سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۳ تیر ۱۴۰۰

آیت الله حاج صادق احسان بخش - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آیت الله حاج صادق احسان بخش

Loading the player...

شیخ صادق احسان بخش تولمی رشتی ، نماینده ولی فقیه و امام جمعه رشت ، فرزند غلامرضا در سال 1309 شمسی در روستای لیفشاگرد به دنیا آمد . پس از آموزش دروس ابتدایی در مکتب خانه و فراگیری قرآن ، بوستان و گلستان سعدی، در سال 1324 به مدرسه مهدوی رفت و از جمله شاگردان مرحوم علم الهدی و بحرالعلوم گردید . در سال 1321 به قم رفت و دورة سطح خارج را در آنجا گذراند . در سال 1330 ازدواج کرد و 2 سال بعد در دانشکدة معقول و منقول ثبت نام کرد و در رشته های منقول و روانشناسی و رشته قضایی موفق به اخذ لیسانس شد . سپس به قم بازگشت و در حوزه علمیه به تحصیل پرداخت .
از سال 1339 به دعوت مرحوم آیت الله ضیابری برای ترویج دین به رشت رفت و فعالیت فرهنگی خود را آغاز نمود و در جریان وقایع سالهای 57-1356 رهبری مبارزات علیه رژیم پهلوی را در گیلان بر عهده گرفت.
جلسات سخنرانی آیت الله احسان بخش با استقبال شدید مردم روبرو شد . بعد از سخنرانی در رمضان 1357 دستگیر و به تهران منتقل شد و مدتی را در اوین زندانی بود . پس از پیروزی انقلاب از سوی امام سرپرست کمیته انقلاب اسلامی استان گیلان شد .
در اواخر سال 58 خانه وی از طرف چپی ها مورد حمله قرار گرفت تا جایی که به ناچار به تهران رفت و مدتی در آن جا اقامت کرد . در سال 1359 از طرف امام خمینی مأمور بازرسی به سفارتخانه ها و کنسولگری های پاکستان و هندوستان و بنگال شد . پس از انجام مأموریت به رشت برگشت . در 21 فروردین 1361 در مدرسه کاسه فروشان ترور شد و به مدت 8 ماه در بیمارستان بستری گشت . به دلیل جراحات فراوان چهارده بار تحت عمل جراحی قرار گرفت که بر اثر این جراحی های متعدد دچار نارسایی قلبی شد . پس از جراحی قلب در لندن در سال 1370 گرفتار درد کلیه شد و هر دو کلیه خود را از دست داد .
آیت الله احسان بخش در سال 1368 به عنوان عضو مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد و همزمان با هدایت و ارشاد مردم به تألیف آثار ارزنده و سودمندی همت گماشت که تاکنون 51 کتاب در زمینه های حدیث و فقه و تفسیر ، تاریخ و اخلاق از وی به چاپ رسیده است . از مجموعه آثار وی می توان از آثار الصادقین نام برد که در 35 جلد تدوین شده و به چاپهای مکرر رسیده است . « خوارج (3جلد) » ، «نقش دین در خانواده »، « تفسیر سوره قیامت » ، « تفسیر سوره احزاب » ، « انقلاب اسلامی در گیلان » ، « خاطرات صادق » ، « قیامت از دیدگاه قرآن و احادیث » از آثار دیگر ایشان است .
آیت الله احسان بخش در طول زندگی خود خدمات فراوانی به مردم به ویژه مردم گیلان کردند . ساخت بیش از 15 مدرسه برای دانش آموزان محلات فقیرنشین ، پرداخت کمک هزینه به طلاب گیلان ، ساخت صدها مسجد در سطح گیلان و احداث مدرسه راهنمایی و دبیرستان در روستای لیفشاگرد و مسجد بلال در دهکده ساحلی انزلی ، ساخت مدرسه علوم دینی برای دختران، برخی از خدمات شایان توجه ایشان است .
شیخ صادق احسان بخش عصر روز دوشنبه 14 خرداد 1380 در یکی از بیمارستان های تهران درگذشت . پیکر ایشان صبح روز چهارشنبه 16 خرداد با شرکت گسترده مردم در صحن مصلای بزرگ رشت به خاک سپرده شد .


 

نوع: توليد ويژه صوتی

موضوع : مشاهیر و بزرگان گیلان

کاری از :معصومه مفیدی