رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲ مرداد ۱۳۹۸

آيت اللّه سيّد محمدتقي معصومي اشكوري - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آيت اللّه سيّد محمدتقي معصومي اشكوري

مرحوم آیت اللّه آقا سیّد محمدتقی معصومی اشكوری بدون شك یكی از این بزرگان، عالم ربانی و متأله قرآنی، خطیب عارف، مرحوم آیت اللّه آقا سیّد محمدتقی معصومی اشكوری رحمه الله می‏باشد. آیت اللّه سید محمّدتقی معصومی اشكوری به سال 1312 ه . ق در قریه «كیارْمَش» از دهستان اشكورسفلی در میان خاندان سیادت و فضیلت دیده به جهان گشود. پدر و اجدادش همگی از سادات عظام و از علماء موجه منطقه اشكورات به شمار می‏روند و در زمانهای سابق مردم آن منطقه در هنگام بروز حوادث و بلایای عمومی، همانند طاعون، به این خاندان جلیل القدر پناهنده می‏شدند ودر حقیقت، این خاندان مأوا و پناهگاه مردم این سامان به شمار می‏رفتند. اجداد وبنی اعمام آیت اللّه اشكوری، اكثر بقاع و مزارات اشكور را به خود اختصاص داده ‏اند ومردم برای رفع حوائج و برآورده شدن حاجات خویش از اطراف واكناف به زیارت قبور متبركه آنان مشرف می‏شوند. مرحوم آیت اللّه معصومی اشكوری رحمه‏الله بعد از فراگیری قرآن در سال 1323 ه . ق دیار اشكورات را ترك و برای تحصیل علوم دینی رهسپار حوزه‏ های علمیه گردید. مرحوم اشكوری در سه حوزه علمیه بزرگ به فراگیری علم و دانش و معنویت همّت گماشت: الف) حوزه علمیه قزوین: آیت اللّه معصومی اشكوری بعد از توقف كوتاه در حوزه علمیه رشت به حوزه علمیه قزوین كه دارای مركزیت علمی خاصی بود، وارد گردید واز محضر عالم عارف مرحوم آیت اللّه حاج سید موسی زرآبادی قزوینی (1294 ـ 1353 ه. ق) بهره‏مند شد. در حقیقت آیت اللّه معصومی از شاگردان خاص و تربیت یافتگان محضر این عارف واصل بوده است.6 مرحوم آیت اللّه اشكوری هیچگاه ارتباط خویش را با این استاد فرزانه قطع نكرد وهمواره از محضر علمی وعرفانی این مرد الهی بهره می‏برد. ب) نجف اشرف: ایشان بعد از قزوین وارد نجف اشرف گردیده و در این حوزه بزرگ و كهنسال در نزد اساتید مبرّز مشغول فراگیری منقول و معقول شده، از بركت الطاف الهیّه حائز رتبه اجتهاد گردید. ج) مشهد مقدس: مرحوم آیت اللّه معصومی اشكوری مدتی از عمر شریف خویش را در مشهد مقدس سپری ساخته ودر مدرسه بالاسر مشهد مقدس در نزد آیات عظام: حاج آقا حسین قمی، میرزا مهدی اصفهانی، حاج میرزا محمد آقازاده خراسانی ـ رحمهم اللّه ـ تلمذ كرده و موفق به اخذ اجازاتی از این بزرگواران گردیده است. همچنین در این حوزه علمیه با بزرگانی چون آیت اللّه حاج شیخ حسنعلی اصفهانی، آیت اللّه حاج شیخ علی اكبر مازندرانی، آیت اللّه سیدمحمد طالب الهدی اصفهانی، آیت اللّه حاج شیخ عباس محدث قمی محشور بوده و از این بزرگان از باب تبرك و تیمن اجازاتی دریافت داشته است.

