جهش تولید | پنج‌شنبه، ۲ بهمن ۱۳۹۹

بررسی انواع پوشاک در استان گیلان - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

بررسی انواع پوشاک در استان گیلان

بررسی انواع پوشاک در استان گیلان


چکیده: پوشاک به تنهایی معرف کار، اندیشه، سلیقه و جای زندگیست و از این رو است که هر طرحی شان دهنده ی گوشه ای از هویت و نمایانگر میزانی از سلیقه و پیشینه فرهنگی آدم هاست.

پوشاک در گیلان زمین نیز تنوع بسیاری دارد و بر طبق نوع شغل ،فصل و منطقه مسکونی متفاوت می باشد. از این رو در این تحقیق، به بررسی پوشاک سنتی استان گیلان در گذشته و حال پرداخته شده است. در تحقیق حاضر ابتدا به پوشاک زنان و مردان پیش از اسلام و سپس به پوشاک زنان و مردان به طور جداگانه پرداخته شده است.

لازم به ذکر است که پوشاک سنتی شرق و غرب گیلان با یکدیگر متفات می باشد که در این خصوص نیز بحث گردیده است. در گیلان قوم های کرد و لر نیز ساکن می باشند که سبک پوشاک آنان تاثر از گیلانیان می باشد که در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفته است.

درخصوص لباس مردان و زنان ساکن گیلان به نوع دوخت آن تیز اشاره گردیده و جزئیات آن شرح داده شده است و نیز تفاوت لباس عروسی با لباس عزا مشخص گردید.

در قسمت هایی از طرح حاضر طرح  مدل لباس مردان و زنان آورده شده است و در بعضی از قسمت های دیگر به دلیل عدم دسترسی به لباس و طرح آنان از آوردن شکل و عکس امتناع گردید.

 

محقق: رضا علیزاده

سال:1390