سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

بررسی نقش و رنگ تالش - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

بررسی نقش و رنگ تالش

بررسی نقش و رنگ تالش


عنوان پژوهش:             بررسی نقش و رنگ تالش
موضوع:           قدیمی¬ترین و رایج¬ترین نقوش متن و حاشیه¬ی گلیم تالش، انواع گلیم تالش از نظر ابعاد، خطوط و نقش¬مایه،
نام واحد :           آموزش و پژوهش
پژوهشگر(ان):           مریم قاسـمی اندرود
سال پژوهش :          1388
كليد واژه :           تالش، گلیم، نقش و رنگ
چكيده پژوهش:

تالش در گذشته سرزمین وسیعی بوده که از جنوب کشور آذربایجان تا دره¬ی سفیدرود ادامه داشته است. اما در پی اتفاقات تاریخی و رخ دادن عهدنامه¬ی ترکمانچای و گلستان بین ایران و امپراطوری روسیه، این منطقه به دو قسمت شمالی ( خاک جمهوری آذربایجان ) و جنوبی ( خاک ایران ) تقسیم شده است. تالش کنونی هم بر اساس تقسیمات سیاسی در شمال غربی گیلان قرار دارد. تالش به استناد محوطه¬های باستانی و تاریخی و کشف آثار و بقایای قابل توجه و کم¬نظیر که به نیمه¬ی هزاره دوم ق. م ( آغاز عصر آهن تا آغازین سده¬های هزاره اول ق.م ) تعلق دارد، یکی از کهن¬ترین تمدن¬ها و فرهنگ¬های دیرینه محسوب می¬شود.

گلیم از جمله صنایع¬دستی این منطقه است که بافت آن از گذشته تاکنون در بین زنان متداول است. بافندگان تالش با بکارگیری پشم گوسفندان این منطقه و با الهام از پدیده¬های طبیعی و اشیای پیرامون، گلیم¬های منقوشی را که برخواسته از ذهن خلاق آنها است، تولید کرده و از این طریق علاوه بر رفع نیاز، اعتقادات و خواست¬های خود را متجلی می¬نمایند.

این پژوهش ضمن مروری بر موقعیت جغرافیایی، تاریخی و اجتماعی تالش، با انجام مطالعات میدانی و کتابخانه¬ای و اسنادی قصد دارد علاوه بر معرفی گلیم تالش، نقش و رنگ آن را که دارای اسرار نهفته بوده و گویای آداب و رسوم، اعتقادات، باورها و خلاقیت اقوام ساکن در تالش است را از زوایای مختلف بررسی نماید تا از طریق تهیه¬ی فیلم¬های مستند و آموزشی در جهت آشنایی مردم با جنبه¬های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی گلیم تالش و حفظ، اشاعه و احیای نقش¬های اصیل منطقه، گام¬هایی بردارد.