نوع : تولید ویژه عکس

موضوع : مشاهیر و بزرگان گیلان

مرحوم معصومی اشكوری در محیط زندگی خویش سعی وافری در بهسازی اخلاق و رفتار و تربیت مردم داشت و معلم نمونه‏ای در این رهگذر بود. اگر وجهی از عائدات خود و یا وجوهات شرعی به دست می‏آورد، به فتوای خود و اجازاتی كه از مراجع عظام وقت داشت به مصارف شرعیّه می‏رساند و صرف فقراء و مستحقین و مستمندان واقعی می‏نمود و در نهایت قناعت زندگی می‏كرد و از تجمّلات و تظاهرات پرهیز داشت.

در زمان فوتش خانه او شامل دو اتاق بالا و پایین و یك ایوان ساخته شده از چوب و گل بود و به همین سبك خانه‏ای هم در ییلاق داشت كه مفروش به حصیرهای بافت محلی بود و در همین مكانها از مراجعین پذیرایی می‏كرد وخود به تنهایی امور خویش را سر و سامان می‏داد و حتی جهت سوخت منزل به جنگل می‏رفت و با داس و تبر از درختان خشك شده، هیزم تهیه می‏كرد و به منزل می‏برد. او در گفتار وعمل پدر روحانی مردم زمان خود بود. در 27 رجب 1356 ه. ق مطابق با 1316 ه. ش آیت اللّه معصومی اشكوری در یكی از قُراءِ اشكور؛ قریه «شوئیل» (حدود پنج کیلومتری روستای دشتک) دارفانی را وداع گفت و در همان روستا به رسم امانت به خاك سپرده شد و پس از اطلاع وصیّ خاص او و فراهم نمودن زمینه مساعد در سال 1319 ه. ش پس از سه سال، قبر ایشان نبش گردید و جسد ایشان به مشهد مقدس حمل شد و در قبرستان گُلْشُور حسین آباد مشهد (انتهای خیابان 30 متری طلاب) كه همان زمان، واقف آن قبرستان نیت كرده بود كه اولین میت باید یك نفر عالم روحانی باشد، دفن گردید. مقبره وی در ضلع شمال غربی قبرستان مذكور قرار دارد.

در حدود سال 1374 ه. ش شهرداری مشهد این قبرستان متروك را مبدل به پارك كرد. در خلال خراب كردن، قبرستان گلشور هنگام زیرو رو کردن خاک قبرستان ، ُلودر شهرداری مشهد خاموش شد بعد که تلاش دوباره کردند لودر کنار قبر ایشان مجددا گیر کرد و خاموش شد و استارت زدن مجدد راننده لودر به سوختن استارت لودر انجامید و راننده لودر گفت که اینجا کسی دفن است که ما اجازه نبش قبر ایشان را نداریم و بعد به شهردار و آستان قدس و غیره اطلاع دادند و بعد از خواندن لوح مزار متوجه می‏شوند كه این مقبره متعلق به این عالم ربانی است. و خانواده ایشان را پیدا کردند.

هم اكنون غیر از قبر این بزرگوار اثری از قبرستان نیست ومزار این سید جلیل القدر بعد از آن واقعه، مورد توجه عموم مردم قرار گرفت وهم اكنون علاقه‏ مندان و حاجت مندان برای برآورده شدن حاجات، نذورات و هدایایی به این مقبره نورانی اهداء می‏نمایند. بر روی سنگ قبر معظم له چنین نوشته شده است: «هوالباقی، مرقد مطهر منور عالم ربانی آیت اللّه آقا سید محمد تقی معصومی اشكوری طاب الله ثراه ـ ، تاریخ فوت، 27 رجب 1356 ه. ق، مطابق با 1316 شمسی.» جمع زیادی از مردم ناحیه اشكوركه برای زیارت امام هشتم علیه‏السلام به مشهد مقدس سفر می‏كنند، خود را مقید می‏دانند كه ضمن زیارت حضرت امام رضا علیه‏السلام بر سر مزار مرحوم سید هم بروند.