سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱ تیر ۱۴۰۰

بارش برف و سرمای هوا در گیلان، مسافران نوروزی را غافلگیر کرد - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

بارش برف و سرمای هوا در گیلان، مسافران نوروزی را غافلگیر کرد

بارش برف و سرمای هوا در گیلان، مسافران نوروزی را غافلگیر کرد


رشت - ایرنا - با سرد شدن هوا و بارش برف در گیلان، مسافران و گردشگران نوروزی که در این استان اسکان یافته بودند، غافلگیر شدند.

به گزارش شامگاه یکشنبه خبرنگار ایرنا، با شمالی شدن جریانات هوا و نفوذ تدریجی هوای سرد به گیلان که از صبح امروز آغاز شد؛ مسافرانی که برای تعطیلات نوروزی به این استان آمده و در پارک ها و تفرجگاه ها اسکان یافته بودند، غافلگیر شده و چادرهای خود را جمع کردند.

سامانه پرفشار سرد و جریانات ناپایدار از عصر یکشنبه ، هوای گیلان را به شدت تحت تاثیر قرار داد و از غروب امروز، در بیشتر نقاط بارش برف آغاز شده است.

شهر رشت که در روزهای جمعه و شنبه گذشته با وزش باد گرم و افزایش دما همراه بود، از امروز با کاهش دمای هوا ، شاهد بارش پراکنده برف است.

رییس اداره پیش بینی و هشدار سریع اداره کل هواشناسی گیلان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا از کاهش 9 تا 20 درجه ای دما در استان خبر داد.

ˈابوالقاسم شفیعیˈ با اشاره به احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و بالاآمدن سطح آب رودخانه ها ، از مسافران خواست که از استقرار در حاشیه رودخانه ها بطور جدی خودداری کنند و رانندگان وسایل نقلیه ای که قصد سفر به مناطق کوهستانی استان را دارند ، هنگام رفت و آمد به این مناطق خودروهای خود را به موارد ایمنی و زنجیر چرخ مجهز کنند.

وی اضافه کرد: طبق پیش بینی ها، این ناپایداری صبح سه شنبه از سمت شرق از استان خارج می شود.

گزارش خبرنگار ایرنا از آستارا حاکی از بارش برف شدید در دهمین روز از فصل بهار و مسدود شدن گردنه حیران است.

در پی بارش برف شدید در محور ارتباطی آستارا به اردبیل صدها خودرو در ابتدای گردنه حیران در سه راهی قلعه آستارا متوقف شده و صف طویلی از خودروها در این مسیر تشکیل شده است.

ماموران پلیس راه آستارا در ایست بازرسی سه راهی قلعه آستارا از تردد خودروهای فاقد زنجیر چرخ به سمت گردنه حیران جلوگیری کرده و سرنشینان خودروها را برای بازگشت به سمت شهر آستارا راهنمایی می کنند.

سیروس شفقی فرماندار آستارا از تلاش ماموران پلیس راه ، هلال احمر و راهداری برای بازگشایی مسیر جاده ای گردنه حیران خبر داد و گفت: هم اکنون صدها خودرو در گردنه حیران در مسیر آستارا به اردبیل به علت بارش شدید برف و لغزنده بودن سطح جاده از توقف بازمانده اند و تلاش برای ادامه مسیر خودروها با تلاش ماموران راهداری ادامه داد.

گزارش خبرنگار ایرنا از رضوانشهر در غرب گیلان نیز حاکی از بارش برف در محورهای کوهستانی این شهرستان است و ارتفاع برف در مناطقی چون پره سر به حدود 50 سانتی متر می رسد و همین مسئله موجب مسدود شدن اغلب جاده های کوهستانی در این شهرستان شده است.

سروان ˈنعمت علیزادهˈ فرمانده پلیس راه تالش - رضوانشهر در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: هم اکنون حدود یکصد دستگاه خودرو به همراه مسافران، در برف گرفتار شده اند و به کمک نیروهای امدادی مشغول انتقال آنان به محل های میان بند و نقاط امن هستیم.

وی با اعلام اینکه محورهای اسالم به خلخال و پونل به خلخال مسدود شده، از تمامی مسافران و رانندگان خواست ضمن

همراه داشتن لباس ضخیم و گرم، زنجیرچرخ و سایر لوازم ایمنی زمستانی را به همراه داشته باشند.

ˈحمدالله کاوییˈ رییس اداره راه و شهر سازی رضوانشهر نیز با اشاره به مسدود شدن راه ارتباطی رضوانشهر به خلخال در محور پونل و ارتفاعات بالادست به دلیل بارش برف گفت: هم اینک تمامی امکانات و نیروهای اداره راه و شهرسازی، مشغول برف روبی و بازگشایی مسیر هستند.

شهرستان رضوانشهر با حدود یکصد هزار نفر جمعیت در 75 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است.

ایرنا