سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

آیا مسکن مهر در گیلان مورد بی مهری قرار گرفته است؟! - نمایش محتوای خبر

 

 

آیا مسکن مهر در گیلان مورد بی مهری قرار گرفته است؟!

شناسه : 62938033

مسکن و دغدغه های مربوط به آن عمری به  اندازه تاریخ بشر دارد. انسانها از  زمانی که خود را شناختند  همواره در اندیشه داشتن مکانی امن بودند  تا  از  آسیب هایی که حیات  و آرامش آنها را برهم می زند درامان باشند.

اهمیت  مسکن و دغدغه های مربوط به آن تا حدی است که امروزه دولت ها در برنامه های کلان، میان و بلند مدت خود  آن را در  اولویت قرار داده و  باور  دارند  که برای داشتن جامعه ای سالم و فعال باید به این نیاز اصلی پاسخ گویند.

بر اساس  جدید ترین گزارش نظارتی  معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری از عملکرد 6 ساله اجرایی برنامه چهارم که در تاریخ 3/8/91 منتشر شد، ميانگين هزينه مسكن در سبد هزينه  هر خانوار به حدود 33 درصد می رسد که اين سهم براي گروههاي كم‌ درآمد بطور ميانگين تا حدود 40 درصد نیز افزایش می یابد که تامین این بخش از هزینه برای بسیاری از خانواده ها میسر نیست و اجاره نشینی را بر خرید یا ساخت مسکن ترجیح می دهند.

و اما طرح مسكن مهر از جمله اقدامات مهم دولت نهم، برای برطرف کردن مشکلات مربوط به کمبود مسکن است. بر اساس این طرح قرارشد سالانه یک میلیون و پانصد هزار واحد مسکونی ساخته و یا زمین مورد نیازساخت  مسکن در اختیار متقاضیان قرار گیرد.

تامین مسکن براي اقشار كم درآمد، توسعه عدالت اجتماعی، ایجاد رونق اقتصادی، توسعه اشتغال کشور، حذف قیمت زمین از قیمت تمام شده و حمايت از توليد ملی مهم ترین دلایل اجرای طرح ملی مسکن مهر است.

استان گیلان به دلیل تراکم جمعیت و کمبود فضا های مناسب برای ساخت واحدهای مسکونی از استانهایی است که مردم آن دغدغه بسیاری برای تهیه و تامین مسکن مناسب دارند اما باتوجه به  تلاش های بسیاری که صورت گرفته هنوز طرح مسکن  مهر با کاستی هایی روبروست و زمان تحویل آن به تاخیر افتاده است.

براساس بررسی ها علاوه بر بلا تکلیفی بعضی از مصوبات حمایتی از جمله معافیت مالیاتی، ناکافی بودن میزان سهم آورده متقاضیان، دیرتر تامین شدن زمین و ضعف برخی پیمانکاران 3 دلیل مهم کندی اجرای طرح مسکن مهر در گیلان است.

ابراهیم تیزهوش از متقاضیان مسکن مهر در بندر کیاشهر به خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت: سال 86 در این طرح ثبت نام کردم که در ابتدا مبلغ تمام شده را به ما 7 میلیون تومان اعلام کردند، در سال 87 یک میلیون تومان به عنوان مرحله اول واریز کردم اما تاکنون 8 میلیون تومان در 4 قسط 2 میلیون تومانی پرداخت کردم که در آخرین اعلام، این مبلغ به 11 میلیون تومان افزایش یافته است.

وی که دل پر خونی از این ماجرا دارد می گوید:قراربود پایان سال 90 و درآستانه عید نوروز واحدها را تحویل دهند که محقق نشد، مسئولان روز میلاد امام  رضا (ع) را تاریخ حتمی تحویل اعلام کردند که با گذشت حدود دو ماه هنوز از واگذاری خانه ها هیچ خبری نیست.

حمید امیرپور شهروند سیاهکلی نیز به خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت: میزان آورده را بارها تغییر دادند و خود من تا کنون 7 میلیون تومان پرداخت کرده ام و این  در حالی است که طبق آخرین اعلام نظر مسئولان، این مبلغ به 5/9 تا 5/14 میلیون تومان افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه اگر دولت وام 22 میلیون تومانی را به 25 میلیون تومان افزایش دهد، 3میلیون تومان از میزان آورده متقاضیان کاسته می شود که کمک بزرگی به اقشار کم درآمد می کند گفت: به دلیل استقبال برخی از متقاضیان از طرح خود مالکی مهر و کم شدن متقاضیان در بخش آزاد از میزان آورده متقاضیان کم شده و این کمبود در بخش سرمایه در گردش متقاضیان، موجب تاخیر در اجرای این پروژه شده است.

حمید امیرپورمی گوید: به گفته مسئولان، تغییرمساحت واحدها و امکاناتی ازقبیل آسانسور، پارکینگ وسامانه ی حرارتی موجب افزایش آورده ها شده است.

رضا فتحی که اهل شهرستان  فومن است نیز از روند اجرا و واگذاری واحدهای مسکن مهر در شهر خود گلایه دارد.

وی به خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت: بعد ازگذشت 4 سال از شروع ساخت واحدها در فومن  تاکنون فقط 35 درصد پیشرفت داشته است.

این متقاضی طرح مسکن مهر می گوید: به نظر می رسد یکی ازاصلی ترین مشکلات اجرای طرح مسکن مهر در فومن، ضعف پیمانکار و عدم اجرای تعهدات است.

