سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

با غذا آب بخوریم یا نخوریم؟ - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

با غذا آب بخوریم یا نخوریم؟

با غذا آب بخوریم یا نخوریم؟


با غذا آب بخوریم یا نخوریم؟     

قدیمی‌‌ها می‌گفتند که مصرف مایعات همراه با غذا یا بلافاصله بعد از آن سبب رقیق شدن شیره‌های گوارشی می‌شود و سوءهاضمه می‌‌آورد ولی واقعیت این است که نظرات متضادی هم وجود دارد؛ از جمله اینکه به هر حال، هضم و جذب غذاها در حالتی که به شکل محلول باشند راحت‌تر انجام می‌شود...
برخی نیزمعتقدند که مصرف مایعات به این روند کمک می‌کند؛ یعنی محیطی آبکی و مایع ایجاد می‌کند که طبیعتا هضم و جذب را راحت‌تر خواهد کرد. ادله علمی کافی در این زمینه وجود دارد که مصرف مایعات بلافاصله بعد از غذا ضرر قابل ملاحظه‌ای را متوجه مصرف‌کننده می‌کند.


دمای مایعاتی که مصرف می‌شود هم جای صحبت دارد؛ چون یکی از کارکردهای بخش فوقانی دستگاه گوارش (مری و معده) این است که غذایی را که مصرف شده به دمای عادی بدن یعنی ۳۷ درجه برساند. وقتی شما یک غذای سرد یا نسبتا گرم بخورید البته در حد متعادل یعنی نه فوق‌العاده داغ یا سرد مشکلی ایجاد نمی‌شود چون کار معده اساسا رساندن دمای غذا به دمای بدن است. از نظر بنده، مهم‌تر این است که بدانیم چه مایعی را همراه با غذا یا بعد از آن مصرف ‌کنیم و اینکه آن‌ مایع مفید است یا خیر. سوپ معمولا قبل از غذا مصرف می‌شود ولی بعد از آن هم می‌توان آن را مصرف کرد. در پاره‌ای از موارد خوب است، مشروط بر آنکه قسمتی از کالری دریافتی ما را تشکیل دهد نه اینکه مازاد بر آن باشد.
در کل، سوپ مایعی رقیق است که اگر ترکیبات آن زیاد باشد و شکل آش را پیدا کند، تبدیل به یک غذا می‌شود اما اگر به شکل رقیق مصرف شود؛ چگالی کالری بالایی ندارد، یعنی در حجم مشخص، کالری کمی دارد و از این نظر، مصرف آن چه بعد و چه قبل از غذا می‌تواند مفید باشد. مصرف نوشیدنی‌های گازدار و پر قند هم جدا از اینکه بر هضم اثر می‌گذارند یا خیر، توصیه نمی‌شوند.

دکتر تیرنگ نیستانی
متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی

روزنامه سلامت