سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

تالاب انزلی - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

تالاب انزلی

تالاب انزلی


Loading the player...

به نام خدا

سلام. خوشحالیم از این که با شما همسفر شدیم تا به یکی دیگه از جاهای دیدنی گیلان بریم و از زیبایی هاش لذت ببریم. این بار می خوایم به بندر انزلی بریم و از تالاب انزلی دیدن کنیم. اگه آماده این بسم اله....

بندر انزلی 40 کیلومتر از مرکز استان گیلان فاصله داره و پر باران ترین منطقه ی کشوره. تا قرن هفتم هجری در منابع تاریخی و جغرافیایی نامی از بندر انزلی نیومده. در قرن دوازدهم انزلی به دو قسمت قدیم و جدید تقسیم شده بود. در قسمت قدیمی، ایرانی ها و بعضی اَرمنی ها و در بخش جدید، بازرگان های روس زندگی می کردن. هسته ی اولیه ی این شهر از حدود سال 1133 هجری قمری شکل گرفت و با رونق فعالیت های بندری و تجاری، گسترش پیدا کرد. بنابراین بندر انزلی نسبت به شهرهای دیگه گیلان، شهری جدیده. با این حال، از نظر گردشگری به شهرهای دیگه ی استان برتری داره. در فصل های گرم، گردشگرها برای استفاده از آب دریا و شنا به این بندر می آن ولی در تعطیلات نوروز که فصل استفاده از آب دریا و شنا نیست، باز هم مسافرهای گیلان، بندر انزلی رو به سایر نقاط ترجیح می دن. چون بندری زیباست که چشم اندازه های قشنگ و مناظر عالی و جذاب داره علاوه بر همه ی این ها، تالاب انزلی با زیبایی های شگفت انگیز خودش، لطف و مزیت بندر انزلی را دو چندان کرده. وسعت این تالاب، 90 کیلومتر مربع ست و با پنج آبراه، به اسکله ی بندر و از اون جا با دریای خزر ارتباط پیدا می کنه. تالاب انزلی، در ساحل جنوب غربی دریای خزر، در غرب دلتای سفید رود و در جنوب بندر انزلی واقع شده. این تالاب، محل تخم ریزی آبزیان و پناهگاه پرنده های بومی و مهاجره و از نظر اقتصادی گردشگری و زیست محیطی اهمیت ویژه ای داره. انبوه نیلوفر های آبی که گل ها و غنچه ها و برگ های اون سر از آب بیرون آورد، سطح وسیعی از تالاب رو فرا می گیرن و منظره ی بسیار زیبایی پدید می آرن که گردشگرها، هیچ جا، نظیر اونو ندیدن. داخل تالاب، جزیره های کوچک و زیبایی وجود داره که قابلیت گردشگری تالاب رو بیشتر کرده. شبه جزیره ی میان پشته که در فاصله میانی انزلی و غازیان قرار داره از دل انگیزترین منظره های طبیعی، بهره گرفته. گردش با قایق های کوچک روی تالاب هم، برای گردشگرها، جالب توجهِه. چشم انداز دیگه ی تالاب که از نظر گردشگری اهمیت بسیار داره، نیزارهای زیباست که انبوهی از پرنده های اونجا زندگی می کنن و چشم انداز بدیهی به تالاب بخشیدن.

خب یاران همراه، به پایان سفرمون رسیدیم، امیدواریم در سفرهای بعدی هم افتخار همراهی با شما نصیب مون بشه. خدا یارو نگهدار شما.