و اما مدیر کل راه و شهرسازی گیلان در گفتگو با خبرنگار واحد مرکزی خبر با بیان اینکه تاکنون12هزار و392 واحد در شهرهای بیش از 25 هزار خانوار واگذار شده است افزود: تاکنون  52 هزارو 441 قرار داد منعقد شده که کار 15هزار و820 واحد به   مرحله     اتمام  نازک کاری رسیده است.

حجت شعبانپور با بیان اینکه واحدهای مسکن مهر لنگرود 83 درصد، رود سر80 درصد، صومعه سرا 95 درصد، تالش 60 درصد،انزلی 65 درصد، آستارا 75 درصد و رشت 60 درصد پیشرفت دارند افزود: تا آذر ماه 9 هزار و 500 واحد مسکن مهر در شهرهای بیش از 25 هزار و کمتر از 25 هزار خانوار واگذار خواهد شد.

وی پیش بینی کرد در صورت مشارکت بیشتر اعضای تعاونی ها درتامین آورده، حضور پررنگ تر دستگاههای خدمت رسان استان از جمله شرکت های آب و فاضلاب، مخابرات و گاز و دیگر دستگاههای اجرایی  ذیربط  حدود 80 درصد واحد ها ا تا  پایان  امسال  به بهره برداری برسند.

به گفته ی مسئولان، دلیل اصلی کندی اجرای طرح مسکن مهر در گیلان، ناکافی بودن میزان سهم آورده متقاضیان است.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان دراین خصوص گفت: با توجه به پیشرفت این طرح در گیلان، متوسط آورده ی هر متقاضی باید12 میلیون تومان باشد که به طور میانگین این رقم 6 میلیون و 500 هزار تومان است.

حجت شعبان پوردرپاسخ به  گلایه ی برخی شهروندان در خصوص افزایش  سهم آورده ی متقاضیان گفت: اگرچه زمین هایی که برای ساخت مسکن مهر در گیلان تامین شده در موقعیت مکانی خوبی قرار دارد اما به دلیل نوع خاک وسست بودن زمین ها لازم بود بستر سازی و پی های گسترده اجراشود.

وی می گوید: حتی در برخی موارد برای استحکام بنا  از شمع های بتنی استفاده شد که با توجه به افزایش قیمت مصالح، بالطبع قیمت تمام شده نیزافزایش می یابد.

به گفته ی مدیرکل راه و شهرسازی گیلان برای مثال در انزلی 180 سانتیمتر، در کلاچای رودسر، سیاهکل، بندر کیاشهر و املش تا 2 و نیم متر خاک برداری و پی ریزی شد تا شرایط مناسب برای آغاز ساخت فراهم شود.

سرپرست مسکن شهری و مسکن مهر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان نیز در این زمینه گفت: وجود معارض شخصی در برخی شهرها از جمله ماسال و کلاچای و هم چنین رانش زمین در نزدیکی زمین های مسکن مهر سیاهکل علاوه بر تاخیر در تامین زمین، هزینه ها را نیز افزایش داد.

بهمن بابایی می گوید: البته نباید فراموش کرد که کمبود زمین در گیلان به ویژه در ابعاد وسیع برای اجرای طرح مسکن مهر، باعث شد این پروژه حدود یک سال دیرتر از دیگر استان ها آغاز شود.

واما ضعف برخی پیمانکاران در اجرای تعهداتشان دلیل دیگری برای کندی اجرای این طرح در برخی شهرهای گیلان است.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان این دلیل را صد درصد تایید نمی کند  و می گوید: پیمانکارانی که صلاحیت لازم و قانونی داشته اند، در مناقصه شرکت کرده و با آنان قرار داد بسته شده است.

حجت شعبانپورافزود: فقط دربرخی از پروژه های رشت، انزلی و فومن، پیمانکاران نتوانستند به تعهداتشان عمل کنند و پیشرفت کار در این شهرها حدود 15 تا 20 درصد کمتر از دیگر شهرهای استان بود.

حجت شعبان پور افزود: به محض محرز شدن ضعف پیمان کاران، 2 پیمانکار در رشت و 1 پیمانکار در انزلی خلع ید شدند و به پیمانکار فومن هم تذکر داده شد که در حال حاضر کار با جدیت در حال اجراست.

وی می گوید: برای اینکه اجرای طرح در انزلی هم متوقف نشود، تعاونی مسکن مهر این شهر، پروژه را در دست گرفته است و 300 واحد در بندر انزلی آذر ماه به متقاضیان تحویل داده می شود.

کوتاه سخن اینکه: تاثیر مسکن مناسب، بر بقا و حفظ آرامش درونی خانواده ها امری بدیهی است.اهمیت این موضوع تا حدی است که مسئولان باید برای سرعت بخشیدن به روند اجرای این طرح، بیشتر تلاش کنند.

البته از مشکلات پیش روی اجرای طرح مسکن مهرهم نمی توان چشم پوشید. به نظر می رسد برای تسریع در اجرای این طرح در گیلان، علاوه برتعامل بیشتر دستگاههای اجرایی ذیربط، نظارت مداوم مسئولان بر روند اجرای صحیح و بهره گیری از خرد جمعی، متقاضیان نیز باعزم و اراده ای همه   جانبه و همکاری بیشتر در تامین به موقع سهم آورده  ی خود نقش بسزایی دارند.

 

سردبیر: کبرا اجدادی / دبیر و خبرنگار: یاسر متاجی

 

 

اطلاعات و اخبار صدا و سیمای مرکز گیلان

هرگونه برداشت این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.