رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

بررسی مزایای طب سنتی و چالش های این شیوه طب مکمل در گیلان - نمایش محتوای خبر

 

 

بررسی مزایای طب سنتی و چالش های این شیوه طب مکمل در گیلان

شناسه : 62939905

برای تهیه گیاه اَسطوخودوس به یکی از عطاری های رشت می روم، حدود نیم ساعت در صف طویلی  می مانم که انتهایش به عطاری حاج رحیم می رسد. علت این همهمه و شلوغی را از چند نفر که در صف ایستاده بودند می پرسم. این افراد می گویند: چند بار از داروهای گیاهی حاج رحیم استفاده کرده اند و تجویزش جواب داده، به گفته این شهروندان اگرچه طب سنتی دیرتر از داروهای شیمیایی جواب می دهد اما ارزان تر و عوارض آن کمتر از داروهای شیمیایی است .

این موضوع باعث شد برای بررسی مزایای طب سنتی سراغ رییس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی گیلان بروم. دکتر سلطانی در تشریح طب سنتی گفت: طب سنتی یکی از شاخه های طب مکمل و برمبنای مشاهدات بالینی و تحقیقات حکما و اطبای قدیم است که در آن ازمنابع طبیعی ازجمله گیاهان و حشرات برای درمان بیماری ها  استفاده می شود .

وی افزود: اگرچه این شیوه در قرون اخیر باپیشرفت طب تجربی و علوم پزشکی در هاله ای از فراموشی فرو رفته بود اما چند سالی است که در دنیا، بویژه کشورهای اروپایی و حتی در کشورمان با اقبال عمومی مواجه شده است. رییس دانشکده داروسازی گیلان می گوید: اگر چه آمارهای رسمی، از میزان استقبال گیلانی هایی که به طب سنتی روی آورده انددر دست نیست اما مشاهدات عینی حاکی است تعداد زیادی از شهروندان گیلانی اینروزها به طب سنتی ایرانی که تلفیقی ازطب یونانی،هندی وچینی است روی آورده اند

دکتر سلطانی پیشگیری از بروز بیماری ها، کاهش عوارض و هزینه های درمان، صرفه اقتصادی تولیدکنندگان دارو و در نهایت جلوگیری از خروج ارز با کاهش وابستگی به واردات دارو را از مهم ترین مزایای طب سنتی عنوان کرد.

وی بابیان اینکه با تجویز اصولی وعلمی در طب سنتی می توان از بروز برخی از بیماریها پیشگیری کرد گفت: استفاده از گیاهان دارویی درمقایسه با داروی شیمیایی عوارض کمتری دارد.

این پزشک، هزینه درمان با داروهای شیمیایی را حدود 10برابر درمان طب سنتی عنوان کردوگفت:برای مثال گیاه" کالِگا " و بذر "شنبلیله" می تواند جایگزین مناسبی برای داروی "مِـتفورمین"(کنترل کننده دیابت)که ماده اولیه آن وارداتی است باشد

قائم مقام مدیرعامل شرکت داروسازی سبحان نیز که شرکتش با تولید سالانه بیش از 2میلیارد عدد دارو سومین تولیدکننده دارو در کشور است به ظرفیت های گیلان درخصوص تولید گیاهان دارویی اشاره کردوگفت:صنعت داروسازی می تواند بامشخص کردن دوزها و درصد ترکیبات گیاهان دارویی آنها را در قالب قرص و کپسول درآورده و به عنوان داروهای طب سنتی عرضه کند.

محمدرسول سماک چی بابیان اینکه مواداولیه بیشتر داروهایی که درایران تولید می شود وارداتی است گفت: گیاهان دارویی که درطب سنتی کاربرد دارد،می تواند جایگزین بخشی ازمواد اولیه صنعت داروسازی شده وعلاوه برکاهش50درصدی هزینه ها وجلوگیری از خروج ارز، میزان تولید را نیز تا حدودی افزایش دهد.  سماک چی به تجربه شرکت داروسازی اش در این باره اشاره کرده ومی گوید : تا 5 سال پیش قطره "بیلی ناستر" را که در درمان زردی نوزادان استفاده می شود از کشورهای دیگر وارد میکردیم اما درحال حاضر این دارو با استفاده از گیاه" شیر ِ خِشت" و برای اولین بار در ایران در گیلان تولید می شود . وی افزود: براساس تحقیقات به عمل آمده، گیاهانی همچون برگ گزنه و برگ تمشک که بصورت خود رو دراستان می روید، منشا دارویی داشته و امید می رود درآینده به عنوان ماده اولیه برخی از داروها از آنها استفاده شود .

