جهش تولید | جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹

برداشت بی‌رویه ماسه شرایط منطقه را به مخاطره می‌اندازد - نمایش محتوای خبر

 

 

برداشت بی‌رویه ماسه شرایط منطقه را به مخاطره می‌اندازد

شناسه : 64109252

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان گفت: برداشت بی‌رویه شن و ماسه موجب تخریب رودخانه‌ها می‌شود و شرایط منطقه را به مخاطره می‌اندازد.

خبرگزاری فارس: برداشت بی‌رویه ماسه شرایط منطقه را به مخاطره می‌اندازد

سیف‌الله آقابیگی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به برداشت بی‌رویه شن و ماسه از رودخانه‌ها اظهار کرد: بروز تغییرات محیط زیست موجب دگرگونی در ترکیب، تعادل و جمعیت آبزیان می‌شود.

وی بر داشت بی‌رویه شن و ماسه را سبب ایجاد مشکل در حیات دوباره بسترهای جریان آب عنوان کرد و افزود: برداشت بی‌رویه از رودخانه‌ها شرایط منطقه را به مخاطره می‌اندازد.

آقابیگی با بیان اینکه برداشت بی‌رویه از رودخانه‌ها کارکرد اکوسیستم منطقه را تغییر می‌دهد، تصریح کرد: تعادل بیولوژیکی رودخانه‌ها در اثر برداشت شن و ماسه دچار اختلال می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان تغییر در الگوی جریان طبیعی آب را سبب دگرگونی در مقطع طولی و عرضی رودخانه‌ها دانست و بیان کرد: برداشت بی‌رویه فرسایش رودخانه‌ها را تشدید می‌کند.

وی حفاظت از بستر رودخانه‌ها را از وظایف کارشناسان گشت و بازرسی شرکت آب منطقه‌ای گیلان ذکر کرد و گفت: پیمانکاران با مجوز از شرکت مذکور حق برداشت از بستر رودخانه‌ها را دارند.

آقابیگی با اشاره به اینکه برداشت اصولی مصالح از پایین افتادگی کف بستر رودخانه‌ها جلوگیری می‌کند، یادآور شد: برداشت اصولی شن و ماسه حفظ شرایط هیدرولیکی رودخانه‌ها را به همراه دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان برداشت شن و ماسه را سبب حفظ بناهای تقاطعی و تاسیسات موجود در جریان آب رودخانه‌ها خواند و اظهار کرد: برداشت بی‌رویه شن و ماسه از ساحل بعضی از رودخانه‌ها موجب افتادگی بستر و تخریب حریم رودخانه‌ها می‌شود.

وی تخریب سردهنه‌های کشاورزی را از جمله مواردی عنوان کرد که به دلیل برداشت بی‌رویه شن و ماسه از رودخانه‌ها ایجاد می‌شود و افزود: برداشت باید با توجه به ویژگی‌های فنی رودخانه‌ها انجام شود.

آقابیگی خواستار برداشت توام مصالح کوهی و بستر رودخانه شد و تصریح کرد: استفاده توام از شن و ماسه رودخانه و کوهی نیاز استان به مصالح را تامین می‌کند و بستر طبیعی حفظ می‌شود.

فارس