جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

اهل سوء استفاده هستید؟ - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

اهل سوء استفاده هستید؟

اهل سوء استفاده هستید؟


در زندگی مشترک شاید فکر کنید همه چیز حول محور توافق می‌گردد اما واقعیت این است که خیلی وقت‌ها سوء استفاده به جای تفاهم و توافق حاکم است. هر رفتاری است که به قصد ایجاد کنترل و انقیاد یک انسان دیگر انجام می‌گیرد سوءاستفاده است. سوءاستفاده می‌تواند استفاده از ترس، توهین و تجاوز کلامی یا جسمی باشد.

سوء استفاده‌ها چند نوعند. سوءاستفاده عاطفی که هر چیزی را شامل می‌شود و به جای آنکه بروز و ظهور جسمی داشته باشد، در آزار یا محرومیت عاطفی و هیجانی خلاصه می‌شود. سوء استفاده کلامی و اعمال ظریف تری چون سرزنش و ترش رویی همه مثال‌هایی از سوء استفاده عاطفی هستند. سوء استفاده عاطفی مثل شست و شوی مغزی است که در آن به طور منظم اعتماد به نفس، ارزش شخصی، اعتماد به دریافت‌های شخصی و خود پنداره افراد تخریب می‌شود. سوء استفاده عاطفی چه به وسیله زخم زبان و تحقیر مداوم انجام گیرد و چه به وسیله تشر زدن یا تحت عنوان راهنمایی، آموزش و پند، نتیجه همیشه یک سان است. در واقع سوء استفاده شونده، هویت و ارزش شخصی خود را از دست می‌دهد.

سوء استفاده عاطفی به هسته درونی شخص آسیب وارد می‌کند، زخم‌هایی ایجاد می‌کند که عمیق تر و مزمن تر از جراحت‌های بدنی است.سه الگوی عام رفتار سوء استفاده گرایانه شامل پرخاشگری، انکار و ناچیز شماری است. اگر چنین رفتارهایی در رابطه شما و همسرتان وجود دارد بدانید که از معیارهای زندگی سالم فاصله گرفته اید و باید هرچه زودتر رابطه تان را اصلاح کنید. اصلاح چنین رابطه ای زمان بر است و مسلما طرف سوءاستفاده گر حاضر نمی شود به این راحتی دست از سلطه خود بردارد. بنابراین صبور باشید و از یک مشاور دلسوز کمک بگیرید.

منبع: سایت آفتاب