جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

بنزین چگونه به‏ دست می‏ آید؟ - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

بنزین چگونه به‏ دست می‏ آید؟

بنزین چگونه به‏ دست می‏ آید؟


بنزین یکی از مفیدترین مواد موجود در جهان است. اتومبیل‏ها، هواپیما‏ها و سایر وسایل نقلیه موتوری به کمک بنزین حرکت می‏کنند. از این ماده به عنوان منبعی برای تولید سایر اشکال انرژی از جمله نور نیز استفاده می‏شود.

بنزین از نفت خام به دست می‏آید نفت خام مایعی غلیظ، سیاه و چسبناک است که از چاه‏های نفت استخراج می‏شود. به این ماده، طلای سیاه هم می‏گویند؛ چرا که پایه‏های اقتصاد و صنعت جهان بر آن استوار است. این ماده عموماً در مخازن زیرزمینی یافت می‏شود. آیا می‏دانید نفت چگونه به وجود آمده است؟

بقایای بدن گیاهان و جانوران میلیون‏ها سال پیش در زیر لایه‏هایی از سنگ‏ها و رسوبات مدفون شد. فشار و حرارت زیاد باعث شد که این مواد به تدریج به نفت و گاز تبدیل شوند. در بستر برخی از اقیانوس‏ها و دریاها نیز مخازن عظیمی از نفت وجود دارد.

نفت خام پس از استخراج از چاه‏های نفتی، پالایش می‏شود. پالایش نفت به عملیاتی گفته می‏شود که طی آن، مواد گوناگونی از جمله بنزین، نفت سفید، گازوئیل، قیر، گریس و غیره از نفت خام به دست می‏آید. برای این کار، نفت خام را درون لوله‏هایی بزرگ حرارت داده، تبخیر می‏کنند. پس از آن، بخارات حاصل را در دستگاهی به نام برج تقطیر در دماهای متفاوت به مایع تبدیل می‏کنند. هر یک از فرآورده‏های گوناگونی که از این طریق به دست می‏آید، وارد لوله‏ای مجزا می‏شود. به این عمل، تقطیر جزء به جزء می‏گویند. برخی از فرآورده‏های پتروشیمی حاصل از صنعت نفت عبارت‏اند از: پلاستیک،رنگ روغن، رنگ‏های پلاستیکی، داروهای گندزدا، حشره‏کش‏ها، مواد منفجره، شامپوها و کرم‏های زیبایی، پودرهای پاک کننده و کودهای شیمیایی.

بیشترین ذخایر نفتی جهان در کشورهای کرانه خلیج فارس، آمریکا و روسیه واقع‏اند.

منبع: کتاب چرا چطور چگونه؟