رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

اولین مسابقه قایقرانی با قایق های چوبی در سفیدرود برگزار شد - نمایش محتوای خبر

 

 

اولین مسابقه قایقرانی با قایق های چوبی در سفیدرود برگزار شد

شناسه : 75047863

اولین مسابقه قایقرانی با قایق های چوبی در سفیدرود برگزار شد

اولین مسابقه قایقرانی با قایقهای چوبی در رودخانه سفیدرود، حوزه پارک ملی بوجاق بندر کیاشهر  برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه گیلان، ابراهیم غلامی رییس حفاظت محیط زیست آستانه اشرفیه با اعلام این خبر اظهار کرد: به مناسبت 14 مارچ مصادف با 23 اسفند ماه روز جهانی حفاظت از رودخانه ها اولین مسابقه قایقرانی با قایق های چوبی (لوتکا) در رودخانه سفیدرود واقع در حوزه پارک ملی بوجاق بندر کیاشهر برگزار شد. در این مسابقه که با استقبال بی نظیر جوامع محلی و دوستداران محیط زیست همراه بود 22 قایقران در قالب 11 تیم قایقرانی مسافت 1500 متری مسیر رودخانه را در جهت خلاف جریان آب پارو زدند.

غلامی افزود: رودخانه سفیدرود از دیرباز اصلی ترین شاهرگ حیاتی پارک ملی بوجاق محسوب می شود و همه ساله در آستانه فصل بهار با شروع فصل تخم ریزی ماهیان استخوانی مهمترین زیستگاه ماهیان خاویاری در حوزه جنوبی دریای خزر محسوب می شود که زوم توجه جوامع محلی به این مهم می تواند ادامه بقای زیست مندان آنرا تضمین کند.

رییس حفاظت محیط زیست آستانه اشرفیه در مورد چرایی دلیل انتخاب مسیر خلاف جهت جریان رودخانه برای مسابقه گفت: برای داشتن محیط زیست و طبیعتی سالم و پاک لزوما باید همراه طبیعت و در جهت جریان آن زندگی کرد و هیچگاه نباید مقابل آن بایستیم چرا که در نهایت حتی اگر به مقصد هم برسیم ناملایمات و سختی بسیاری نصیب ما خواهد شد .

در پایان مسیر مسابقه، محمدرضا برجی مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با حضور در جمع شرکت کنندگان اظهار کرد: جوامع محلی بجای فکر کردن به درآمدهای مقطعی که شاید مختص یکی دو ماه از سال باشد به کسب درآمدهای مستمر بیاندیشند.

وی افزود: درآمد حاصل از جلب گردشگر بسیار بالاتر و مداوم تر از درآمد صیادی در یک مقطع کوتاه است.

برجی خاطرنشان کرد: خوشبختانه ما در منطقه پارک ملی بوجاق برای هر چهار فصل سال گردشگر داریم این فرصتی است تا جوامع محلی با بهره وری از فرصت ها، قابلیت ها را به نحو احسن به صورت بالفعل به کار ببندند.

وی اظهار کرد: فرصت هایی از قبیل پرنده نگری، فعالیتهای ورزشی طبیعت محور مثل اسب سواری و دوچرخه سواری در زون های استفاده ویِژه، ماهیگیری ورزشی و قایق سواری که هر یک به تنهایی علاقمندان بیشماری دارد و با اهداف پارک های ملی و توسعه طبیت گردی هم سازگار هستند.

در پایان مراسم به قایقهای اول تا سوم به ترتیب 400 ،300 و 200 هزار تومان جایزه تقدیم شد.