سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

آیا به همه بدبین هستید؟! - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آیا به همه بدبین هستید؟!

آیا به همه بدبین هستید؟!


«پارانویا» اصطلاحی است که توسط متخصصان سلامت روان برای توصیف سوء ظن (یا عدم اعتماد) به کار برده شده است که در مکالمه های روزمره و اغلب در مواقع عصبانیت، به طور ناشایستی استفاده می شود. سوءظن ساده، «پارانویا» نیست. «پارانویا» می تواند خفیف باشد و شخصی که تحت تأثیر آن قرارگرفته، ممکن است عملکرد به نسبت خوبی در جامعه داشته باشد، هم چنین می تواند شدید باشد و فرد را درمانده سازد. انواع «پارانویا» می تواند به سه دسته ی عمده تقسیم بندی شود:

الف) اختلال شخصیت پارانوئید

«فرهاد» در یک اداره ی بزرگ مشغول به کار است. هنگامی که دیگر همکاران، ترفیع دریافت می کنند، او احساس می کند رئیس، برنامه ای برای او دارد و هیچ گاه ارزشی برایش قائل نیست. او اطمینان دارد که همکارانش مهارت های او را دست کم می گیرند. هنگامی که دیگران مشغول صرف چای هستند، به آنان خیره می شود چرا که فکر می کند آنان وقت شان را صرف صحبت کردن درباره ی او می کنند. اگر ببیند گروهی از افراد در حال خندیدن هستند، تصور می کند او را مسخره می کنند و بیش تر وقتش را به فکر کردن درباره ی بدرفتارهایی که به او کرده اند، صرف می کند. این عمل، او را رنج می دهد، رئیس به او می گوید که یا باید خودش را اصلاح کند و یا در سمت پایین تری ایفای نقش نماید. این موضوع، سوءظن «فرهاد» را به طور کامل تقویت کرده است. او در مدت کمتر از هفت سال، شش بار شغلش را عوض کرده است. فرهاد «اختلال شخصیت پارانوئید» دارد.

شماری از مردم، بدون دلیل، سوءظن دارند تا جایی که افکار «پارانوئید»، کار و زندگی خانوادگی آنان را مختل کرده است. به این قبیل افراد گفته می شود که شخصیت پارانوئید دارند که ویژگی آنان چنین است:

▪ سوءظن: بی شک نشانه ی «پارانوئید»، عدم اعتماد دائم است. افرادِ دارای «اختلال شخصیت پارانوئید»، به طور دائم یک حالت آماده باش به خود می گیرند چراکه دنیا را به عنوان یک مکان تهدیدآمیز تلقی می کنند. آنان به طور کامل مراقب بوده و ممکن است در جست وجوی نشانه های تهدیدآمیز برآیند. افرادی که از «پارانوئید» رنج می برند، نمی توانند از ترس ها رهایی یابند. آنان به طور دائم در انتظار فریب و نیرنگ از طرف دیگران هستند و در وفاداری و صداقت آنان شک دارند.

▪ حساسیت: آنان به دلیل این که حالت گوش به زنگ فوق العاده ای دارند، به چیزهای خیلی پیش پا افتاده توجه می کنند و ممکن است در جایی که هیچ گونه تقصیری ندارند، احساس گناه کنند، در نتیجه تمایل دارند تدافعی و مخالفت جویانه عمل کنند. هنگامی که مرتکب خطایی می شوند، نمی توانند انتقاد را بپذیرند، حتی کم ترین انتقاد را، با وجود این ، بسیار زیاد از دیگران انتقاد می کنند. ممکن است دیگران بگویند که این افراد از کاه، کوه می سازند.

▪ سرد و گوشه گیر: این افراد، علاوه بر این که ناسازگار و جدی هستند، از نظر عاطفی نیز اغلب جدای از دیگران می باشند. آنان به نظر سرد می آیند و درواقع در برابر دیگران از ابراز صمیمیت پرهیز می کنند، آنان به خاطر عقلانیت و واقع گرایی، به خودشان می بالند. به احتمال زیاد در جامعه عملکرد شایسته ای از خود نشان می دهند و ممکن است در جست وجوی یک جایگاه اجتماعی برآیند.

ب) اختلال هذیانی پارانوئید

هذیان ها به طور اساسی باورهای بازدارنده ای هستند که غیرواقعی می باشند. در اختلال های هذیانی، اغلب پنج زمینه ی هذیانی دیده می شود، در بعضی افراد، بیش از یکی از این زمینه ها وجود دارد.

