جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

آیین سوگواری علم واچینی در بقعه شاه شهیدان گیلان برگزار شد - نمایش محتوای خبر

 

 

آیین سوگواری علم واچینی در بقعه شاه شهیدان گیلان برگزار شد

شناسه : 63854099

رشت - آیین سنتی و مذهبی ˈعلم واچینیˈ بقعه شاه شهیدان عصر روز جمعه با حضور هزاران نفر از دوستداران و علاقه مندان اهل بیت (ع) و فرهنگ علوی در استان گیلان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، آیین سوگواری علم واچینی بزرگترین مراسم عزاداری حسینی در استان گیلان محسوب می شود که این آیین قدیمی به یاد امام حسین (ع) و شهدای کربلا در شهادتگاه دو امام زاده هادی و محمد منتسب به فرزندان امام سجاد (ع) همه ساله در یکی از جمعه های اواسط مردادماه برگزار می شود.

در سال جاری به دلیل مصادف بودن نیمه مرداد با ماه مبارک رمضان، این آیین به بیست و پنجم مردادماه موکول شد.

مردم روستاها و جنگل نشینان اطراف روستای شاه شهیدان و ساکنان این روستا که به شیخ (در گویش گیلکی نگهبان امام زاده) معروف هستند؛ به رسم نیاکان خود و به همراه خیل عظیم زائران شهری و روستاهای شهرستان های رودبار، لاهیجان، رشت، سیاهکل، رودسر، لنگرود و مناطق دیلمان، پیرکوه، رحمت آباد و عمارلو این مراسم را به گونه ای باشکوه برگزار و بار دیگر با عزاداری و سینه زنی شور و هیجان حادثه کربلا را زنده کردند.

آیین علم واچینی در واقع معادل عاشورای محرم است که پس از 10 روز بستن علم در روز دهم، این علم را با برگزاری مراسم باشکوهی و به شکل مذهبی که رنگ و بوی شیعی دارد؛ اجرا می کنند.

روستای ییلاقی شاه شهیدان از مسیر جاده سیاهکل به دیلمان در شهرستان سیاهکل و توتکابن به بره سر در شهرستان رودبار راه دارد و در منتهی الیه منطقه کوهستانی دیلمان و عمارلو و در مسیر صعود به قله درفک واقع شده است.

این روستای خوش آب و هوای ییلاقی، زمستان های بسیار سرد و بهار و تابستان مناسبی دارد.

این آیین که طی سال های اخیر به ثبت ملی رسیده، باشکوه ترین مراسم عزاداری حسینی است که بدون توجه به گردش ماه های قمری در فصل تابستان برگزار می شود.

در این روز 72 تکه پارچه به رنگ های سبز، مشکی و قرمز به معنای شهادت، عزا و خون بر روی علم نصب و به عنوان تبرک بین زوار پخش می شود و در بعد از ظهر آن روز پس از عزاداری و سینه زنی علم باز می شود و با باز کردن علم مراسم به پایان می رسد.

در مراسم علم واچینی امسال که در روستای شاه شهیدان برگزار شد، بین هشت تا 10 هزار نفر از مردم گیلان و استان های همجوار چون قزوین و مازندران شرکت کردند.

ایرنا