جهش تولید | دوشنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۹

بقعه ی سید شرفشاه- بقعه ی غریبنده-رضوانشهر - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

بقعه ی سید شرفشاه- بقعه ی غریبنده-رضوانشهر

Loading the player...

به نام خدا
سلام به شما که در سیر و سیاحت به جاهای مختلف گیلان ما رو همراهی می کنین. این بار قراره به شهرستان رضوانشهر بریم و از بقعه  سید شرفشاه و بقعه غریبنده دیدن کنیم.
می خوایم به شمال غرب استان گیلان سفر کنیم. اگه از مرکز حرکت کنیم بعد از طی مسافت 71 کیلومتر به رضوانشهر می رسیم. رضوانشهر، قبلاً رضوان ده بود؛ اسمی با مُسَمّی برای منطقه ای زیبا. در گذشته این منطقه قسمتی از گَسکَر محسوب می شد و خوانین گَسکَر در این جا حکومت می کردن. برای منظره های دل انگیز و آبادی های خوش آب و هوای رضوانشهر، عنوان سرزمین بهشتی شاید نامی مناسب باشه. هسته ی اولیه ی شکل گیری رضوانشهر، بازار چهار راه بود که کنار نهر
ماه کوچه پدید اومد. واحد های مسکونی این منطقه به طور پراکنده در اطراف بازار و مزار بقعه ی غریب بنده به وجود اومد. وجود بقعه ی سید شرفشاه، شاعر و عارف نامی قرن هشتم گیلان، نشون دهنده ی قدمت این منطقه ست به رضوانشهر اومدیم تا از همین دو بقعه، دیدن کنیم. به 5 کیلومتری شرق رضوانشهر می ریم تا به روستای دارسرا برسیم. روستای که به احترام نام سید شرفشاه به سید شرف الدین هم مُعرِّفه. به اعتقاد بعضی پژوهشگرا، شرفشاه، پیری عارف بود که بعد از مرگش بقعه ای براش بنا کردن. بَنای بقعه ی بزرگه و از آجر و سنگ مرمر ساخته شده بام اون سفال سره، گوشه ی صحن وسیع حرم، صندوق چوبی ساده ای، مرقد رو پوشونده. مِلگونُف روسی در سفرنامه ی خودش به این بقعه اشاره کرده و رابینو، سرکنسول بریتانیا درباره ی این بقعه، شرح مختصری داده. خب، نوبت رسیده به بقعه ی غریبنده که امروزه با نام سید امین سلطان هم از اون یاد می شه. این بقعه ی متبرکه از آجر ساخته شده و مساحتش حدود 400 متر مربعه. نمای خارجی  بَنا سنگ کاری شده و گنبدی فلزی هم برای اون در نظر گرفتن. بقعه ی غریبنده ی ضریحی مُشَبَّک و طلا اندود داره که روی مرقد امام زاده نصب کردن. این بقعه در یک هکتار زمین واقع شده و گلستان شهدا در کنارش قرار داره مسجد بزرگی هم نزدیک بقعه ی غریبنده ساخته شده.
دوستان همراه، از همراهی تون بسیار سپاسگزاریم و امیدواریم در سفرهای بعدی هم در خدمتون باشیم. خداوند، یارو نگهدارتون.