«احمد» یک تایپیست با کیفیت و کارآمد است. کارفرما و همکارانش به ارزش نقش او در اداره واقف اند اما او هر شب نامه هایی به مقامات عالی مرتبه ی کشوری می نویسد. او احساس می کند خداوند به روح او نور داده است تا بیماران سرطانی را شفا بدهد و می خواهد یک مرکز درمانی بزرگ راه بیندازد و به وسیله ی آن، تمام بیمارانش را مداوا کند تا همه ی دنیا بدانند که او راست می گفته است. خیلی از نامه های او بی جواب می مانند و یا جواب رد دریافت می کنند که فقط این احساس را به او می دهند که هیچ کس نمی تواند بفهمد که اگر تنها یک فرصت به او بدهند، او قادر خواهد بود بیماران سرطانی را نجات ببخشد. هنگامی که یکی از نامه های او که برای مقام رسمی نوشته است، پاسخ منفی می گیرد، او اطمینان دارد که آن مقام اداری، دانش و توانایی او را نادیده گرفته است. گاهی وقت ها دچار ناامیدی می شود از این که جهانیان هرگز نمی دانند که او چه اندازه فوق العاده و شگفت انگیز است اما با این حال، دست بردار نیست و از نوشته هایش به طور دقیق محافظت می کند. «احمد» از اختلال «هذیان بزرگ منشی» رنج می برد.

بیشترین هذیان معمول در اختلال هذیانی، از نوع آزار و اذیت است. افراد مبتلا به این نوع اختلال، معتقدند که دیگران در صدد مسموم کردن و دارو خوراندن به آنان هستند، توطئه هایی برای از بین بردن آبرو و اعتبار آنان به راه انداخته و یا حتی درصددند که آنان را به قتل برسانند. آنان بعضی مواقع به قصد اصلاح کردن بی عدالتی های تصوری، دست به دادخواهی می زنند.

نوع دیگری از هذیان که رایج تر است، «هذیان حسادت» می باشد. هرگاه همسر این افراد تأخیری هرچند کوتاه در آمدن به خانه داشته باشند، آن را به بی وفایی و بدقولی همسرشان نسبت می دهند.

در «هذیان شهوانی»، فرد به طور خیالی تصور می کند افراد دارای مقام بالا یا اشخاصی که شهرت همگانی دارند، او را دوست دارند. افراد با هذیان های شهوانی، اغلب افراد مشهور را به خاطر نامه های بی شمار، گفت وگوهای تلفنی، ملاقات و دزدکی تعقیب کردن، به ستوه می آورند.

افراد دارای «هذیان عظمت» احساس می کنند یک نیروی ویژه به آنان اعطا شده و اگر آنان اجازه داشته باشند که این نیروها را به کار گیرند، می توانند بیماری ها را علاج کنند، فقر و تنگ دستی را از بین ببرند، صلح را در جهان برقرار سازند و یا شاهکاری فوق العاده انجام دهند.

افراد دارای «هذیان های جسمانی»، متقاعد شده اند که چیزهای بسیار بدی در بدن آنان وجود دارد که بوهای نادلپذیری به بیرون منتشر می کند. آنان به دلیل این قبیل هذیان ها، تمایل به کناره گیری از افراد جامعه دارند.

پژوهش های نظام مندی در این رابطه که افراد دارای اختلال هذیانی برای دیگران خطرناک هستند یا نه، صورت نگرفته است اما تجربیات بالینی نشان داده اند که این قبیل اشخاص، به ندرت گرایش به آدم کشی دارند. بیماران هذیانی به طور عموم، افراد خشمگینی هستند و با این حال، همه چیز را به عنوان تهدید تلقی می کنند و در موارد نادری از خود خشونت نشان می دهند. قربانیان آنان به طور معمول، افرادی هستند که ناخواسته توسط نقشه های هذیانی آنان غافل گیر می شوند. بیش ترین خطر افراد مبتلا به اختلالات هذیانی، متوجه همسرشان می باشد.

