی می کنن و چشم انداز بدیهی به تالاب بخشیدن.

خب یاران همراه، به پایان سفرمون رسیدیم، امیدواریم در سفرهای بعدی هم افتخار همراهی با شما نصیب مون بشه. خدا یارو نگهدار شما.