سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

برگزاری همایش استانی یادمان «شیون» در فومن - نمایش محتوای خبر

 

 

برگزاری همایش استانی یادمان «شیون» در فومن

شناسه : 64205863

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن گفت: شیون فومنی یکی از چهره های ممتاز زبان و ادب فارسی محسوب می شود.

حسین شهیدزاده در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه گیلان، از برگزاری گرامیداشت سالگرد درگذشت زنده یاد «میر احمد سید فخری نژاد» متخلص به شیون فومنی در این شهرستان خبر داد.

وی افزود: همایش شعر یادمان شیون فومنی استانی بوده که در ساعت 17 روز پنجشنبه 27 شهریور ماه جاری در سالن شهدای خدمتگزار فومن برگزار می شود.

شهیدزاده با اشاره به اهمیت و ارزش اشعار شیون گفت: شیون از شاعران محبوب و مشهور خطه شمال بوده که با ارائه فولکلور گیلان مقام و موقعیت چشمگیری به خود اختصاص داد.

وی، رمز ماندگاری آثار شیون را در تحقیق و پژوهش در زمینه های فرهنگ و ادب گیلان و ارائه مجموعه اشعار گیلکی در قالب غزل، منظومه و دوبینی های محلی برشمرد.

این مسئول با تصریح بر اینکه «شیون» دردهای اجتماعی را به زبان هنری بیان می کرد، خاطرنشان کرد: وی در حفظ و نگهداری زبان بومی و محلی نقش عمده ای ایفا کرد.

وی گفت: شیون فومنی یکی از چهره های ممتاز زبان و ادب فارسی بود که نام او همواره در یاد مردم زنده می ماند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن، سخنرانی اساتید مطرح ملی و استانی در مورد ابعاد شعر گیلکی و فارسی شیون، اجرای موسیقی سنتی، خواندن شعر توسط شعرای برجسته استان و کشور، پخش مستند کوتاه از زندگی شیون فومنی و اهدای تندیس یادمان شانزدهمین سالگرد آن مرحوم به شرکت کنندگان را از جمله برنامه های همایش مذکور اعلام کرد.

وی افزود: برپایی نمایشگاه خوشنویسی از آثار و اشعار شیون، ساخت موزه ای از دست نوشته های شیون، مسابقه دوچرخه سواری، صعود به ارتفاعات چهار هزار متری قله «دنا» توسط هنرمند فومنی «عرفان نظری» و گلباران تندیس شیون از دیگر این برنامه ها است.

ایسنا