بادام آستانه

Loading the player...

آستانه اشرفیه در ٣٥ کیلومتری مرکز استان ، رشت قرار دارد و فاصله آن تا شهر لاهیجان ٧ کیلومتر است. از محصولات زراعی این شهرستان می‌توان بادام زمینی که در واقع مرغوبترین بادام ایران است ، به دلیل کیفیت و سبکی خاک این منطقه که بیشتر حاصل رسوبات سفیدرود است . آنچه آستانه اشرفیه را از حیث سوغاتی معروف کرده است بادام زمینی است که به جرات می‌توان گفت درصد بالایی از مردمان این خطه از این طریق امرار معاش می‌کنند.بادامهای مرغوب این شهر بدلیل خواص پزشکی که دارد مورد توجه همه زائران و مسافران این شهر مقدس قرار می‌گیرد.

 

زمان کشت بادام زمینی از اوایل اردیبهشت تا خردادماه و زمان برداشت آن اواخر شهریور تا اوایل مهرماه است

بادام زمینی: غنی از پروتئین است و از نظر غذایی بسیار مهم

نرم کننده سینه است و سرفه خشک را برطرف می‌کند.

شیر را در مادران شیرده زیاد می‌کند

به دلیل دارا بودن اسید فولیک در پیشگیری از بیماریهای قلبی نیز می‌تواند مفید باشد.

ملین است

به هضم غذا کمک می‌کند .

تامین کننده ویتامین‌ها و املاحی که به سختی بدست می‌آیند .

از منابع خوب عنصر روی است که در تقویت سیستم ایمنی نقش دارد.

بسیار قوی و برای تقویت قوای دماغی مفید است.

ویتامین هایی که در بادام زمینی وجود دارند سلامت پوست، مو و ماهیچه‌ها را تضمین می‌کنند. پتاسیم موجود در آن آب بدن را تنظیم می‌کند و متابولیسم بدن را در حد نرمال نگه داشته و از گرفتگی عضلات در حین انجام ورزش‌های سنگین جلوگیری می‌کند.

مواد مغذی موجود در 100 گرم بادام زمینی: 564 کالری، 26 گرم پروتئین، 46 گرم چربی، 6 گرم فیبر، 10 میلی گرم ویتامین E، 60 میلی گرم کلسیم، 3 میلی گرم آهن، 4 میلی گرم روی، 3 میکروگرم سلنیوم، 110 میکروگرم فولات.

بادام زمینی بسته به محل کشت آن بین 40 تا 50 درصد روغن دارد که بنام روغن آراشید معروف است. (بی جهت نیست که جزو دانه‌های روغنی مهم است .از بادام زمینی‌های نا مرغوب یا انواعی که برای بازار خوراکیها مناسب نیستند در تولید روغن بادام زمینی و دانه و علوفه دامی استفاده می‌شود. بادام زمینی کاربردهای متعددی در صنعت دارد. رنگها ، لاک و الکل ، روغنهای روان کننده، چرم لباس ، جلادهنده‌های لوازم منزل ، حشره کشها و نیترو گلیسیرین از روغن بادام زمینی تهیه می‌شود. بسیاری از لوازم آرایشی، حاوی روغن بادام زمینی و مشتقات آن می‌باشند. قسمت پروتینی این روغن در ساخت برخی از فیبرهای نساجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از پوسته‌های بادام زمینی در تولید پلاستیک ، تخته دیواری ، ساینده‌ها و سوخت استفاده می‌گردد. همچنین از آنها در ساخت سلولز که در ابریشم مصنوعی و کاغذ بکار می‌رود و مواد لعاب‌دار مانند چسب استفاده می‌شود. قسمتهای فوقانی گیاه بادام زمینی در تهیه علوفه بکار می‌رود. باقیمانده کیک پروتینی حاصل از پردازش روغن ، به عنوان غذای حیوانات و به عنوان کود کاربرد دارد.

موارد استفاده از بادام زمینی:

بادام زمینی برشته شده: دانه‌های بادام زمینی درون غلافی -معمولا بصورت جفت - که در زبان محلی به آن پیله می‌گویند قرار دارند. برشته کردن را می‌توان هم برای پیله‌ها انجام داد و هم برای دانه‌های جدا شده از غلاف. دانه‌ها را بصورت آفتابی یا ماشینی خشک می‌کنند. بادام آماده برشته شدن است و در پایان کار با محلول غلیظی نمک مال می‌شود. حال بادام زمینی آماده صرف شدن است. با کمترین فشار دو انگشت، پوسته قرمز جدا شده و دندان‌های آسیاب دهان پذیرای شکستن و خرد کردن آنها می‌شوند نیش و پیش را با بادام کاری نیست. مردم آستانه برای مصرف بادام زمینی خشک شده در آفتاب و برشته شده با هیزم را بر نوع ماشینی اش ترجیح می‌دهند . البته تمیز این امر برای بیشتر افراد سخت و غیر ممکن است.

سوخته بادام: شکر را حرارت داده و مایع غلیظ و قهوه ای حاصل را کف ظرف پهن کرده و خرده‌های بادام زمینی را بر روی آن می‌پاشند و نتیجه می‌شود بادام سوخته. خیلی دلچسب است البته حتما مسواک را بعد از خوردنش در دستور کار داشته باشید.