سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

آوای گیلان - نمایش محتوای سیما

 

 

آوای گیلان

Loading the player...

استان گيلان يکي از غني ترين گنجينه هاي فرهنگ موسيقي را داراست. دکتر اميراشرف آريانپور در کتاب گيلان مي نويسد: اين گنجينه غني فرهنگ موسيقي، برخلاف بسياري از مناطق ايران از وحدت سبک برخوردار نيست. به اين معنا که نقاط مختلف گيلان چه از نظر تنوع آوازها و چه از لحاظ خصوصيات ملودي و ريتم از سبک هاي متفاوتي برخوردارند و اين تفاوت سبک به خصوص بين موسيقي مردم توالش با موسيقي محلي مناطق ديلمان و اسپيلي و ساير نواحي گيلان به چشم مي خورد.

ترانه ها و آواهای فولکلوریک دارای اهمیت ویژه ای هستند و هر یک بازگو کننده بخش وسیعی از آداب و رسوم و یکپارچگی زمان خود بشمار می آیند. حجابی راستین آنها را آراسته که صادقانه از کیفیت احوال خود سخن دارند. این ها در معنا فرزندان خلف موسیقی سنتی هستند. شبکه باران به منظور توجه به فرهنگ و هنر و موسیقی بومی ترانه های محلی گیلان را از طریق برنامه «آوای گیلان» در معرض قضاوت مخاطبان قرار می دهد.

برنامه آوای گیلان یکشنبه، سه شنبه و پنج شنبه ی هر هفته از ساعت 22:15 بصورت زنده از شبکه باران پخش می شود، و  به تصنیف ها و آواهای نواحی مختلف گیلان با زبان گیلکی، تالشی، ترکی و فارسی می پردازد.

برگزاری مسابقات تلفنی در خصوص اطلاعات مخاطبان از موسیقی گیلان و مسابقه پیامکی با اهداء جوایز از بخش های دیگر این برنامه است.

در هر برنامه 45 دقیقه ای 4 ترانه محلی پخش می شود و به اشتراک و انتخاب مخاطبان قرار می گیرد تا بهترین ترانه محلی هفته از طریق پیامک 30000131 برگزیده شود. هر شب به 5 نفر از ارسال کنندگان پیامک (به قید قرعه) و یک نفر شرکت کننده در مسابقه گرافیکی جایزه اهداء می شود.

سال تولید:

تهیه کننده: حجت زیرک

دستیارتهیه : فرهاد خجسته کلام

نویسنده : معصومه پوراحمدی

مجری: ارشد امیر اسکندری

کارگردانان: یگانه صادقی، فاطمه مجنون، علی اصغر میرباقری

رایانه : رامش برزن، مرضیه اسکاف نجفی، پریسا عزیزی، اسماعیل محبی

منشی صحنه : ملیحه نایب زاده ، جلال خاکپور، راضیه مظلومی

گرافیک : بابک علی نژاد

صدابردارها: محمد رضا خستو، صابر رجبی، جلال میر غفاری