جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

بیست و دومین ایستگاه مطالعه گیلان در آستارا راه اندازی می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

بیست و دومین ایستگاه مطالعه گیلان در آستارا راه اندازی می شود

شناسه : 160735513

بیست و دومین ایستگاه مطالعه گیلان در آستارا راه اندازی می شود

 آستارا - ایرنا - مدیر کل کتابخانه های عمومی گیلان از راه اندازی بیست و دومین ایستگاه مطالعه استان در درمانگاه تامین اجتماعی شهرستان آستارا طی یک ماه آینده خبر داد.

امیر محمدپور عصر سه شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت : ایستگاه های مطالعه در گیلان در اماکن پرتردد راه اندازی شده است.
وی با اشاره به اینکه ترویج فرهنگ کتابخوانی و دسترسی آسان به کتاب از جمله اهداف راه اندازی ایستگاه مطالعه است ، افزود : نهاد کتابخانه های عمومی کشور طرح راه اندازی ایستگاه مطالعه را در مراکز و مکان های پر رفت و آمد نظیر فرودگاه ها، ایستگاه های راه آهن ، بیمارستان ها ، ترمینال ها ، درمانگاه ها ، بانک ها و همچنین برخی از مساجد و تکایا و مراکز مذهبی اجرا می کند.
وی راه اندازی ایستگاه مطالعه را یکی از راه های ارتقای سطح مطالعه عنوان کرد و گفت : این طرح راهی است تا کتابخانه به میان مردم آورده شود؛ چرا که اجرایی شدن این طرح هم باعث رونق بازار کتاب و هم افزایش سرانه مطالعه خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه افراد علاقمند به کتابخوانی می توانند کتاب های مورد نظر خود را از ایستگاه های مطالعه به مدت 15 روز بصورت امانت ببرند ، ادامه داد : طی دوره سه ماهه عناوین 15 گانه کتاب در ایستگاه مطالعه تغییر پیدا می کند.
مدیر کل کتابخانه های عمومی گیلان در ادامه با اشاره به وجود بیش از 16 پروژه عمرانی در حوزه کتابخانه های عمومی استان ، اظهار کرد : با توجه به حجم زیاد پروژه های عمرانی در دست احداث و نیز کمبود اعتبارات عمرانی عملیات ساخت بسیاری از این پروژه ها عملا متوقف شده و با توجه به نیاز استان گیلان به افزایش سرانه فضای مطالعه این وضعیت به هیچ وجه مورد قبول مردم فرهنگ دوست استان نیست.
محمدپور با اشاره به رتبه 27 استان در سرانه فضای مطالعه، اظهار داشت : یکی از مهمترین مباحث قابل طرح در این حوزه افزایش سرانه فضای مطالعه است که در صورت تامین اعتبار کافی این شاخص به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت.
وی گفت : پروژه کتابخانه مرکزی شهر رشت که عملیات احداث آن از سال 82 آغاز و بیش از 14 سال متوقف بوده است، با پیگیری های استاندار گیلان و نیز حمایت های نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی در سفر هیات دولت به عنوان مهمترین مصوبه فرهنگی استان لحاظ و برای تکمیل آن مبلغ 50 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان اضافه کرد : با این مصوبه هیات دولت در استان گیلان و تخصیص به موقع اعتبار، کتابخانه مرکزی شهر رشت باید در سال 95 به بهره برداری کامل برسد.
محمدپور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اجرای برنامه های تشویقی و جذب علاقمندان به مطالعه از اجرای طرح صبحانه با طعم کتاب به عنوان یکی از برنامه های اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان برای معرفی کتابهای پرمخاطب به مسوولان استانی یاد کرد.
110 باب کتابخانه نهادی و مشارکتی با 900 هزار نسخه کتاب در استان گیلان فعال است.