ج) اسکیزوفرنی پارانوئید (روان گسیختگی، روان پریشی)

«محسن» تمایل چندانی به دانشگاه رفتن نداشت و به گرفتن دیپلم و رفتن بر سر یک شغل قانع بود اما هنگامی که دریافت برای رسیدن به اهدافش، نیاز به تحصیلات عالی دارد، برای تحصیل در نزدیک ترین دانشگاه اقدام نمود. خانه ای را به همراه چند جوان دیگر اجاره کرد و تحصیلاتش را به درستی به انجام می رساند. «محسن» در حدود پایان سال دوم، از غذا خوردن با دیگران، خودداری می کرد و فقط غذای کنسروشده می خورد تا از مسموم نشدن خودش اطمینان حاصل کند. هنگامی که احساس کرد هم اتاقی هایش در صددند که اتاقش را با گاز، آلوده کنند، از دانشگاه ترک تحصیل کرد و به خانه برگشت. در خانه، اتاقش را به طور کامل تمیز می کرد و در آن را قفل می نمود تا پدر و مادرش نتوانند وارد شده و آن جا را آلوده کنند. یک قابلمه ی برقی خریده بود و تمام غذاهایش را در آن درست می کرد. اگر مادرش او را وادار می کرد که به همراه خانواده غذا بخورد، مادرش را متهم می کرد که می خواسته او را مسموم کند. درنهایت، پدر و مادرش موفق شدند او را متقاعد کنند که به دیدن یک روان پزشک برود. اختلال او به عنوان «اسکیزوفرنی» از نوع پارانویا تشخیص داده شد. «محسن» با تجویز دارو و درمان فردی و گروهی، به اندازه ی کافی بهبود پیدا کرد.

افراد دارای «اسکیزوفرنی پارانوئید» به طور عموم، هذیان ها و توهمات نامأنوس شدید و به طور تقریبی در یک زمینه ی خاص دارند، بعضی مواقع صداهایی می شنوند که دیگران قادر به شنیدن آن ها نیستند.

● علت های پارانوئید

▪ ژنتیک (ارث یا وراثت): تحقیقات اندکی درباره ی نقش وراثت در پیدایش «پارانوئید» صورت گرفته است. بعضی مطالعات نشان داده اند که وقتی یکی از دوقلوهای یک تخمکیِ همسانِ مبتلا به اسکیزوفرنی، علائم پارانوئید از خود نشان می دهد، دیگری نیز به طور معمول چنین است. تحقیقات اخیر نشان داده اند که اختلال های پارانوئید در افراد مبتلا به «اسکیزوفرنی» نسبت به عموم جامعه، متداول تر است.

▪ زیست شیمی: مصرف داروهایی نظیر آمفتامین ها، کوکائین، ماری جوانا، PCP، LSD یا دیگر محرک ها و ترکیبات روان گردان، ممکن است به علائمی از تفکر یا رفتار پارانوئیدی منجر شوند. بیماران دارای اختلال های ذهنی شدید نظیر «اسکیزوفرنی پارانوئید» ممکن است در اثر مصرف این داروها، علائم وخیم تری پیدا کنند.

▪ استرس: بعضی از دانشمندان معتقدند «پارانویا» ممکن است واکنشی در برابر سطوح بالایی از فشار زندگی باشد. نکته ای که از این عقیده حمایت می کند، مشاهده ی این وضعیت است که «پارانویا» بیش تر در میان مهاجران، اسیران و زندانیان جنگی و افرادی که متحمل فشارهای شدید هستند، شایع می باشد.

● درمان پارانویا

▪ دارو درمانی: درمان به وسیله ی داروهای ضدجنون مناسب، ممکن است به بیمار پارانوئید کمک کند تا بر برخی علائم بیماری غلبه کند، هرچند ممکن است عملکرد بیمار بهبود بیابد اما نشانه های «پارانویا» دست نخورده باقی می مانند. برخی مطالعات خاطرنشان کرده اند که نشانه های بهبودی به دنبال درمانِ دارویی می آید. هم چنین این یافته ها چنین پیشنهادی را نیز طرح می کنند که در برخی موارد، کاهش «پارانویا» ناشی از دلایل روان شناختی است تا عملکرد دارویی.

▪ روان درمانی: گزارش هایی که از بررسی بر روی موارد فردی، ارائه شده، چنین پیشنهاد می کنند که ایجاد یک موقعیت ویژه برای ابراز سوءظن و خودتردیدی که به وسیله ی روان درمانی به وجود می آید، می تواند به عملکرد بیمار پارانوئید در جامعه کمک کند. انواع دیگر روان درمانی که تأخیر آن ها در بهبود عملکرد اجتماعی بدون کاهش محسوس هذیان گزارش شده است، شامل هنردرمانی، خانواده درمانی و گروه درمانی می باشد.سعید عبدالملکی
روان شناس، مشاور و عضو هیأت علمی دانشگاه     
پورتال سیمرغ ( www.seemorgh.com )