سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

بهداشت روان در تعطیلات - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

بهداشت روان در تعطیلات

بهداشت روان در تعطیلات


نحوه تعامل خانواده ها با هم در  تعطیلات مساله مهمی است که در بین خانواده های ایرانی امروزه مورد توجه قرار گرفته است . هر خانواده یک سیستم برای خودش دارد مثل یک ماشین که قطعات خاصی دارد که هر کدام کار خودشان را انجام می دهند . مثلا پدر خانواده و بعضا مادر خانواده در خارج از منزل کار می کنند . بچه ها به مدرسه شاید کلاس های فوق برنامه می روند و غیره . هر کسی یاد گرفته که فضای خصوصی خودش را چطوری ایجاد کند . اما در دوران تعطیلات که همه دور هم هستند یا حداقل معمولا  همه دور هم هستند، این روزمرگی بهم می خورد و فضاها با هم تداخل پیدا می کنند . مثلا زمان خوابیدن بچه ها بهم می خورد . معاشرت ها و دید و بازدیدها به صورت فشرده و متراکم اتفاق می افتد ، ممکن است افراد به مسافرت بروند وغیره که تک تک اینها اثراتی را بر روی سیستم خانواده وارد می آورد . تنش بالا می رود و ممکن است اختلاف نظرها و بعضا جرو بحث هایی هم پیش بیاید .

می بینیم که دوران تعطیلات می تواند « تنش زا » باشد اما راههای پیشگیری و حتی مقابله هم وجود دارند . اگر زوج/خانواده از پیش با هم برنامه ریزی کنند ، می توانند بر بیشتر این مشکلات غلبه کنند . مثلا لازم نیست که حتما مسافرت آنچنانی ترتیب بدهيد همینکه کاری خلاق و نو بکنید می تواند روحیه تعطیلات را به منزل شما بیاورد . فصل بهار فصل زیبایی و نشاط است ، همینکه در پارکی ( بوستان ) قدم بزنید ، از آرزوها و اهدافتان برای سال جدید گفتگو کنید و آنها را با هم در میان بگذارید می تواند به صمیمیت رابطه تان اضافه کند .

در بین دید و بازدیدها ، حتما وقتی را برای خودتان هم در نظر بگیرید .نگذارید تمامی تعطیلاتتان صرفا در کنار افراد دیگر ( هر چند عزیز ) بگذرد . تعطیلات تنها زمانی است که زوج ها / خانواده ها می توانند کنار هم باشند و به عنوان یک « عضو » واحد دست به کارهای مشترکی بزنند . بسته به سن اعضای خانواده ، می شود بازی های دست جمعی ترتیب داد که حتی سالمندترین و ناتوان ترین افراد هم از شركت در آنها لذت ببرند و نیازی به فضای بسیار هم ندارند بازی هایی مثل گل یا پوچ ، مسابقه های هوش ، حدس زدن واکنش طرف مقابل در شرایط خاص ، مشاعره و بسیاری نمونه ها که در فرهنگ جامعه ما کم نیستند .

غذاهایی را با هم بپزید که تا به حال امتحان نکرده اید . به آقایان هم فرصیت بدهید که هنرهای خانه داری شان را رو کنند و در ضمن ببینند نسوزاندن و خوب در آوردن یک کته ساده چقدر کار می برد !

همراه هم ، موفقیتهای سال پیش و درسهایی را که در رابطه تان و به طور کلی در زندگیتان فرا گرفته اید مرور کنید و برای سال جدیدتان برنامه ریزی کنید . اهمیت این کار در این است که می توانید به فرد مقابلتان و با اگر فرزند دارید ، به فرزندتان بگویید که چه توقعی از زندگی تان دارید و فراموش نکنید که تا آرزوها و خواسته تان را نگویید کسی آنها را نمی شناسد و طبیعتا برآورده نخواهندشد بخصوص اگر خواسته و توقعی در ارتباط با همسرتان دارید حتما آن را به زبان بیاورید . اما قبل از آن پیش خودتان مطمئن شوید که به روشنی می دانید چه می خواهید و بعد آن را با شریک زندگی در میان بگذارید و یادتان نرود که واقع گرا باشید .

منبع : ‏http://www2.irib.ir/health