جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۱ آبان ۱۳۹۹

تاریخچه پیدایش ارتش در ایران - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

تاریخچه پیدایش ارتش در ایران

تاریخچه پیدایش ارتش در ایران


به طور كلی بررسی تاریخچه تشكیل ارتش در ایران را می‌توان از زمان مادها مورد بررسی قرار داد كه افراد به دو دسته سواره نظام و پیاده نظام تقسیم می‌شدند. سپس با تشكیل حكومت هخامنشیان توسط كوروش ، این نیروها تحت فرماندهی یك نفر درآمده و شكل منسجم‌‌تری پبدا کرد. در زمان داریوش ارتش به هفتصد ‌هزار نفر رسید و به رسته‌های پیاده، سواره، ....... و سربازان جاوید تقسیم شد.

در زمان اشكانیان ارتش را به دو گروه سواران و پیادگان تقسیم كردند و اهمیت بیشتری برای رسته سواران قائل بودند.

 

در دوره ساسانیان هم پادگان‌های همیشگی ایجاد شد و هزینه سپاهیان و مزد سربازان از خزینه دولت پرداخت گردید.

پس از آمدن مسلمانان به ایران حكومت ساسانیان برکنار شد و امیران عرب، جنگجویان ایرانی را در فرمان خود داشتند كه در میدان‌های جنگ پیكار می‌كردند و پس از مدتی جنگجویان ایرانی درخواست استقلال کردند و در گوشه و كنار ایران حكومت‌هایی تشكیل دادند كه هر حکومت دارای ارتش مخصوص خود بود. صفاریان، دیلمیان و سامانیان از جمله این حكومت‌ها بودند. با روی كار آمدن صفویان، ارتش سازمان بندی شد و به چهار دسته: سواران ،پیادگان ،توپچیلر(توپخانه)،نسقچیلر(راهدار و راهبان سپاهیان) تقسیم گشت.

 

وضعیت ارتش در دوره افشاریه هم تقریباً شبیه زمان صفویه بود، اما با كشته شدن نادرشاه،، نظم ارتش به یكباره از میان رفت و آشفتگی و بی سرو سامانی تا آغاز حکومت قاجار ادامه یافت.

در دوره قاجاریه با همت و تلاش میرزا تقی خان امیر كبیر و سپس عباس میرزا، ارتش ایران مجدداً به صورت منظم و منسجم در آمد که دارای یازده تیپ و فرمانده هر تیپ یك سرتیپ بود.

به طور كلی نیروی ارتش این دوره را بخش‌های زیر تشكیل می‌دادند: قشون جنوب ایران ،دیویزیون قزاق ،بریگاد مركزی،نظام ایالات و ولایات ،قوای داوطلب شرقی،ژاندارمری ،امنیه و قوای مشابه ،پلیس منظم و پلیس ایالات و ولایات.

در دوره رضاخان پهلوی ایران به پنج حوزه نظامی بزرگ تقسیم شد. این پنج حوزه شامل لشگر مركز، لشگر شمال غرب، لشگر شرق یا خراسان، لشگر جنوب و لشگر غرب می‌شد. سپس طی سال‌های 1314 تا 1320، تغییرات اساسی دیگری در ارتش به وجود آمد که ارتش شامل پنج لشگر، 4 تیپ مستقل، 2 واحد توپخانه 105 بلند و ضد هوایی شد. در سال 1314 شمسی، درجات نظامی نیز تعیین و اعلام گردید.

در این زمان، مدارس مختلف نظامی كه قبلاً در زمان قاجاریه تشكیل شده بودند جمع شدند و برای اولین بار مجموعه ای به نام مدارس نظام كل قشون ایجاد گردید، و بعد از مدتی این مدارس به سه مدرسه جداگانه: 1-مدرسه ابتدایی نظام 2-مدرسه متوسطه نظام 3-مدرسه عالی نظام تبدیل شدند.

 

پس از پیروزی شکوه مند انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) تغییر و تحولات اساسی در بخش‌های مختلف

كشور، از جمله ارتش به وجود آمد، با توجه به وضعیت كشور و بروز هرج و مرج در نقاط مرزی بخصوص در زمان شروع جنگ تحمیلی نیروهای ارتش از انسجام و هماهنگی لازم برخوردار نبودند، اما به وجود غیرت و مردانگی که همیشه در وجود ایرانیان بوده و هست ارتش دلیر ایران به مقابله با دشمن متجاوز شتافتند

می توان گفت نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در طول هشت سال دفاع مقدس، 45 عملیات موفق انجام داد كه بیشتر آنها منجر به آزادسازی قسمت زیادی از خاك اشغال شده كشورمان شد .

همزمان با عملیات‌های نظامی پرسنل جهاد خود كفایی ضمن تعمیر  قطعات آسیب دیده، اقدام به ساخت قطعات مورد نیاز نیز كردند.

اكنون با گذشت بیست و یک سال از پایان جنگ تحمیلی، نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران با استفاده از نیروهای متخصص و مهندسان توانسته است كه تسلیحات و تجهیزات نظامی متعددی را طراحی و تولید كند و به مرحله خودكفایی برسد.

وآماده‌ دفاع از كشور و نظام جمهوری اسلامی ایران در هر زمانی می باشد.

منبع:تبیان