سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

بقعه خواهر امام - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

بقعه خواهر امام

Loading the player...

دانلود

فاطمه اخرى عليها السلام مشهور به خواهر امام
-حضرت فاطمه اخرى عليها السلام مشهور به « خواهر امام » در منطقه اى به همين نام ، در شهر رشت مدفون است .
اين حرم با شکوه ، که يکى از ستارگان آسمان سيادت و گلى از بوستان نبوت و ولايت ، امامزاده جليل القدر ، حضرت عليا مخدره ، «فاطمه » فرزند بلا فصل امام همام ، حضرت موسى کاظم عليه السلام در آن آرميده است ، همه روزه پذيراى زائران فراوانى از راه هاى دور و نزديک مى باشد.
نسب شريف خواهر امام
-همانطورى که اشاره شده خواهر امام ، فرزند بلافصل حضرت امام موسى کاظم عليه السلام و نام وى « فاطمه » ملقب به « طاهره » و مشهور به « خواهر امام رضا عليه السلام » مى باشد .
نام و لقب حضرت فاطمه اخرى عليها السلام
نامگذارى در شريعت اسلام از اهميت خاصى برخوردار است . در روايات فراوانى تاکيد شده است که از وظايف پدران است تا براى فرزندان خود نام نيکو انتخاب کنند .
رسول گرامى اسلام صلى الله عليه و آله افرادى را که نام نکوهيده داشتند ، امر مى فرمودند تا نامشان را تغيير دهند.
هنگامى که امام جعفر صادق عليه السلام مطلع شدند که يکى از اصحابشان به نام «سکونى » اسم دخترش را « فاطمه» نهاد فرمود: «آه آه آه » سپس فرمود : « حالا که او را فاطمه نام نهادى ، به او فحش نده ، او را لعن نکن ، و او را کتک نزن »
با يک نگاه گذرا به اسامى اولاد ائمه عليهم السلام ملاحظه مى کنيم که همه امامان يک يا چند دخترشان را «فاطمه » نام نهادند .
حضرت امام على عليه السلام که نام مادرش و همسرش فاطمه بود ، يکى از دخترانش را نيز فاطمه ناميده است.
برخى از امامان بيش از يک دختر را «فاطمه » نام نهاده اند ، که از آن جمله است حضرت امام موسى بن جعفر عليه السلام که حداقل نام دو تن از دخترانشان « فاطمه » است .
-سبط ابن جوزى _دانشمند معروف اهل سنت در قرن هفتم _ به هنگام شمارش اولاد حضرت امام موسى کاظم عليه السلام از چهار دختر آن حضرت به نام فاطمه به شرح ذيل ياد کرده است :
1- فاطمهکبرى
2- فاطمه وسطى
3- فاطمه صغرى
4- فاطمه اخرى
است .