جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

بررسی راهکارهای کنترل آنفولا آنزای فوق حاد پرندگان در گیلان - نمایش محتوای خبر

 

 

بررسی راهکارهای کنترل آنفولا آنزای فوق حاد پرندگان در گیلان

شناسه : 339122644

بررسی راهکارهای کنترل آنفولا آنزای فوق حاد پرندگان در گیلان

به خسارت دیدگان ناشی از آنفولا نزای فوق حاد پرندگان خسارت پرداخت می شود. 
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان امروز در پنجمین نشست کارگروه پیشگیری از قاچاق کالا و ارز استان که با موضوع آنفولا نزای فوق حاد پرندگان در اداره کل محیط زیست گیلان برگزار شد گفت : آن دسته از روستائیانی که طیور بومی آنان به دلیل مبتلا شدن به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان معدوم می شود خسارت دریافت خواهند کرد.
احمد آقایی افزود :  با توجه به شیوع این بیماری در استان ، شکار پرندگان و عرضه طیور بومی در بازارها تا اطلاع ثانوی ممنوع است و در صورت مشاهده با متخلفان برخورد خواهد شد.
وی با بیان اینکه شکارچیان با وجود پرداخت هزینه برای گرفتن مجوز شکار  نمی توانند شکار کنند گفت :  به محض از بین رفتن خطر شیوع بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان می توانند شکار کنند و یا اگر زمان شکار گذشته باشد می توانند از مجوز امسال خود برای سال آینده استفاده کنند. 
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان از راه اندازی کمیته تخصصی پیشگیری، حفظ و صیانت از پرندگان مهاجر و حیات وحش در استان خبر داد و افزود : در تلاشیم تا با راه اندازی این کمیته و همچنین همکاری همه مردم و مسولان استان بتوانیم از شیوع خطرات ناشی از  شیوع آنفولا نزای فوق حاد پرندگان کاسته شود.
مدیر کل حفاظت از محیط زیست گیلان هم گفت : برای کنترل و پیشگیری از شیوع بیشتر آنفولا نزای فوق حاد پرندگان ، شکار پرندگان از 13 آذر ماه در استان ممنوع شده است و این ممنوعیت تا زمان از بین رفتن کامل این ویروس ادامه خواهد داشت.
قربانعلی محمدپور با اشاره به اینکه امسال قبل از شیوع آنفولا نزای فوق حاد پرندگان 2 هزار و 500 مجوز شکار در استان صادر شده است افزود : از همه شکارچیان          می خواهیم برای حفظ سلامت خود و محیط زیست از شکار پرندگان جلوگیری کنند. 
وی از پایش و نظارت بازرسان از بازارهای محلی ، آب بندان ها ، تالاب ها و زیستگاه های پرندگان مهاجر در استان خبرداد و گفت: روستاییان و شکارچیان با رعایت ممنوعیت شکار و عرضه طیور بومی می توانند کمک به سزایی در کنترل بیماری  آنفولا نزای فوق حاد پرندگان داشته باشند.
مدیر کل دامپزشکی گیلان نیز با اشاره به اینکه آنفولا نزای فوق حاد پرندگان یکی از بیماری های مشترک دام و انسان محسوب می شود افزود : تماس نداشتن با پرندگان مهاجر و طیور بومی مبتلا شده به این بیماری ، رعایت ممنوعیت شکار و عرضه طیور بومی در بازار و پختن گوشت طیور محلی در دمای 60 تا 70 درجه سانتی گراد می تواند ضمن از بین بردن ویروس این بیماری به سلامت  شهرونداننیز کمک کند. 
سهراب عاقبتی افزود : در حال حاضر آنفولا نزای فوق حاد پرندگان در 53 کشور مشاهده شده است.
وی گفت : به دلیل قرار گرفتن ایران در کریدر مهاجرت پرندگان، وجود آب بندان های زیاد و تالاب و طبیعت سرسبز موجب شد تا آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور شیوع پیدا کند .که کنترل و از بین بردن این ویروس مستلزم  همکاری مردم و مسولان است. 
در ادامه همچنین مدیر کل امنیتی و انتظامی استاندار گیلان نیز ضمن درخواست از مردم برای رعایت قوانین شکار، از همه مسولان ذی ربط خواست با جدیت هرچه بیشتر نسبت به رفع و کنترل بیماری آنفولا نزای فوق حاد پرندگان اقدام کنند.
عبدالله پور افزود : بر اساس ماده 25 و 36 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز قانونگذار هرگونه شکار پرندگان وحشی و مهاجر و ورود و خروج بدون مجوز  این پرندگان جرم محسوب خواهد شد و با مجرمان برابر قانون برخورد می شود.
 
منبع : خبر گیلان