اما با وجود تمامی مزایایی که طب سنتی دارد، عدم آگاهی افراد جامعه،صدور مجوزهای متعدد، نبود نظارت کافی برعملکرد واحدهای عرضه خدمات طب سنتی (عطاری ها)وتخصصی و علمی نبودن تجویزها، این شیوه ی درمان مکمل را در گیلان با چالش هایی مواجه کرده است .

دکتراردلان پاسداران متخصص گیاهان دارویی ومُفرَدات پزشکی با بیان اینکه شیوه هایی که در کتب اطبا تجویز شده، کاربرد منطقه ای و زمانی و اثرات درمانی متفاوتی دارد گفت:  براین اساس باصنعتی شدن زندگی و شیوع بیماری های جدید، استفاده از این شیوه درمانی به تنهایی اثربخش نبوده و مستلزم به روزکردن طب سنتی از طریق شناسایی انواع یک گونه گیاهی، عوارض و تجویزهای جدید درمانی، در قالب تخصص" فارما کوگِــنــُوزی" (رشته گیاهان دارویی) است.

عضوهیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان میگوید: 80 درصد ازعرضه کنندگان داروهای طب سنتی درگیلان تخصصی دراین باره نداشته و براساس داشته های قدیمی وغیراصولی دارو تجویز میکنند که این امردربسیاری موارد اثرمعکوس داشته وموجب تشدید بیماری،مسمومیت وحتی منجربه مرگ افراد می شود.

نائب رییس اول اتاق اصناف ایران هم با اشاره به اینکه 139 واحد عرضه گیاهان دارویی و خدمات طب سنتی دارای پروانه کسب در گیلان فعال است گفت:این درحالی است که شواهد عینی از فعالیت دست کم 20 واحد فاقد پروانه کسب در 16 شهرستان گیلان حکایت دارد. جلال الدین محمد شکریه با بیان اینکه بیشتر کسانی که تقاضای پروانه کسب می کنند شرایط صنفی و کسب را دارند گفت:هیچ یک از صاحبان عطاری ها اجازه دخالت در امور پزشکی از جمله معاینه و تجویز دارو را نداشته و فقط موظفند بنا به درخواست مشتری و بر اساس نسخه متخصص طب سنتی، گیاه دارویی بفروشند.

اما معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان میگوید: بازرسان دانشگاه علوم پزشکی گیلان در بازرسی های متعدد و مشترک با بازرسان اصناف وسازمان صنعت، معدن و تجارت تاکنون 10 واحد متخلف را در استان شناسایی و با معرفی به تعزیرات حکومتی از ادامه فعالیت آنها جلوگیری کرده اند.

دکتر محمد تقی آشوبی به توزیع حدودهزار بروشور برای آگاه سازی جامعه در خصوص مضرات دخالت عطاری ها در امور پزشکی و تجویز غیر اصولی اشاره کرد و گفت: مهم ترین راهکار ساماندهی طب سنتی ایجاد داروخانه های گیاهی است چراکه این داروخانه ها فقط باوجود نسخه پزشک طب سنتی، دارو عرضه می کنند.

کوتاه سخن اینکه : با توجه به فوایدی که طب سنتی دارد، به نظر می رسد آنگونه که باید برای گسترش اصولی این شیوه درمانی کاری صورت نگرفته است . بی شک با برنامه ریزی های دقیق، بکارگیری فارغ التحصیلان و متخصصان طب سنتی، ایجاد داروخانه های گیاهی، نظارت بیشتر بر عملکرد عطاری ها و تحقیقات ویژه در خصوص کاربردگیاهان دارویی به عنوان مواد اولیه صنعت داروسازی، می توان تا حدود زیادی از بروز بیماری ها پیشگیری کرده ، ضمن کاهش عوارض و هزینه های درمان، وابستگی دارویی کشور را نیز کاهش داد.

 

 

 

 

سردبیر: کبری اجدادی دبیر و خبرنگار: مریم امدادی

 

 

اطلاعات و اخبار صدا و سیمای مرکز گیلان

هرگونه برداشت این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.