سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

بزرگداشت میرزا کوچک جنگلی - نمایش محتوای سیما

 

 

بزرگداشت میرزا کوچک جنگلی

Loading the player...
سیمای مرکز گیلان با تولید ویژه برنامه مهتاب شبان، به مناسبت بزرگداشت شهادت میرزا کوچک جنگلی شب های پاییزی فرح بخشی را برای شب نشینی گیلانی های خوش ذوق فراهم ساخته است. 
میرزا كوچك خان در این زمان پس از حدود هفت سال مبارزه و جنگ و گریز با تعداد اندكی از یاران خود برای جمع آوری قوا به طرف خلخال حركت كرد كه در برف و بوران اسیر گشت و جان خود را از دست داد .با شهادت وی در روز دوشنبه یازدهم آذر 1300 هجری خورشیدی (سوم ربیع الثانی1340 ق) نهضت جنگل به نقطه پایان خود رسید. جسد كوچك خان در گیلوان با مراقبت احترام آمیز آقا سید نصرالله گیلوانی به خاك سپرده شد اما اندكی بعد جسد كوچك خان به دست افراد سالار شجاع برادر سردار مقتدر طالشی افتاد. یكی از آنان سر وی را جدا كرد و به نشانه پایان روزگار او به تهران منتقل و به سردار سپه ارائه كرد، در نهایت سرش در گورستان حسن‌آباد تهران در نقطه نامعلومی دفن شد كه بعداً از جانب یاران جنگلی محل دفن شناسایی شد چند سال پس از این واقعه كه گورستان حسن‌آباد شبانه‌ زیر و رو می‌شد تا مؤسسات آتش‌نشانی در آنجا مستقر شود، سر كوچك خان به وسیله آزادیخواهان كه در لباس كارگران شب درآمده بودند ربوده شد و به وسیلة میرزاخان سیگارودی به رشت انتقال یافت و در اختیار كربلایی كاس آقا (حسام) معروف به خیاط كه از وفاداران به آزادی بود، قرار گرفت كه در جلسه‌ای شبانه مورد شناسایی و تأیید یاران جنگلی حاضر قرار گرفت سپس در ایوان مرقد سلیمان داراب به امانت سپرده شد.
در سال 1321 خورشیدی جسد كوچك خان نیز بنا به وصیتی كه كرده بود پس از تحصیل فتوا از مجتهدان زمان از گیلوان به رشت انتقال یافت و بر زیر تپه‌ای مقابل بقعه سلیمان داراب در جوار سر وی به خاك سپرده شد كه بعداً بر آن بارگاهی ساخته شد.
برنامه مهتاب شبان فرصتی است برای خانواده ها تا در کنار هم، ساعتی از شب را با مضامین فولک و شاد اوقات پر نشاطی، همراه با آموزش مناسب ارتباطات خانوادگی و شهروندی سپری کنند. در این برنامه هرشب با دعوت از یک مهمان در زمینه های مختلف فرهنگی بومی و اجتماعی استان با گویش فارسی – گیلکی به بحث و گفتگو می نشیند. 
این برنامه دارای بخش هایی از جمله: نمایش عروسکی، مستند گزارشی، موسیقی تصویری، گزارش های دیدنی از جاذبه های گردشگری  و نقاط دیدنی گیلان است. این برنامه با هدف ایجاد نشاط آفرینی و تلطیف روحیه همگانی، توسعه میل مشارکت عمومی با رویکرد طنز به مسائل اجتماعی به روی آنتن می رود.  
 
سال تولید: 1394
تهیه کننده ، طراح و نویسنده : رضا سیف پور 
دستیار تهیه: مونیک رفیعی مقدم 
کارگردان: علی بابا خانی
مجری: محمد رضا محبی 
صدابردار: عباس علی اکبری 
تصویربرداران: مسعود پژهان، محمد علیزاده، عباس خان درخشان
دستیاران تصویر : رامین مرتضایی، مجتبی کاظمی
تکنیسین صدا و تصویر: سید محمد ضمیر 
امور رایانه : محسن اسدالله پور
ارتباطات: ابراهیم نمازی
تدوین: سید جعفر رحیمی مقدم 
نورپرداز: هادی فکر جوان
منشی صحنه: الهام استادیان
طراح دکور: حسین وهابی
اجرای دکور: افشین هوایی، محسن عباسی مقدم، ابراهیم بهرام صفت، امید عباسی